Temat: Odwołanie od decyzji ZUS
§ 20 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 02 kwietnia 2012 roku w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Dowodami stanowiącymi podstawę przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego są:
1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub odpowiednio prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka lub ich kopia potwierdzona przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem;
2) oświadczenie ubezpieczonego, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu;
3) wniosek ubezpieczonego o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego, zawierający datę, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego - w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem.
W celu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego zainteresowany powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem, zawierającym datę, od której zamierza korzystać z tego świadczenia, załączając do niego:
skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną przez organ rentowy za zgodność z oryginałem,
oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu,
zaświadczenie płatnika składek sporządzone na druku ZUS Z-3b.
Dokumenty te należy złożyć do ZUS, właściwego ze względu na siedzibę płatnika składek, jeszcze przed terminem rozpoczęcia korzystania z wnioskowanego świadczenia.
W przywołanym przepisie nie ma więc mowy o terminie 7 dni, na który powołuje się ZUS. Należy wskazać, że w. dokumenty mają wpłynąć przed datą rozpoczęcia z korzystania ze świadczenia. Termin siedmiu dni dotyczy pracowników, którzy są zobowiązani w tym czasie zawiadomić pracodawcę.
Moje pytanie jest tego typu, czy wezwanie o uzupełnienie braków formalnych dotyczyło złożenia wniosku. Jeżeli tak i taki wniosek został złożony, zaś z jego treści wynikało, że planowane korzystanie ze świadczenia miało nastąpić po złożonych dokumentach (wcześniejszych) to moim zdaniem ZUS się myli. należy bowiem pamiętać, że uczynienie zadość brakom formalnym powoduje, że wniosek został złożony w terminie.