Małgorzata
Z.
dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...
Temat: odrabianie wyjść prywatnych w czasie pracy
Kwestia udzielania pracownikom zwolnień z części dnia pracy w celu załatwienia spraw osobistych nie jest regulowana przepisami Kodeksu pracy. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy. Może on więc udzielić pracownikowi takiego zwolnienia np. w związku z wizytą u lekarza. Czas nieobecności w pracy nie będzie w takim przypadku wliczał się do czasu pracy, gdyż podczas załatwiania spraw osobistych pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Dlatego też udzielając pracownikowi zwolnienia pracodawca może zastrzec, że warunkiem zachowania pełnego wynagrodzenia będzie odpracowanie czasu nieobecności - w taki jednak sposób, aby praca ta nie prowadziła do przekroczenia obowiązujących pracownika norm czasu pracy. W przeciwnym razie czas zwolnienia będzie traktowany jako czas nieobecności usprawiedliwionej, ale niepłatnej.Odpracowanie powyżej norm - to nadgodziny
Aby uchronić się przed ewentualnymi roszczeniami pracownika z tytułu pracy nadliczbowej pracodawca powinien zadbać o to, żeby odpracowywanie przez pracownika zwolnień nie prowadziło do naruszenia:
• dobowej oraz średniotygodniowej normy czasu pracy oraz
• zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
Jak w takim razie osoba która chciałaby odrobić np. 1 godzinne wyjście prywatne w czasie pracy może to zrobić aby nie przekroczyć 8 godzinnej dobowej normy czasu pracy? Chce zostać któregoś dnia dłużej o tą jedną godzinę, ale wtedy będzie w pracy 9 godzin i powstaje 1 nadgodzina? Jak to rozwiązać?