Marcin
Horemski
Kierownik biura,
specjalista ds. BHP
Temat: Odprawa przy porozumieniu stron
Witam.Sytuacja dotyczy pracownika z którym pracodawca rozstał się no mocy porozumienia stron. Pracownik zatytułował dokument "Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z wniosku pracodawcy".
Dziś otrzymałem od pracownika taką wiadomość:
Prawo do odprawy przysługuje pracownikowi, którego stosunek pracy rozwiązał się na mocy porozumienia stron na wniosek pracodawcy lub został wypowiedziany przez pracodawcę. Dotyczy to również sytuacji, gdy pracodawca zmienił pracownikowi warunki pracy lub płacy, które zostały odrzucone przez pracownika i doszło do rozwiązania umowy (wyrok SN z 16.11.2000r., I PKN 79/00).
Jednym z warunków koniecznych do spełnienia, aby można mówić o zwolnieniu indywidualnym, jest jego przyczyna, która nie dotyczy pracownika, a więc taka sytuacja, która powoduje rozwiązanie stosunku pracy, a jego powód nie leży po stronie pracownika. Faktyczna przyczyna rozwiązania umowy o pracę nieleżąca po stronie pracownika powinna być jedynym powodem rozwiązania stosunku pracy, a w sytuacji, gdyby ona nie wystąpiła, pracodawca nie zdecydowałby się na zwolnienie pracownika (wyrok SN z 10 października 1990 r., I PR 319/90; OSNC z 1992 r., z. 11, poz. 204).
Przeczytałem oba wyroki i z żadnego z nich nie wynika, żeby pracodawca musiał wypłacać odprawę w przypadku porozumienia.
Czy pracownik ma rację ? proszę o podanie podstaw prawnych przy odp.Marcin Horemski edytował(a) ten post dnia 18.01.10 o godzinie 10:33