konto usunięte
Anna
P.
Gł.Specjalista ds
Personalnych i Płac,
Ciech Trading S.A.
Temat: Odprawa pracownicza
Rafale, spróbuj się dowiedzieć na jakiej zasadzie nastąpi przejęcie. Czy na postawie art 23(1) Kodeksu pracy. W takim przypadku Twoja zgoda lub jej brak nie będą miały znaczenia. Zmieni się pracodawca i przejmie wszelkie zobowiązania obecnego. Pracodawca nie będzie się pytał czy się zgadzasz. Ma jedynie obowiązek poinformować.Jeśli odbędzie się to na zasadzie zwolnienia z obecnej i zatrudnienia przez inną firmę, to procedura wynikająca z ustawy o zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracownika(jeśli więcej niż 20 osób). Patrz odprawa i możliwość negocjowania nowych warunków.
konto usunięte
Temat: Odprawa pracownicza
Anna Patoleta:
Rafale, spróbuj się dowiedzieć na jakiej zasadzie nastąpi przejęcie. Czy na postawie art 23(1) Kodeksu pracy. W takim przypadku Twoja zgoda lub jej brak nie będą miały znaczenia. Zmieni się pracodawca i przejmie wszelkie zobowiązania obecnego. Pracodawca nie będzie się pytał czy się zgadzasz. Ma jedynie obowiązek poinformować.
Jeśli odbędzie się to na zasadzie zwolnienia z obecnej i zatrudnienia przez inną firmę, to procedura wynikająca z ustawy o zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracownika(jeśli więcej niż 20 osób). Patrz odprawa i możliwość negocjowania nowych warunków.
Dziękuje Anno, jutro się dowiem. Sądzę, że o przejęciu nie może tu być mowy, ponieważ dział ratowniczy przechodzi do firmy zewnętrznej. Z tego co wiem przejęcie następuje gdy jakiś podmiot przejmuje całość, bądź część majątku firmy. W tym wypadku firma z pakietem większościowym skarbu państwa zatrudniająca ok. 300 pracowników rezygnuje z utrzymywania ratowników (ok. 10 osób), na rzecz drobnego prywatnego przedsiębiorcy gdyż z jakiś powodów wygodniej zlecić to firmie z zewnątrz. Więc chyba nie może tu być mowy o art 23(1)??
Sławomir
Kurek
Wspieranie, promocja
i wdrażanie idei
wolnorynkowej
przed...
Temat: Odprawa pracownicza
Rafał Jaworski:
W tym wypadku firma z pakietem większościowym skarbu państwa zatrudniająca ok. 300 pracowników rezygnuje z utrzymywania ratowników (ok. 10 osób), na rzecz drobnego prywatnego przedsiębiorcy gdyż z jakiś powodów wygodniej zlecić to firmie z zewnątrz.
Niezaleznie od prawnej strony tego zagadnienia, na Pańskim miejscu cieszyłbym się, że będe mógł pracować w normalnym przedsiębiorstwie, co może mieć duże znaczenie przy ocenie w przyszłości Pańskiego CV.
Jonasz Grot Analityk, MastersB
Temat: Odprawa pracownicza
Kolego Kurek, odpowiedź głupia jakich mało, ale zrozumiałe jest, że gdy poleca się niemnieckim partnerom tanią polską siłę roboczą to schematy wchodzą tak głęboko w psychikę, że rozsądnej odpowiedzi nie da sie udzielić tylko czego nauczyli na kursach...Podobne tematy
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » rozwiązanie umowy o pracę (czas określony a odprawa) -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Narodowe Siły Rezerwy - odprawa -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Odprawa pracownika -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Wypowiedzenie umowy a odprawa -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Likwidacja stanowiska,a odprawa -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Odmowa podpisania aneksu do umowy o pracę/wypowiedzenia... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » odprawa -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » wypowiedzenie pracy przez pracodawcę a odprawa? czy się... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Odprawa oraz upadłość likwidacyjna - prosze o pomoc -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Wypłata za urlop i odprawa -
Następna dyskusja: