Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Od kiedy liczy się urlop macierzyński?

Pracownica, która urodziła dziecko wymagające opieki szpitalnej, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o przerwanie urlopu macierzyńskiego. W myśl art. 181 k.p. szef nie może jej odmówić. Jednak do przerwania urlopu/zasiłku macierzyńskiego może dojść jedynie w sytuacji, kiedy pracownica wykorzystała po porodzie co najmniej osiem tygodni (56 dni) zasiłku macierzyńskiego, a urodzone dziecko wymaga opieki szpitalnej.
W takiej sytuacji kobieta może podzielić urlop macierzyński na dwie części:
- pierwszą musi wykorzystać tuż po porodzie i ta część nie może być krótsza niż osiem tygodni po porodzie,
- drugą może wybrać w późniejszym terminie po wypisaniu dziecka ze szpitala .
Przerwa w urlopie macierzyńskim nie może trwać dłużej niż pobyt dziecka w szpitalu. Dlatego po jego wypisaniu pracownica wznawia urlop macierzyński aż do wyczerpania pełnego przysługującego jej okresu. W wypłacie zasiłku macierzyńskiego wystąpi przerwa, ale łącznie kobieta wykorzysta pełny przysługujący jej wymiar urlopu macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński wypłaca się przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm.; dalej: ustawa zasiłkowa). W razie jego przerwania również w wypłacie zasiłku następuje pauza .
Przerwanie korzystania z urlopu macierzyńskiego w związku z pobytem dziecka w szpitalu nie oznacza, że matka musi wrócić do pracy. Jeżeli lekarz leczący dziecko w szpitalu uzna, że stan jego zdrowia wymaga osobistej opieki rodzicielki, wystawia jej zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA. W tej sytuacji pracownica może korzystać z zasiłku opiekuńczego. Jeśli jednak pobyt dziecka w szpitalu trwa na tyle długo, że matka wyczerpie przysługujący jej limit 60 dni opieki w roku kalendarzowym, musi wrócić do pracy.
Również w sytuacji, gdy wystawienie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA uzasadnia stan zdrowia matki, pracownica jest uprawniona do wypłaty wynagrodzenia z art. 92 k.p. lub zasiłku chorobowego.
Jednak pobieranie zasiłku opiekuńczego lub świadczeń za czas choroby nie może trwać dłużej niż do wyjścia dziecka ze szpitala. Od tego dnia należy udzielić pozostałej części urlopu macierzyńskiego i podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego.
Jeżeli kobieta chce przerwać urlop, powinna złożyć pracodawcy wniosek w tej sprawie, załączając dokument potwierdzający pobyt dziecka w szpitalu. Wniosek jest dla pracodawcy wiążący. Ma obowiązek przerwać należny pracownicy urlop macierzyński na udokumentowany okres hospitalizacji dziecka.