Joanna H.

Joanna H. Credit Agricole,
Product Manager

Temat: Obowiązkowe soboty??

Cześć wszystkim:)

już taki temat był poruszany, ale chciałabym dowiedzieć się jeszcze kilku rzeczy.
Jeżeli pracownik ma 40h tryb pracy i pracuje od pon do pt to czy pracodawca ma prawo wyznaczać obowiązkowe soboty pracujące (zwłaszcza w przypadku umotywowanym szczególnymi potrzebami pracodawcy patrz art.151§1KP)? Jak powinny być one płacone? I co jeżeli pracownik nie chce pracować w takie dodatkowe soboty, czy może być to podstawą do zwolnienia go?
Z góry dziękuję za pomoc:)

Pozdrawiam,
Asia
Krzysztof Bukowski

Krzysztof Bukowski BUKOWSKI doradztwo
organizacyjne

Temat: Obowiązkowe soboty??

Pani Joasiu, nie napisała Pani tego wprost, ale domyślam się, że te robocze soboty to praca w godzinach nadliczbowych, a nie przesunięcie dnia pracy np. z wtorku na sobotę?
Jeśli moje założenie jest słuszne, to owszem, pracownik ma obowiązek pracy w godzinach nadliczbowych, o ile:
1. zachowane są wszystkie normy łącznego czasu pracy (czyli głównie norma nie przekraczania przeciętnie 48 godzin pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, licząc łącznie z godzinami nadliczbowymi - art. 131 par. 1 kp.),
2. zachowane są wszystkie normy dotyczące okresów nieprzerwanego odpoczynku (odpoczynek dobowy 11 godzin, tygodniowy - 35 godzin)
3. zachowane są roczne limity godzin nadliczbowych (na podstawie art. 151 par. 3 kp. jest to 150 godzin rocznie, ale układ zbiorowy, regulamin pracy obowiązujący u pracodawcy lub konkretne umowa o pracę może zawierać inne limity - art. 151 par. 4 kp.),
4. szczególne potrzeby pracodawcy wynikają ze stanu faktycznego, a nie są próbą ominięcia prawa i wprowadzneia zwiększonych standardów.

W myśl dosyć jednolitego orzecznictwa SN odmowa pracy w godzinach nadliczbowytch może być powodem wypowiedzenia umowy o pracę, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nawet tzw. zwolnienia dyscyplinarnego. Argumentem, który pracownik miałby wówczas na swoją obronę, jest zarzut naruszenia przez pracodawcę podstawowych praw pracownika, np. żądając przyjścia do pracy w dniu ślubu jego brata. Podstawą dla tego typu argumentacji jest wówczas art. 8 kp., obowiązek dowodowy spoczywa jednak wówczas po stronie pracownika.
Pozdrawiam.M. Krzysztof Bukowski edytował(a) ten post dnia 01.10.07 o godzinie 17:49
Joanna H.

Joanna H. Credit Agricole,
Product Manager

Temat: Obowiązkowe soboty??

Dziękuję za szybką odpowiedź Panie Krzysztofie:) Zgadza się, iż chodzi o godziny nadliczbowe. Przyznaję, iż jestem w szoku, gdyż z tego wynika, że pracownik mimo iż ma podpisaną umowę na 40h tygodniowo może zostać zmuszony do pracy w soboty. Czyli pełne 6 dni w tygodniu! Jak w związku z tym powinien być on rozliczany za takie soboty? Czy zapłata za taką sobotę wynosi 150% czy może 200% w stosunku do stawki podstawowej?
W ogóle czy z tego wynika, że pracownik, aby nie przyjść w taka obowiązkową sobotę do pracy, musi wziąć normalny urlop?
Z góry dziękuję wszystkim za jakąkolwiek pomoc:)

Pozdrawiam,
Asia
Krzysztof Bukowski

Krzysztof Bukowski BUKOWSKI doradztwo
organizacyjne

Temat: Obowiązkowe soboty??

Pani Joasiu,
ponieważ zgodnie z art. 154'' par. 1 kp urlopu wypoczynkowego udziela się w dniach, które są dla pracownika "grafikowymi" dniami jego pracy, nie można wnioskować o urlop na dzień składający się wyłącznie z godzin nadliczbowych (proszę zwrócić uwagę, że praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest tylko w sytauacjach szczególnych, takich jak konieczność prowadzenia akcji ratowniczej lub szczególne potrzeby pracodawcy, a więc nie można ujmować jej w stałym rozkladzie czasu pracy, gdyż byłoby to ewidentne omijanie prawa dotyczącego norm czasu pracy).
Jeśli więc pracodawca nie przekracza norm ani nie łamie zasad, o których pisałem wyżej, a pracownik nie ma pewności, że będzie w stanie wykazać, że polecenie służbowe dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, powinien podporządkować się takiemu poleceniu. Oczywiście, zawsze warto próbować dogadać się z pracodawcą, ale już na etapie wydawania takiego polecenia, a nie dopiero przy próbie wytłumaczenia jego niewykonania.
Co do wynagrodzenia, to 100%-owy dodatek do wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
1. w godzinach nocnych
2. w niedzielę lub święto, i to pod warunkiem że ta konkretna niedziela lub święto nie jest dla pracownika "grafikowym" dniem jego pracy,
3. w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto, zgodnie z obowiazującym go rozkładem czasu pracy.
Ponieważ wolna sobota nie jest niedzielą ani świętem (tutaj w grę wchodzą tylko dni zaznaczone w kalendarzu na czerwono, a wolna sobota, choć nie jest dniem roboczym, jest dniem powszednim), za pracę w takim dniu oprócz wynagrodzenia liczonego na podstawie normalnej płacy pracownik powinien otrzymać dodatek w wysokości 50%.
Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Obowiązkowe soboty??

Panie Krzysztofie, jeżeli sobota jest dniem dodatkowo wolnym od pracy, wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i pracodawca poleci pracę w tym dniu, a nie "odda" w zamian innego dnia, to przysługuje normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100%. Bo mamy tu do czynienia z pzrekroczeniem normy tygodniowej.

Niemniej jednak, pracodawca zobowiązany jest przede wszystkim do udzielenia innego dnia wolnego od pracy w zamian za sobotę, aby zachować przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy.
Krzysztof Bukowski

Krzysztof Bukowski BUKOWSKI doradztwo
organizacyjne

Temat: Obowiązkowe soboty??

Pani Jolu, żadne przepisy nie nakazują płacić dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia tylko dlatego, że w konkretnym tygodniu przekroczona została norma tygodniowa. Ważne jest to, czy udało się "znormalizować" średnią tygodniową do końca okresu rozliczeniowego.

Przekroczenie którejkolwiek, choćby tylko jednej normy w konkretnym tygodniu nadaje godzinom pracy status godzin nadliczbowych. Określana w procentach wysokość dodatku nie zależy od tego, która z norm została przekroczona. No, chyba że inaczej (korzystniej dla pracowników) reguluje to układ zbiorowy lub zakładowy regulamin wynagradzania.

Przy okazji zwracam Pani uwagę na to, że zupełnie inne kryteria obowiązują w przypadku tzw. "oddawania" czasu wolnego, o czym mówi art. 151'' par. 1-3 oraz 151''' kp (w sytuacji, o której pisze p. Joasia w grę wchodzi ten ostatni).

Pani Joasia nie pytała jednak o to, czy przysługuje Jej dzień wolny (bo w tej kwestii ma Pani rację, właśnie o tym mówi art. 151''' kp), tylko czy może odmówić pracy w takim dniu.

Pozdrawiam.M. Krzysztof Bukowski edytował(a) ten post dnia 02.10.07 o godzinie 18:08
Remigiusz G.

Remigiusz G. prawnik, trener

Temat: Obowiązkowe soboty??

Praca w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w granicach 8 godzin stanowi przekroczenie normy przeciętnej tygodniowej. Jeśli nie zostanie to zrekompensowane udzieleniem dnia wolnego (całego, nie godzin do odbioru) do końca okresu rozliczeniowego należy wypłacić za każdą godzinę pracy normalne wynagrodzenie powiększone o 100 % stawki osobistego zaszeregowania. Powyżej 8 godzin w takim dniu wolnym - dodatek wynosi 50%, chyba że będą to godziny nadliczbowe przypadające w porze nocnej.
Ps. Udzielenie dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy do końca okresu rozliczeniowego to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Gdy tego nie uczyni - popełni wykroczenie. Proszę dać znak najbliższej jednostce PIP - szybko zniechęcą pracodawcę do takich działań. Pozdrawiam.
Hanna S.

Hanna S. Administracja
Kadrowa, Płace

Temat: Obowiązkowe soboty??

Zgadzam się w 100% z Remigiuszem

konto usunięte

Temat: Obowiązkowe soboty??

Dokładnie tak.

konto usunięte

Temat: Obowiązkowe soboty??

Niestety bardziej zgadzam się z opinią pana Krzysztofa.

Pozwolę sobie wkleić moją wcześniejszą wypowiedź na tym forum dotyczącą sobót i przekroczenia przeciętnej tygodniowej oraz płacenia za to z małymi zmianami:

Przeciętnie 40h/tydzien przy 4 miesięcznym okresie rozliczeniowym ( innych okresów nie sprawdzałam) wcale nie oznacza, że pracownikowi za każdą przepracowaną sobotę należy się dodatek za nadgodziny ( normalna dniówka należy się zawsze) - należy się on wyłącznie w momencie, kiedy doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej- takie stanowisko przyjmuje Ministerstwo Pracy.

Natomiast PIP uważa że za każdą przepracowaną sobotę należy się dniówka oraz dodatek za nadgodziny nawet kiedy średnia nie została przekroczona, ale nie ma to odzwierciedlenia w kp. I w rezultacie można się odwołać od decyzji PIP.

Generalnie opinia jest taka, że w przypadku, gdy nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej pomimo pracy w np 3 soboty, to czy pracodawca zapłaci dodatek 100% za sobotę (co w tym wypadku nie wynika z kp) zależy wyłącznie od niego. Jeżeli pracownik pracował w sobotę 9 godzin, to za tę 9 należy mu się wyłącznie dodatek 50% za przekroczenie normy dobowej.

Nakazując nam pracę w sobotę pracodawca zawsze może się powołać na szczególne potrzeby, mniej lub bardziej udokumentowane (można powiadomić PIP jeżeli ma to charakter nagminny i widać nadużycia) i pracownik, który nie może przyjść do pracy powinien poinformować o tym pracodawcę oraz podać przyczyny i generalnie doprowadzić do jakiegoś rozwiązania tej sytuacji, a nie zbuntować się i nie przyjść, bo to może doprowadzić do zwolnienia z pracy.

Szerzej temat omówiony jest w Gofin Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 15 z dnia 2007-08-01 nr kolejny 201

Panie Remigiuszu - a co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik uparcie nie chce dnia wolnego, tylko chce mieć pieniądze, skoro udzielenie wolnego jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy ( termin przysługuje - dla mnie nie oznacza bezwzględnego obowiązku), a w kp. wyraźnie jest napisane że trzeba termin uzgodnić z pracownikiem (art 151 za znaczkiem 3) ? On nie chce, a ja mu na siłę i jeszcze może postraszyć czymś mam? A jak się ma do tego pojęcie mobbingu?

konto usunięte

Temat: Obowiązkowe soboty??

Sprostowanie

Jeżeli pracownik pracował w sobotę 9 godzin, to za tę 9 należy mu się wyłącznie dodatek 50% za przekroczenie normy dobowej. - chyba ze miało to miejsce w nocy, albo sobota była dniem świątecznym to wtedy ta 9 godzina płatna jest z dodatkiem 100%

konto usunięte

Temat: Obowiązkowe soboty??

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 z dnia 2007-10-01 nr kolejny 205 (Gofin)- Ustalenie przekroczenia normy dobowej i średniotygodniowej

konto usunięte

Temat: Obowiązkowe soboty??

Jola R.:
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 z dnia 2007-10-01 nr kolejny 205 (Gofin)- Ustalenie przekroczenia normy dobowej i średniotygodniowej


i...., bo nie rozumiem?

konto usunięte

Temat: Obowiązkowe soboty??

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 z dnia 2007-10-01 (Gofin)- "Ustalenie przekroczenia normy dobowej i średniotygodniowej"

Podane są przykłady, w których występuje przekroczenie normy średniotygodniowej i konieczność wypłaty dodatku 100%.

Tak więc wszystko zależy od konkretnego przypadku, a nie "widzimisię" pracodawcy.

konto usunięte

Temat: Obowiązkowe soboty??

Jola R.:
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 z dnia 2007-10-01 (Gofin)- "Ustalenie przekroczenia normy dobowej i średniotygodniowej"

Podane są przykłady, w których występuje przekroczenie normy średniotygodniowej i konieczność wypłaty dodatku 100%.

Tak więc wszystko zależy od konkretnego przypadku, a nie "widzimisię" pracodawcy.


no cóż chyba się nie zrozumiałyśmy, zainteresowanych odsyłam do porównania powyższych artykułów z zaznaczeniem, że przykłady w nich podane i przeliczone odnoszą się do jedno i czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego i nie jest tak prosto jakby się na pierwszy raz wydawało :))
Remigiusz G.

Remigiusz G. prawnik, trener

Temat: Obowiązkowe soboty??

Przepraszam, ale mam dziś sporo pracy, i chyba nie dam rady dziś ustosunkować się do Pani wypowiedzi. Ale jutro kilka słów - słowo.

Tak szybko - tylko dwa słowa:
Panie Remigiuszu - a co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik uparcie nie chce dnia wolnego, tylko chce mieć pieniądze, skoro udzielenie wolnego jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy ( termin przysługuje - dla mnie nie oznacza bezwzględnego obowiązku), a w kp. wyraźnie jest napisane że trzeba termin uzgodnić z pracownikiem (art 151 za znaczkiem 3) ? On nie chce, a ja mu na siłę i jeszcze może postraszyć czymś mam? A jak się ma do tego pojęcie mobbingu?

Przepis nakłada na strony stosunku pracy pewien obowiązek - uzgodnić termin wykorzystania dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, przy czym ostatnie zdanie należy do pracodawcy jako do organizatora procesu pracy. Czy nie zauważa Pani pewnej analogii z na przykład udzielaniem pracownikowi zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału? Tam udzielenie urlopu ma następić również w terminie uzgodnionym przez pd i pc.
Jeśli pc odmówi wykonania ciążącego na nim obowiązku i będzie chciał wykorzystać uw dopiero w lipcu - czy pracodawca jest bezdradny?
Nie - proszę zerknąć na art. 8 kp. Nikt nie może korzystać ze swojego prawa w sposób sprzeczny z jego s-g przeznaczeniem i zasadami współżycia społecznego.
Czy pd ma ponosić ujemne następstwa tego, że pc narusza przepis prawa, który wskazuje mu ramy czasowe, w których może się określić? Nie mogę zaakceptować takiego wniosku.
A więc - decyzje o terminie wykorzystania zaległego uw w takiej sytuacji podejmuje samodzielnie pd. Jeśli potrzebuje Pani wykładni sądowej to mam w domu sygnatury orzeczeń SN.
A teraz wracając do kwestii pracy w dniu uznanym harmonogramem za dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Czy nie uważa Pani, że pracownik ma obowiązek wyartykułować swoją wolę, ale tylko w granicach swobody jaką wyznacza mu przepis prawa, czyli do końca okresu rozliczeniowego? Uznaje Pani, że może narażać bezkarnie pd na odpowiedzialność wykroczeniową, bo naruszenie zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy to jedno z poważniejszych wykroczeń przeciwko prawom pracownika?
A co do mobbingu - to chyba wymaga odrębnego wątku, ale nie podzielam poglądu, w którym za przejaw mobbingu może być uznane działania, które nie jest bezprawne. Dla mnie pd, który samodzielnie podejmie decyzje w tej sprawie, przy braku współpracy ze strony pracownika, nie będzie działał bezprawnie.

Wiem, że różni ludzie w PIP mają w tej sprawie różne stanowiska. Są tacy, którzy prezentują takie stanowisko, jak powyżej, są tacy, którzy uznają, żę pd jest bezradny i powinien cierpliwe przyjmować mandaty.
Jednolitego stanowiska nie ma - i niech tak zostanie.
Ja natomiast średnio zwracam uwagę na te stanowiska - dla mnie są one bardzo chaotyczne i często błędne merytorycznie (tak jak stanowisko, o którym Pani wspomina, które nie dostrzega różnicy między normą a wymiare czasu pracy).
Moja praca polega również na obronie racji pracodawców, a nie cierpliwym mówieniu tak, tak, gdy zapuka do mnie PIP. Dla mnie pd muszą postępować zgodnie z prawem, a nie zgodnie z opiniami, stanowiskami itd. I do tego jeszcze zarządzać pracą ludzi o różnych, często "ciężkich" charakterach. Jeśli pracownika się zastanawia czy nie opłaca mu się złamać przepisu to dla mnie oznacza, że popełniłem jakiś błąd w zarządzaniu, niewłaściwie ukształtowałem relacje pd-pc.

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Obowiązkowe soboty??

Orzeczenia sądowe co do zaległych urlopów znam i stosuję.

Wolne za soboty oddaję, a pytanie o zmuszenie dotyczyło jednego przypadku :)) i było z przekory na to "bezwzględny obowiązek pracodawcy" .

Po czasie uroczy pan inspektor PIP nie umiał mi na to odpowiedzieć i nie było mandatu, a jedynie nakaz, więc inspekcja za to nie do końca mandaty soli.

I teraz, przykład z życia - skoro pracownik nie dostał wolnego za sobotę, bo zaraz po niej zachorował i nie wrócił do końca okresu rozliczeniowego (4 miesięcznego), cudotwórcą nie jestem i go nie uleczę, żeby mu oddać dzień wolny, a praca w tę sobotę nie spowodowała przekroczenia przeciętnej tygodniowej - co się również zdarza w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym, to zgodnie z kodeksem pracy co Pan by zrobił? I jak mu za tę sobotę zapłacił?

PozdrawiamSylwia S. edytował(a) ten post dnia 03.10.07 o godzinie 15:58

konto usunięte

Temat: Obowiązkowe soboty??

Nie ma się o co spierać.
To czy praca w sobotę spowoduje przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy, w dużej mierze zależy od okresu rozliczeniowego.
Jeśli okres rozliczeniowy jest miesięczny to praca w sobotę spowoduje przekroczenie w/w normy.
Jesli ktoś pracuje dodatkowo w sobotę 10 godzin, to przy miesięcznym okresie rozliczeniowym, za pierwsze 8 godz. przysluguje dodatek 100%, a za nastepne 2 godz. - 50%.
Joanna H.

Joanna H. Credit Agricole,
Product Manager

Temat: Obowiązkowe soboty??

hmmm... no to teraz jestem już troszkę pogubiona. Czy z powyższych opinii wynika, iż pracodawca musi zrekompensować pracownikowi taka dodatkową sobotę jakimś dniem wolnym?

konto usunięte

Temat: Obowiązkowe soboty??

Jedyną prawem przewidzianą formą kompensaty za pracę w dniu wolnym od pracy z tytułu rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu jest udzielenie dnia wolnego (art. 151 3 K.p.).
Jednak w sytuacji gdyby praca zlecona w takim dniu nie została zrekompensowana dniem wolnym w okresie rozliczeniowym, a ponadto spowodowała przekroczenie przeciętnej, tygodniowej normy czasu pracy (tzw. normy średniotygodniowej), pracownikowi przysługuje prawo do normalnego wynagrodzenia za tę pracę, powiększonego o dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia (zgodnie z art. 151 1 § 2 K.p.).

Obliczając wysokość wynagrodzenia pracownika należy sprawdzić czy wystąpiło w danym okresie rozliczeniowym przekroczenie normy średniotygodniowej, zwłaszcza w sytuacji gdy pracownik świadczył pracę w dzień wolny od pracy z tytułu rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy. Aby to ustalić należy do czasu faktycznie przepracowanego w okresie rozliczeniowym dodać liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy w tym okresie, które według art. 130 § 3 K.p. obniżają wymiar czasu pracy. Następnie dopasowujemy czas pracy do normy przeciętnie tygodniowej w pełnych tygodniach okresu rozliczeniowego odejmując iloczyn 8 godzin i liczby dni roboczych przekraczających pełne tygodnie przypadające od poniedziałku do piątku. Obliczoną w ten sposób liczbę godzin pracy w pełnych tygodniach - należy podzielić przez liczbę tygodni okresu rozliczeniowego. Uzyskany wynik wskazuje liczbę godzin przepracowanych przez pracownika średnio w każdym tygodniu tego okresu.Jola Radolińska edytował(a) ten post dnia 05.10.07 o godzinie 19:06



Wyślij zaproszenie do