Temat: nowe warunki pracy i płacy w wypowiedzeniu zmieniającym...

Dzień dobry,
czy ktoś z Was spotkał się ze stwierdzeniem, że nowe warunki zaproponowane w wypowiedzeniu zmieniającym muszą być możliwe do zaakceptowania? Tak, aby nie zachodziła wątpliwość, że pracodawca nadal chce utrzymać stosunek pracy a wypowiedzenie zmieniające nie jest de facto wypowiedzeniem?
Wydaje mi się, że spotkałam się kiedyś z takim wyrokiem SN, ale niestety nie mogę go teraz znaleźć.
Będę wdzięczna za pomoc.
Małgorzata G.

Małgorzata G. „Nauka to pokarm dla
rozumu.” Lew
Tołstoj

Temat: nowe warunki pracy i płacy w wypowiedzeniu zmieniającym...

Może pomoże: "Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy pracodawca może wręczyć pracownikowi, gdy chce zmienić zasady zatrudnienia bez rozwiązywania stosunku pracy. Zgodnie z zasadami kodeksu pracy, wypowiedzenie takie powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie, wypowiadając dotychczasowe warunki pracy i płacy, proponując jednocześnie nowe warunki pracy i płacy. Wypowiedzenie to określa okres wypowiedzenia, po upływie którego następuje zmiana warunków pracy i płacy, gdy pracownik zaakceptuje złożoną mu ofertę nowych warunków pracy, albo co najmniej nie odrzuci jej przed upływem połowy okresu wypowiedzenia. Analizując przedstawioną sytuację, oświadczenie pracownika o przyjęciu nowych warunków pracy i płacy należy rozumieć jako akceptacja tych warunków. Późniejsze wypowiedzenie stosunku pracy, dokonane przez pracownika należy analizować w świetle art. 55 ust. 1(1). Przepis ten zezwala pracownikowi na rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Jednakże aby skutecznie rozwiązać stosunek pracy na podstawie tego przepisu, a co się z tym wiąże, domagać sie odprawy, należy udowodnić zaistnienie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy wobe pracownika. Jeżeli więc zachowanie pracodawcy w żaden sposób nie naruszyło w sposób ciężki prawa, pracownik nie ma podstaw do wypowiedzenia stosunku pracy w tym trybie. W orzecznictwie Sądu Najwyższego znaleźć można orzeczenia, które w odmienny sposób interpretują tzw. wypowiedzenie zmieniające. Jeżeli nowe warunki pracy i płacy są szczególnie niekorzystnie dla pracownika, mają one charakter szykany, można wówczas uznać, iż w przypadku nieprzyjęcia nowych warunków przez pracownika, rozwiązanie z nim stosunku pracy nastąpiło z winy pracodawcy. Jeżeli równocześnie zachodzą po stronie pracodawcy warunki określone w art. 1 ust 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, można uznać, że rozwiązanie w tym przypadku rodzi obowiązek wypłaty odprawy. W związku jednak z faktem rzeczywistego przyjęcia zmienionych warunków pracy i płacy przez pracownika, należy uznać, że pracownik nie ma żadnych uprawnień do żądania odprawy na podst. art. 8 tej ustawy".

Jeszcze link
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wypowiedzenie-zmieniaj...Małgorzata G. edytował(a) ten post dnia 30.07.09 o godzinie 10:53

Temat: nowe warunki pracy i płacy w wypowiedzeniu zmieniającym...

Dziękuję bardzo.
Może trochę uszczegółowię problem:
chodzi o wypowiedzenie zmieniające wręczone kobiecie w ciąży z przyczyn ekonomicznych. Wypowiedzenie to redukuje stanowisko z kierowniczego na nowo utworzone stanowisko na najniższe w dziale, redukcję pensji o 3/4 i zmianę miejsca pracy i oddalenie jej o 60km.
Czy w takim wypadku można próbować dowieść, że to wypowiedzenie zmieniające jest de facto wypowiedzeniem?
Małgorzata G.

Małgorzata G. „Nauka to pokarm dla
rozumu.” Lew
Tołstoj

Temat: nowe warunki pracy i płacy w wypowiedzeniu zmieniającym...

Moim zdaniem tak. Można powołać się wprost na K.P.:"Art. 8. Nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony".
Zuzanna Gębka

Zuzanna Gębka Manager, Performance
Marketing,
Quisma/GroupM

Temat: nowe warunki pracy i płacy w wypowiedzeniu zmieniającym...

Wedle przepisów prawa pracy, do przepisów o wypowiedzeniu zmieniającym stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę, a kobiecie w ciąży umowy wypowiedzieć nie wolno. W razie gdyby ze względu na warunki pracy nie mogła jej przez okres ciązy wykonywać pracodawca ma obowiązek zapewnić pracę na podobnym stanowisku o tej samej pensji, lub przyznać dodatek wyrównawczy, lub zwolnić ze świadczenia pracy na okres niezbędny z zachowanym prawem do wynagrodzenia.

Wedle KP można zwolnić kobiętę w dwóch przypadkach- na podstawie oaragrafu 52, bądź likwidacja/upadłość pracodawcy, a jak rozumiem żadna z powyższych przesłanek nie ma miejsca.

W opisywanym przez Panią przypadku wypowiedzenie zmieniające jest po prostu nieskuteczne.

Temat: nowe warunki pracy i płacy w wypowiedzeniu zmieniającym...

Dziękuję.
Mi też się wydaje, że należy się od takiego wypowiedzenia odwołać, ale wolałam sie upewnić, zanim zacznę narażać ciężarną na stresy :)
Małgorzata G.

Małgorzata G. „Nauka to pokarm dla
rozumu.” Lew
Tołstoj

Temat: nowe warunki pracy i płacy w wypowiedzeniu zmieniającym...

Trudno przewidzieć wyrok Sądu,ale podstawy do odwołania moim zdaniem są solidne.



Wyślij zaproszenie do