Anna M.

Anna M. Accountant, Samsung
Electronics Polska
Sp. z o.o.

Temat: niewypłacone wynagrodzenie

Witam,

Mam pytanie czy da się korzystnie dla poszkodowanej rozwiązać poniższą sytuację:

Księgowa prowadząca biuro rachunkowe poprosiła inspektora BHP o poprowadzenie szkoleń w kilku firmach, które obsługiwała. Księgowa miała podpisać na usługę umowy z firmami i następnie rozliczyć się z inspektorem. Niestety po wykonanej pracy, przedłożeniu wszystkich dokumentów (podpisanych przez inspektora) księgowa rozliczyła się z firmami, ale już nie rozliczyła z inspektorem.

Wiem, że dużym zaniedbaniem było niepodpisanie umowy miedzy inspektorem a księgową (okazało się, że osoby te znały się również prywatnie także inspektor liczył na słowność księgowej). Czy jest jakakolwiek możliwość wyegzekwowania pieniędzy od księgowej?

Będę wdzięczna za pomoc!
A.
Marta Mianowska

Marta Mianowska Radca Prawny, Prawo
Pracy

Temat: niewypłacone wynagrodzenie

Witam,

brak pisemnej umowy zlecenie stanowi problem w zakresie udowodnienia przez inspektora BHP szczegółów zlecenia, szczególnie wysokości uzgodnionego wynagrodzenia. Jednakże nie pozbawia inspektora BHP możliwości dochodzenia zapłaty wynagrodzenia za wykonane szkolenia. Cp do zasady może on zatem dochodzić od księgowej zapłaty wynagrodzenia za wykonane przez niego usługi.

W tym celu powinien on przede wszystkim wezwać oficjalnie księgową do zapłaty wynagrodzenia. Jeśli wynagrodzenie nie zostanie wypłacone, należy złożyć pozew do sądu o zapłatę wynagrodzenia, wskazując dowody na okoliczność - ogólnie rzecz ujmując - przeprowadzenia szkoleń oraz faktu, że szkolenia te były przeprowadzane na zlecenie księgowej (tj. że firmy, których pracownicy byli szkoleni zlecały formalnie szkolenia księgowej). Być może przydatne byłoby uzyskanie dowodów na fakt przeprowadzenia szkoleń od firm, których pracownicy byli szkoleni. Jeśli pomiędzy księgową i inspektorem BHP były wymieniane e-maile lub korespondencja w innej formie, to również należy to załączyć do pozwu. Dodatkowo, dowodem mogą być zeznania świadków (którzy ewentualnie słyszeli lub uczestniczyli w jakichkolwiek ustaleniach pomiędzy inspektorem BHP a księgową co do przeprowadzenia szkoleń), jak również zeznania samego inspektora BHP.

Powodzenie ewentualnej sprawy sądowej zależy oczywiście od dowodów, którymi dysponuje inspektor BHP (dowody te będzie oceniać sąd). Jednakże bez rozważenia szczegółów sprawy, nie można jej "spisywać na straty".

Pozdrawiam,
Anna M.

Anna M. Accountant, Samsung
Electronics Polska
Sp. z o.o.

Temat: niewypłacone wynagrodzenie

Dziękuję!!!

Następna dyskusja:

Pilna sytuacja - wypowiedze...




Wyślij zaproszenie do