Małgorzata G.

Małgorzata G. HR Business Partner

Temat: Niepełnoetatowiec: liczba godzin za które...

Hmm,

skonfundowąłam się... dopiero co w weekend miałam zajęcia z doktorem prawa pracy (i bez wątpienia kompetentną osobą) nt. okreslania liczby godzin powyżej ustalonego z nim wymiaru etatu, za którą niepełnoetatowiec otrzyma wynagrodzenie liczone jak za nadgodziny (i że można tą liczbę okreslić na 0 - czyli, że nadgodziny będą liczone dopiero od pełnego etatu)

a dziś otrzymałam newsletter o treści:

-------------------------------------------------------------
Limit niepełnoetatowca lepiej określić godzinowo?
Obowiązkowy limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca, który trzeba wpisać do umowy o pracę, można określić na różne sposoby, także ułamkiem etatu. Ale uwaga: taki sposób jego określenia - po ostatnich zmianach dotyczących liczenia czasu pracy - może być kłopotliwy. Potwierdza to niedawne stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy.

Kodeks pracy przewiduje, że w umowie o pracę pracownika niepełnoetatowego trzeba zapisać limit godzin ponadwymiarowych, od którego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe. Prawo nie przesądza jednak, na jakim poziomie ma być ustalony limit i jak konkretnie go zapisać. Wiadomo tylko, że nie może być równy wymiarowi pełnego etatu. Np. dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu limit godzin, od którego przysługuje wynagrodzenie jak za nadgodzin można zapisać np. na poziomie 1/2, 2/3, 3/4, czy teoretycznie nawet 7/8 (choć tak wysoko ustalony limit w przypadku 1/2 etatu jest już ryzykowny), ale na pewno nie na poziomie 8/8 czyli pełnego etatu.

Są też możliwe różne sposoby zapisania limitu:

Przykład

Dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu pracodawca chce określić limit na poziomie 3/4 etatu. Może to zrobić:

- w odniesieniu do wielkości etatu np. po przekroczeniu 3/4 etatu (wymiaru dobowego, tygodniowego lub w całym okresie rozliczeniowym).

- od określonej godziny pracy na dobę, jeśli pracownik pracuje codziennie po 4 godziny wynagrodzenie jak za nadgodziny może przysługiwać po przepracowaniu 6 godzin na dobę

- od określonej godziny pracy w tygodniu np. po przepracowaniu 30 godzin w tygodniu.

Wszystkie podane wyżej sposoby zapisania limitu są prawidłowe. Ale uwaga! Po zmianach w liczeniu czasu pracy z 2011 roku pierwszy z wymienionych sposobów może niekiedy przysparzać kłopotów z dokładnym wyznaczeniem limitu. Więcej na ten temat (a także jakie rozwiązanie doradza w tym przypadku inspekcja pracy) - przeczytasz w czerwcowym numerze "Aktualności kadrowych".

Podstawa prawna:

art. 130, art. 151 § 5 kp

-------------------------------------------------------

Co wy na to? Uczono mnie inaczej, nie tylko w ten weekend...
Nie znajduję do tego artykułu uzasadnienia merytorycznego.
Gdzie jest zapisane, ze nie moze to byc wymiar pełnego etatu?
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Niepełnoetatowiec: liczba godzin za które...

nie wiem gdzie jest to zapisane, ale mnie znowu uczyli (na kursie, na szkoleniach), że nie może to być pełny etat.
Małgorzata G.

Małgorzata G. HR Business Partner

Temat: Niepełnoetatowiec: liczba godzin za które...

Dziekuję za odpowiedź. A jak robia inne osoby u siebie?
Ela Poźniak

Ela Poźniak Certyfikowany Trener
Biznesu
/Akredytowany Coach
ICF/ACC

Temat: Niepełnoetatowiec: liczba godzin za które...

powyżej pełnego etatu. Poza tym, jeśli tak miałoby to wyglądać to byłabym pierwsza osoba, która napisałaby pismo o obniżenie etatu do 1/2 i ustalenie nadgodzin np. od piątej.......Gdzie tu równość w zatrudnieniu? Okazałoby się, że pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze zarabiałby mniej niż niepełnoetatowiec........Poza tym, sama instytucja określania godzin nadliczbowych ponad osiem potocznie nazywana jest - dopełnieniem etatu....
Chciałabym poznać opinię Koleżanek/Kolegów z GL (prawników specjalizujących się w KP)
PZDR



Wyślij zaproszenie do