Agnieszka T.

Agnieszka T. Pracownik biurowy

Temat: Nadgodziny w celu usunięcia awarii

Witam

Zagwozdka jest następująca - pracownik zatrudniony na stanowisku serwisowym, jeden może 2 razy w miesiącu może się zdarzyć, że będzie musiał zostać w nadgodzinach w celu usunięcia awarii.
W ostatnim tygodniu zdarzyło się już, że pracował 8h od 7-15, jednak w celu usunięcia awarii musiał zostać w nadgodzinach i koniec końców pracował 24h. Następny dzień był dla niego dniem wolnym.

Czy taki pracownik powinien mieć jakiś zapis w umowie nt takich nadgodzin? Mi się wydaje, że nie, ponieważ po pierwsze nadgodziny nie mogą być planowane, a zapis wskazywałby na ich przewidywalność, a po drugie nadgodziny związane z usunięciem awarii nie wchodzą w roczny limit godzin nadliczbowych.

Zapewne znajdą się tu mądre głowy, które mi coś podpowiedzą, więc z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Agnieszka
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Nadgodziny w celu usunięcia awarii

jeśli pytasz o zapis w umowie to na pewno nie może takiego być, bo jak sama napisałaś, nadgodzin się nie planuje.

konto usunięte

Temat: Nadgodziny w celu usunięcia awarii

. Katalog okoliczności uzasadniających zatrudnianie w godzinach nadliczbowych ma charakter zamknięty. Pracodawca nie może więc powierzyć pracownikowi wykonywania pracy nadliczbowej w innych sytuacjach. W przypadku prowadzenia akcji ratowniczej lub usuwania awarii same przesłanki powierzenia pracy nadliczbowej zostały sformułowane w sposób dość precyzyjny. Można jedynie dodać, że przez pojęcie awarii należy rozumieć sytuacje nadzwyczajne i nieprzewidziane, natomiast nie są to działania i prace, które były planowane. Jeśli usuwanie awarii lub zapobieganie awariom bądź uszkodzeniom stanowi normalny przedmiot świadczenia pracownika, praca nadliczbowa będzie dopuszczalna nie z tytułu samego faktu usuwania awarii, lecz dopiero w razie wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy (E. Szemplińska (w:) Kodeks pracy..., red. L. Florek, 2005, s. 838-839).

Autor:
Łukasz Pisarczyk
Tytuł:
Komentarz do art.151 Kodeksu pracy
Stan prawny:
2011.05.16

Pewnym nieporozumieniem wydaje się natomiast postulat nieplanowania godzin nadliczbowych oraz twierdzenie, że uwzględnienie godzin nadliczbowych w harmonogramie pracy stanowić będzie naruszenie przepisów o czasie pracy. Nadzwyczajny charakter pracy nadliczbowej nie oznacza, że o zapotrzebowaniu na nią pracodawca musi dowiedzieć się dopiero w ostatniej chwili. Możliwa jest sytuacja, gdy pracodawca ze znacznym wyprzedzeniem uzyskuje informacje o przejściowym wzroście zapotrzebowania na pracę, który nie będzie uzasadniał zatrudniania nowych pracowników. W takiej sytuacji zaplanowanie pracy nadliczbowej, mającej niewątpliwie charakter szczególny i wyjątkowy, leżałoby w interesie obu stron, w tym również pracowników, którzy dzięki temu łatwiej mogliby zaplanować swój czas poza pracą. Dlatego, zgodnie z art. 151 § 1, należy zapewnić, aby pracą nadliczbową nie były objęte zadania normalne, nie ma natomiast powodu, aby kwestionować planowanie godzin nadliczbowych, które są rzeczywiście uzasadnione szczególnymi potrzebami pracodawcy.
Planowanie pracy nadliczbowej nie jest kwestionowane w przypadku przejścia z czasu letniego na czas zimowy, gdy - aby zakończyć pracę o przewidzianej godzinie - konieczne jest przedłużenie faktycznego wymiaru świadczenia (E. Szemplińska (w:) Kodeks pracy..., red. L. Florek, 2005, s. 845).

W przypadku nadgodzin w celu usunięcia awarii wpisywanie tego rodzaju sytuacji do umowy nie jest konieczne, bowiem wynika ona z mocy ustawy.



Wyślij zaproszenie do