konto usunięte

Temat: nadgodziny

Witam,

Czy jeżeli regulamin firmy mówi, że musi być zgoda przełożonego na nadgodziny, a te powstają bez zgody, to powinny być one wypłacane?
Z góry dziękuję za wsparcie.

ED
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: nadgodziny

wszystko zależy jak wyglądały te nadgodziny - jeżeli pracodawca miał świadomość że pracownik pracuje w nadgodzinach to musi je odpowiednio zrekompensować - oddać czas wolny lub zapłacić - forma zależy od pracodawcy.

konto usunięte

Temat: nadgodziny

Zapis regulaminu powiela de facto utrwalony pogląd judykatury i doktryny z zakresu prawa pracy. Należy bowiem pamiętać, że kwestia wykonywania nadgodzin rozstrzygana jest w dwóch przypadkach.

Art. 151. § 1 kp . Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.

Powszechnie przyjmuje się, że praca taka musi być wykonywana za wyraźną wiedzą i zgodą pracodawcy. Musi on zatem na pracę w nadgodzinach wyrazić co najmniej dorozumianą zgodę, czego warunkiem jest jego świadomość, że pracownik wykonuje pracę w nadgodzinach (por. wyr. SN: z 26.5.2000 r., I PKN 667/99, OSNAPiUS 2001, Nr 22, poz. 662; z 18.1.2005 r., II PK 151/04, OSNP 2005, Nr 17, poz. 262).

Wyrok
Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 7 lutego 2001 r.
I PKN 244/00

Z art. 133 § 1 pkt 2 KP nie wypływa upoważnienie do samowolnego podejmowania przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych.

Jeśli pracownik sam podejmuje decyzję o pozostaniu dłużej w pracy, bez zgody pracodawcy, nie może sie później domagać dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, czy też wolnego od pracy.

Tym samym skoro zapis regulaminu wskazuje, że przełożony wyraża zgodę na nadgodziny to pracownik dla zabezpieczenie swoich interesów (płatne nadgodziny) winien dążyć do uzyskania jego zgody w tym przedmiocie.
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: nadgodziny

"jeżeli pracodawca miał świadomość że pracownik pracuje w nadgodzinach to musi je odpowiednio zrekompensować - oddać czas wolny lub zapłacić - forma zależy od pracodawcy."

JW.
Można podać x wyroków sądu.

Manager zawsze ma dostęp do czasu pracy. I za niego odpowiada.

Ponieważ często w firmach jest tak że jak pracownik się domaga to go zwalniają. A potem o nadgodzinach nikt nic nie wiedział. No przecież nie miał zgody.

Jest również zapis o kierowaniu się dobrem klienta i dobrem firmy.
Oraz szczególnymi potrzebami.Np wykonanie zlecenia po drodze.

Więc wyrok który Pan wskazuje jest często obalany w Sądach.
Zanim się coś zacytuje warto zajrzeć głębiej :

"Powód nie zgłaszał przełożonemu, że musi pracować w
nadgodzinach. Gdy dyrektor hurtowni spytał go kiedyś, dlaczego po pracy nie idzie
zaraz do domu, odpowiedział, że nie ma się do czego spieszyć. Pozostawał więc w
hurtowni, bo chciał, a nie dlatego, że otrzymał takie polecenie służbowe wynikające z
potrzeb hurtowni. Powód nie nanosił na listach obecności godzin swojej pracy i nie
zgłaszał do czasu rozwiązania umowy o pracę, że świadczy pracę po godzinach. "

Jeśli na liście pracy masz od do i są nadgodziny firma wiedziała o tym doskonale.
A tu przysłowiowy Pan Miecio zostawał w firmie na piwko, a potem się domagał że zostawał.Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.06.15 o godzinie 18:19
Magdalena Zawistowska

Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal

Temat: nadgodziny

Jeżeli przełożony widział pracownika i akceptował to, że siedzi po godzinach, to tak jakby się zgadzał. Co innego jeżeli pracownik sam za plecami to robił. Spotkałam się z kilkoma przypadkami, że pracownik notował sobie, że siedzi- dokładnie: dzień, godziny i w jakim celu i na tej podstawie domagał się wypłaty i wygrał.
Generalnie w interesie pracodawcy jest wyganiać pracownika do domu- zapis zapisem, a potem i tak sąd rozstrzyga.
Anna  Szymańska-Węckow ska

Anna
Szymańska-Węckow
ska
"Celem życia jest
rozwój własnej
indywidualności."
(O. Wi...

Temat: nadgodziny

W temacie nadgodzin należy jednak pamiętać o artykule 151 z indeksem 4 kp. Czyli o pracownikach zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownikach wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Tacy pracownicy mają płatne nadgodziny za pracę w niedziele i święta.

Poza tym art. 131 kp mówi, że przeciętny tygodniowy wymiar pracy takiej osoby może przekraczać 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Art. 132 kp mówi, że nawet prawo do dobowego odpoczynku nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy. Z art. 151 z indeksem 7 wynika, że praca nocna takich pracowników może przekroczyć 8 godzin na dobę.

Tak więc należy zadać sobie pytanie, czy rozpatrywane nadgodziny dotyczą szeregowego pracownika, czy kogoś z wyższego szczebla. Z art. 149 kp wynika, że osoby zarządzające w imieniu pracodawcy nie muszą nawet ewidencjonować godzin pracy.

konto usunięte

Temat: nadgodziny

Koleżanki, Koledzy,

Dziękuję za nawiązaną dyskusję.

Jeżeli chodzi o świadomość przełożonego, to jest ona 100%, ze względu na przesyłaną korespondencję. Akceptacja jest "cicha", tzn. żadnych pytań, jedynie te o postępy prac. Propozycji jakiegokolwiek rozliczenia (np. dniami wolnymi) również brak. Domniemanie również słuszne - kto pyta o nadgodziny, jest niewygodny.

Stosunek do pracy: klasyczna umowa o pracę, stanowisko "szeregowe", a przynajmniej niekierownicze.

Dodam, że istnieje elektroniczny system rejestracji czasu pracy, który jest przeze mnie również zapisywany niezależnie. Dodam też, że pomimo prośby nie udało mi się otrzymać wykazu przepracowanego czasu.

Proszę o opinie, czy jest sens domagać się swoich roszczeń w sądach? Jakie dowody byłyby niepodważalne?

Pozdrawiam i dziękuję z góry,

ED

konto usunięte

Temat: nadgodziny

W orzecznictwie można znaleźć stanowisko, że artykuł 149 § 1 k.p. stanowi, że to pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń z tym związanych. Brak dokumentacji bądź prowadzenie jej nierzetelnie powoduje, iż w razie sporu to pracodawca ma wykazać, że pracownik nie pracował tak jak twierdzi, lub jak dokumentuje. Z obowiązku prowadzenia ewidencji wynikają konsekwencje w zakresie ciężaru dowodu (art. 6 k.c. w zw. Z art. 300 k.p.) polegające na tym, że to na pracodawcy spoczywa ciężar dowodu.

Może Pan zatem wykorzystać wszystkie środki dowodowe na poparcie swoich twierdzeń, w tym również te, które mogą mieć mniejszą moc aniżeli dokumenty obrazujące czas pracy, jeżeli te nie będą odpowiadać prawdzie. Należy bowiem pamiętać, że w procesie przed Sądem może Pan żądać przedłożenia przez pracodawcę tychże dokumentów. Nadto może Pan żądać przesłuchania świadków, którzy potwierdzą zasady pracy w nadgodzinach tj. przywołaną "cichą akceptację" tudzież, że wykonywał Pan nadgodziny.

Oczywiście kwestia drogi sądowej zawsze pozostaje w Pana gestii.
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: nadgodziny

PIP > SĄD
Oraz do sądu ok 50pln za zabezpieczenie materiałów dowodowych.
Żeby pracodawca nie zniszczył ewidencji.

Pip przygotuje również dokumenty wspierające do sądu.
Jak masz orzeczenie PIP że pracodawca powinien wypłacić nawet się do sądu nie będziesz musiał wstawić.

Natomiast jeśli chodzi o dokumentacje. To jest to tak.
Pracodawca musi wydać kopię ewidencji. Na pisemne wezwanie.
Jeśli tego nie zrobi = kara.
Może natomiast żądać opłaty za skopiowanie dokumentów. Głupie bo głupie.
Natomiast w niektórych firmach jest przepis że nie wolno kopiować dokumentów firmy.

Wówczas lepiej po prostu mieć zeszyt z zapisem godzin czasu pracy. A nie oryginalny plik pracodawcy.Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.06.15 o godzinie 18:11

Następna dyskusja:

nadgodziny - jak to powinno...




Wyślij zaproszenie do