konto usunięte

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

Witam wszystkich!!!
Mam kilka pytań, może ktoś mi pomoże.....
Przebywałam na zwolnieniu lekarskim około 50 dni, później miałam i mam jeszcze zwolnienie na dziecko ( zasiłek opiekuńczy ).Poprosiłam pracodawcę o dwa dni wolne na dziecko i zaległy urlop wypoczynkowy za poprzedni rok( oczywiście po ostatnim dniu zwolnienia).Dostałam SMS-a o odmowie, kazano zgłosić się do firmy po skierowanie na badania lekarskie.Mam wobec tego pytanie: czy pracodawca może omówić mi tych dwóch dni wolnych na dziecko? Co się tyczy badań to inspektorka pracy udzieliła mi telefonicznie informacji, iż nie ma takiego obowiązku aby pracownika wysyłać na badania lekarskie? Już sama nie wiem? Nie mogę uzyskać urlopu za ub.rok, ani za ten?
A co z urlpoem na żądanie? Czy jak wyślę SMS-a w ten dzień,że biorę urlop na żądanie to pracodawca może mnie zwolnić? Co mam zrobić? Potrzebuję kilku dni na załatwienie spraw związanych ze zdrowiem mojego dziecka a nie chcę brać zwolnienia lekarskiego! Co robić????
Dariusz Wojciechowski

Dariusz Wojciechowski Manager ds.
Personalnych, Decora
S.A.

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

Witam.
Wg mojej wiedzy po 30 dniach ciągłej choroby Pracownika Pracodawca powinien skierować Pracownika na badania kontrolne, które muszą być przeprowadzone przez lekarza medycyny pracy.
Urlop na żądanie (4 dni) oraz 2 dni opieki nad dzieckiem do 14 lat (art. 188 Kp) ma prawo Pani wziąć w wybranym przez siebie terminie i Pracodawca ma obowiązek takiego urlopu/opieki udzielić.
Niestety termin wykorzystania urlopu zaległego (który z założenia Pracodawca powinien nakazać wykorzystać Pracownikowi najpóźniej do 31 marca następnego roku) oraz urlopu bieżącego musi być uzgodniony z Pracodawcą.
Kwestię sposobu powiadomienia Pracodawcy o zamiarze skorzystania z urlopu na żądanie powinien regulować Regulamin Pracy.

Mam nadzieję, że w jakikolwiek spoósb pomogłem.

konto usunięte

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

Dokladnie tak jak napisal Dariusz, z tym ze pracodawca musi a nie powinien wyslac pracownika na badania po 30 dniach chorobowego art. 229 paragraf 2 KP. Jesli trwa dłużej jak 33 i zaczyna płacić ZUS, wtedy czesto dostaje sie wezwanie na komisje lekarska z ZUS celem weryfikacjiTomasz G. edytował(a) ten post dnia 10.06.09 o godzinie 22:22

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

Pracodawca może zmusić pracownika, by wziął zaległy urlop wypoczynkowy w pierwszym kwartale następnego roku kalendarzowego (wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2006 r.; sygn. akt I PK 124/05).

W sytuacji, gdy pracownik przez cały I kwartał następnego roku kalendarzowego był nieobecny z powodu choroby, pracodawca będzie zmuszony udzielić mu zaległego urlopu wypoczynkowego po 31 marca i nie będzie to stanowiło naruszenia Kodeksu pracy.

Postępowanie pracodawcy, który nie udziela pracownikowi urlopu do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, nie skutkuje jednak utratą przez pracownika prawa do zaległego urlopu. Zgodnie bowiem z uchwałą SN z 20 lutego 1980 r (sygn. akt V PZP 6/79; OSNC 1980/7-8/131) urlop ten powinien zostać udzielony pracownikowi w późniejszym terminie, aż do czasu przedawnienia się roszczenia o urlop.

Zgodnie z wyrokiem SN z 11 kwietnia 2001 (sygn. akt I PKN 367/00; OSNP2003/2/38) roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne (art. 291 § 1 kp). Przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (art. 161 kp) albo najpóźniej z końcem pierwszego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (art. 168 kp).

Jeżeli pracodawca wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu, podlega karze grzywny
(art. 282 pkt 2 kp).

Fakt, że pracodawca nie dopełnił obowiązku udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez zgody pracodawcy.

Zawiadomienie pracodawcy o rozpoczęciu zaległego urlopu wypoczynkowego nie usprawiedliwia nieobecności pracownika w pracy. Potwierdza to wyrok SN z 5 grudnia 2000 r. (sygn. akt I PKN 121/00; OSNP 2002/15/353).

konto usunięte

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

Wioleta Filipiuk:
Pracodawca może zmusić pracownika, by wziął zaległy urlop wypoczynkowy w pierwszym kwartale następnego roku kalendarzowego (wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2006 r.; sygn. akt I PK 124/05).


Nie specjalnie to pasuje do sytuacji, ale skoro już został przywołany ten mój ulubiony wyrok...
O tym wyroku i jego nadinterpretacji było już kilka razy - chodzi o prezesa zwolnionego, który W OKRESIE WYPOWIEDZENIA nie chciał iść na urlop. A jeden mądry inaczej artykuł uogólnił to na sytuację poza okresem wypowiedzenia (nawet nie cytując orzeczenia), nie znając treści orzeczenia ani nie mając pojęcia o sprawie, której dotyczyła.

SN I PK 124/2006 mówi Pracownik był zobowiązany do wykorzystania udzielonego mu przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy
o pracę
, także przed wejściem w życie art. 167^1 kp.


Zaś Wyrok SN z 25 sierpnia 2004 I PZP 4/2004 mówi:
Nie ma jednej, prostej odpowiedzi na pytanie, czy pracodawca może jednostronnie skierować pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy. Odpowiedź zależy bowiem od wielu okoliczności, a te mogą być rozmaite. Postanowiono odmówić podjęcia uchwały.

Tutaj była dyskusja o ciekawym orzeczeniu, które pozwala wypłacić ekwiwalent za zaległy, niewykorzystany urlop nawet w sytuacji, gdy stosunek pracy nie ulega rozwiązaniu.

Co do ryzyka związanego z nieudzieleniem urlopu do końca marca - i tak go nie udzielił. Więc karą grzywny może zostać ukarany i tak (chociaż w świetle powyższego orzeczenia może IMO wypłacić ekwiwalent, skoro pracownik nie mógł do tej pory wykorzystać urlopu w naturze). A nie zdziwiłbym się, gdyby pracodawca chciał pracownika do pracy, żeby mu wręczyć wypowiedzenie (a nie skierowanie na badania).Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 11.06.09 o godzinie 13:11

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

Pytanie dotyczyło także tematu urlopu wypoczynkowego, stad tez poruszyłam temat.

konto usunięte

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

Jeżeli został poruszony temat urlopu zaległego to mam pytanie. Czy ktoś z Was spotkał się z taką interpretacją że urlop zaległy nie trzeba wykorzystać do 31 marca każdego raku ale złożyć do tego dnia wniosek o udzielenie urlopu zaległego? Ostatnio usłyszałam taką interpretację na szkoleniu.

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

Odniosę się tylko do kwestii wysłania pracownika na badania lekarskiej po długotrwałej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Jeszcze do niedawna nie było wątpliwości, podwładny wybierający się bezpośrednio po takiej absencji na wypoczynek musiał się udać na badania jeszcze przed rozpoczęciem urlopu. Z tego co wiem twierdziły tak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Główny Inspektorat Pracy. Pod wpływem wyroku Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 (II PK 214/07), wszyscy zmienili zdanie, okazuje się teraz, że jest dopuszczalne w takiej sytuacji, by lekarz medycyny pracy zbadał rekonwalescenta dopiero po powrocie z urlopu wypoczynkowego.
Zatem z jednej strony, moim zdaniem pracodawca ma rację, może nie wyrazić zgody na twój urlop bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Ale z drugiej strony może on nie wie, że zmieniło się podejście do tej kwestii Inspekcji Pracy i może nadszedł czas żeby mu ktoś to powiedział. Wtedy jak bedzie wiedział, że nic mu nie grozi ze strony inspektorów, jak cię nie wyśle na badania kontrolne to może zgodzi się na wykorzystanie przez ciebie zaległego urlopu bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku opiekuńczego.

konto usunięte

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

ale jak to naprawdę jest w praktyce z tymi dwoma dniami na opiekę na dziecko? Pracodawca ewidentnie odmawia....

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

Oczywiście bez fanatyzmu w tej kwestii. Czy wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy bez jego zgody... dla mnie wciąż jest to kwestia dyskusyjna. Z jednej strony nieudzielanie pracownikowi urlopu wypoczynkowego, jeżeli jest to możliwe, pracodawca naraża się na karę grzywny. Z drugiej istnieje opinia Głównego Inspektoratu Pracy GNP-110-4560-46/07/PE w której czytamy, że "urlop wypoczynkowy bieżący, jak i zaległy jest uprawnieniem pracowniczym realizowanym na podstawie planu urlopowego bądź w niektórych wypadkach po porozumieniu z pracownikiem. Na pracodawcy spoczywa obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego zgodnie z planem urlopów lub po uzgodnieniu z pracownikiem. Samorzutne udzielenie przez pracodawcę urlopu, wbrew woli pracownika, poza przypadkiem określonym w art. 167(1) k.p. (w okresie wypowiedzenia), nawet jeżeli jest to urlop zaległy, wkracza w sferę uprawnień pracowniczych i jako takie jest prawnie niedopuszczalne".
Zatem z jednej strony grożą, a z drugiej zabraniają robić cokolwiek bez porozumienia z pracownikiem. Ja osobiście stoję na stanowisku, aby tak planować pracę w zakładzie pracy, aby tego urlopu zaległego na koniec marca roku następnego po prostu nie było. Jeżeli już jest, to dogadać się z pracownikiem, żeby jednak ten urlop wykorzystał, a jak trzeba to paluszkiem pogrozić.
A wracając do twojego pytania Anno, zgadzam się z twierdzeniem, że jeżeli pracownik złoży pracodawcy wniosek o wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie późniejszym niż 31 marzec roku następnego i pracodawca zaakceptuje taki wniosek, to nie powinien obawiać się żadnych negatywnych konsekwencji ze strony Inspekcji Pracy w razie kontroli.
Anna Smagłowska:
Jeżeli został poruszony temat urlopu zaległego to mam pytanie. Czy ktoś z Was spotkał się z taką interpretacją że urlop zaległy nie trzeba wykorzystać do 31 marca każdego raku ale złożyć do tego dnia wniosek o udzielenie urlopu zaległego? Ostatnio usłyszałam taką interpretację na szkoleniu.

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

Pracownik zwracając się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie dni wolnych na podstawie art. 188 K.p. nie ma obowiązku jego szczegółowego uzasadniania. Pracodawca może udzielić zwolnienia w dniach określonych przez pracownika, o ile termin mu odpowiada i nie zakłóci normalnego rytmu pracy w zakładzie.
Pracodawca nie poniesie żadnych negatywnych skutków, o ile odmowa udzielenia dni wolnych na opiekę nad dzieckiem nie spowoduje utraty możliwości ich wykorzystania w danym roku kalendarzowym. W przeciwnym razie, a więc wówczas gdy w danym roku kalendarzowym pracownik nie będzie mógł wykorzystać tych dni, pracodawca może zostać ukarany grzywną. Pracodawca, może w takim przypadku popełnić wykroczenie przeciwko prawom pracownika naruszając przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem.
Ale ty masz jeszcze pół roku na skorzystanie z tego prawa.
Katarzyna M.:
ale jak to naprawdę jest w praktyce z tymi dwoma dniami na opiekę na dziecko? Pracodawca ewidentnie odmawia....

konto usunięte

Temat: MOŻE KTOŚ MI POMOŻE???

Dziękuję gorąco za wypowiedź.
Myślę o złożeniu wypowiedzenia, więc chciałabym wykorzystac wszystko co należy sie pracownikowi....

Następna dyskusja:

Może ktoś pomoże? :)




Wyślij zaproszenie do