Temat: Mobbing a umowa o dzieło/zlecenie
Źródło: Mojeprawo.pl
Mobbing w kodeksie pracy
Zdarza się, że w pracy spotykamy się z poniżaniem i ośmieszaniem. Pracownik, ofiara mobbingu, często nie ma tyle odwagi aby przeciwstawić się zastraszaniu albo po prostu boi się, że zostanie zwolniona. Mobbing to przede wszystkim upokarzanie, dręczenie, poniżanie pracownika przez pracodawcę albo przez współpracowników. Mobbing często powoduje pogorszenie stanu zdrowia ofiary. Ustawodawca widząc, iż zjawisko to zatacza coraz większe kręgi postanowił stworzyć przepisy zobowiązujące pracodawcę do przeciwdziałania mobbingowi. Zmiany te zostały wprowadzone nowelizacją ustawy z dnia 14 listopada 2003 roku o zmianie ustawy-Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która obowiązuje od 1 stycznia 2004 roku.
Mobbing w kodeksie pracy
W myśl art. 94 ze znaczkiem 3 paragraf 2 kodeksu pracy mobbing to działanie lub zachowanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Zgodnie z art. 94 ze znaczkiem 3 kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek przeciwdziałania mobbingowi. Zatem pracodawca ma obowiązek podjęcia wszelkich działań mających na celu zapobieżenie wystąpieniu mobbingu zarówno z jego strony jak i ze strony innych pracowników.
Mobbing i co dalej?
Jeżeli już zaistnieje sytuacja wskutek, której w zakładzie pracy obecny jest mobbing należy pamiętać o przysługujących pracownikowi ofierze-prawach. Zgodnie z art. 55 paragraf 1 ze znaczkiem 1 kodeksu pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, czyli np. jeżeli miał miejsce mobbing. Zgodnie z powyższym przepisem w razie rozwiązania umowy o pracę z tego powodu pracownikowi będzie przysługiwało odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy- w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę ma prawo dochodzić odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę również powołując się na art. 94 ze znaczkiem 3 paragraf 3 kodeksu pracy, który dotyczy bezpośrednio mobbingu. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 12.9.2006 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2007 r. Wynosi 936 zł brutto. Ważny jest fakt, iż oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę. Pracownik, u którego mobbing wywołała rozstrój zdrowia może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. W takim wypadku pracownik może również dochodzić odszkodowania na podstawie art. 445 za wywołanie rozstroju zdrowia. Pracodawca, który dopuścił się mobbingu wobec pracownika oprócz odpowiedzialności odszkodowawczej może także ponieść odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 218 kodeksu karnego osoba, która wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Anna Sural