konto usunięte

Temat: miejsce wykonywania pracy

pracownik biurowy swiadczący stale pracę w siedzibie pracodawcy ma wpisane w umowie, że miejscem wykonywania pracy jest terytorium województwa dolnosląśkiego. TAki zapis uważam za nieprawidłowy, bowiem dąży bowiem do tego, aby pozbawic pracownika np. prawa do diet w przypadku podróży służbowej, ale co w przypadku takiego zapisu gdy firma zmienia siedzibę?? co prawda na to samo miasto ale inną dzielnicę.W normalnym przypadku powinno zostać uważam wręczone wypowiedzenie zmieniające, względnie porozumienie, zwłaszcza gdy siedziba jest wymieniona w umowie wraz z adresem jako miejsce pracy. Czy w takiej sytuacji pracownik biurowy, który nie dostanie wypowiedzenia zmienającego w tym konkretnym przypadku, gdy siedziba jest określona terytorialnie ma obowiązek godzic się na nowe warunki umowy dotyczące miejsca pracy i wykonywac ją w siedzibie pod nowym adresem??
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: miejsce wykonywania pracy

Określenie miejsca świadczenia pracy powinno odpowiadać rzeczywistemu charakterowi pracy. uważam, że "miejsce" to pojęcie geograficzne, a więc wystarczające jest wskazanie miasta. jeżeli jednak pracodawca określi miejsce świadczenia pracy konkretnym adresem to zmian adresu lub przeniesienie w ramach tego samego miasta konsekwentnie będzie wymagało wypowiedzenia zmieniającego.
miejsce świadczenia pracy w rozumieniu rejonu (gminy, województwa, regionu) jest dopuszczalne w przypadku takich pracowników jak np handlowcy, serwisanci itp).
wskazanie przy stałej pracy biurowej miejsca świadczenia pracy jako terenu województwa może być uznane za obejście przepisó prawa pracy np dot. podróży służbowych. w razie sporu sądowego Sąd będzie badał faktyczne a nie wpisane w umowę miejsce świadczenia pracy i stosownie do tego ustalenia rozstrzygnie co do rozliczenia podróży służbowych



Wyślij zaproszenie do