konto usunięte

Temat: mąż nie chce mnie dopisać do ubezpieczenia

Dzień dobry, mam problem. Od 2 miesięcy nie mieszkam z mężem (konflikt z teściową, on został przy swojej mamie) i mamy 7 miesięczną córkę. Jestem studentką (23 lata) studiów dziennych i nie mam możliwości ubezpieczenia się w UP. Mąż pracował na czarno 7 miesięcy i byłam ubezpieczona tam przy nim razem z córką. Jednak podczas naszego konfliktu dostał w końcu umowę o pracę i zgłosił do ubezpieczenia tylko dziecko, a mnie nie ubezpieczył bo z nim nie mieszkam. Moje pytanie brzmi czy on ma obowiązek mnie zgłosić do nowego ubezpieczenia? Czy da się tę sprawę inaczej załatwić?

konto usunięte

Temat: mąż nie chce mnie dopisać do ubezpieczenia

Każda osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia niepracujących bądź uczących się członków swojej rodziny. Takiego zgłoszenia dokonuje się jednak tylko wtedy, gdy nie mają oni "własnego" tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Takie zgłoszenie nie wiąże się z koniecznością opłacania dodatkowej składki zdrowotnej. Nie wszyscy jednak krewni kwalifikują się do niego. Krąg osób, które dla celów ubezpieczenia zdrowotnego są uważane za członków rodziny osoby ubezpieczonej, określa art. 5 pkt 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Od 1 stycznia 2013 r. każda osoba ubezpieczona musi w odpowiednim czasie powiadomić swojego płatnika (np. pracownik - swojego pracodawcę) o posiadaniu członków rodziny uprawnionych do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Na złożenie u płatnika takiej informacji ubezpieczony ma 7 dni. Okres ten liczy się od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność takiego zgłoszenia.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje art. 193 pkt 1a ustawy zdrowotnej, na podstawie którego karą grzywny może być ukarany m.in.:

pracodawca - za niezgłoszenie pracownika w terminie do ubezpieczenia zdrowotnego lub nieterminowe jego wyrejestrowanie,

pracownik - za niepoinformowanie pracodawcy o konieczności zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego lub wyrejestrowania z tego ubezpieczenia członków jego rodziny.

Art. 67. (171) 1. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego osoby podlegającej temu obowiązkowi zgodnie z przepisami art. 74-76 oraz opłaceniu składki w terminie i na zasadach określonych w ustawie.
Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6. Osoby, które nie zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego same, informują podmiot właściwy do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia. Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

konto usunięte

Temat: mąż nie chce mnie dopisać do ubezpieczenia

Doczytałem również, że istnieje możliwość złożenia wniosku do dyrektora oddziału NFZ o wydanie decyzji o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym jako członków rodziny pracownika, na podstawie art. 109 ustawy
z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Magdalena Zawistowska

Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal

Temat: mąż nie chce mnie dopisać do ubezpieczenia

Przecież Ciebie uczelnia powinna zgłosić:

Uczelnia zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego studenta, który:
1.ukończył 26 lat i nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu
2.nie ukończył 26 lat i nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu

Fragment artykułu

konto usunięte

Temat: mąż nie chce mnie dopisać do ubezpieczenia

dziękuję serdecznie za odpowiedzi :)

konto usunięte

Temat: mąż nie chce mnie dopisać do ubezpieczenia

Art. 66. ust 1 pkt 20 . ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi, ze obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają studenci i uczestnicy studiów doktoranckich niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, z wyłączeniem osób, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1;

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 17-20 u.ś.o.z. - obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:
- uczniowie oraz słuchacze zakładów kształcenia nauczycieli w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu,
- dzieci przebywające w placówkach pełniących funkcje resocjalizacyjne, wychowawcze lub opiekuńcze lub w domach pomocy społecznej niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu,
- dzieci do czasu rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego, nieprzebywające w wymienionych placówkach, niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu,
- studenci i uczestnicy studiów doktoranckich niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Wymienione dzieci, uczniowie, studenci, słuchacze i uczestnicy studiów doktoranckich podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu na podstawie wskazanych tytułów jedynie wówczas, gdy nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, np. jako pracownicy lub osoby pobierające rentę rodzinną. Jeśli zatem student pobiera rentę rodzinną, to nie może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, jak też nie wchodzi w grę objęcie go obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym jako studenta niepodlegającego obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Podlega on bowiem obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pobierania renty rodzinnej (czyli na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 16 u.ś.o.z.).
Ponadto z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie wymienionych tytułów zwalnia wspomniane osoby posiadanie statusu członka rodziny osoby objętej obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym lub osoby ubezpieczającej się dobrowolnie (art. 66 ust. 2 u.ś.o.z.). Przykładowo jeśli uczeń został jako członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica będącego pracownikiem, to nie jest już zgłaszany przez szkołę do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego jako uczeń niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Dlatego zgłoszenie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego z tytułów, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 17-20, wchodzi jedynie w grę wówczas, gdy osoby tam wskazane nie mogą zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny np. z tego powodu, że żaden z rodziców takiej osoby nie jest osobą objętą obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym (np. rodzice pracują "na czarno" lub osiągają przychody ze źródeł niepowodujących objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, czyli np. z umów o dzieło, a jednocześnie nie ubezpieczyli się dobrowolnie w NFZ).
W przypadku studentów i uczestników studiów doktoranckich podleganie przez nich obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 20 występuje także z uwagi na ukończenie przez te osoby 26. roku życia. Pełnoletnie dziecko może być bowiem zgłaszane do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny tylko wówczas, gdy się kształci. Jednak status członka rodziny osoba kształcąca się zachowuje jedynie do chwili nieukończenia 26 lat. Z chwilą osiągnięcia tego wieku osoba taka podlega wyrejestrowaniu z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Następnie osoba ta powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia przez uczelnię jako student (uczestnik studiów doktoranckich) niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Wypada jednak podkreślić, że student (uczestnik studiów doktoranckich), który ukończył 26 lat, zgłaszany jest do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię tylko wówczas, gdy nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, czyli np. jako pracownik, zleceniobiorca czy jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność. W takiej bowiem sytuacji pierwszeństwo mają wspomniane tytuły (vide Andrzej Sidorkokomentarz do art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.)

Z tego tytułu uważam, że objęcie ubezpieczeniem w Pani przypadku może być utrudnione, żeby nie powiedzieć niemożliwe.



Wyślij zaproszenie do