Magdalena Zawistowska

Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal

Temat: macierzyński a adopcja

Czy rodzic z rodziny zastępczej, który od daty x przyjmuje dziecko na wychowanie, musi koniecznie od tej daty wziąć urlop macierzyński. Czy może później?
Donata H.

Donata H. Kadry w pigułce to
Twój pratyczny
przewodnik po
świecie p...

Temat: macierzyński a adopcja

Uważam, że pracownica powinna zacząć korzystać z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego niezwłocznie po spełnieniu dwóch warunków uprawniających ją do skorzystania z tego urlopu:
- przyjęła dziecko na wychowanie
oraz wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka
Zatem pierwszym dniem tego urlopu będzie dzień złożenia wniosku o przysposobienie (równocześnie przyjęła dziecko na wychowanie)
Wydaje się, że udzielenie tego urlopu powinno następować w sposób analogiczny do podstawowego urlopu macierzyńskiego, który przysługuje od dnia porodu (poza wyjątkiem, w którym kobieta zwróciła się z wnioskiem o udzielenie tego urlopu przed porodem) ale nie później.
Natomiast pracownik, który nie później niż 14 dni po
- przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka
- lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej
może złożyć pisemny wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego
zatem mamy 14 dni po wystąpieniu ww okoliczności aby zdecydować się na skorzystanie po "urlopie adopcyjnym" z "dodatkowego urlopu adopcyjnego" a następnie urlopu rodzicielskiego.
Wydaje mi się, że w taki sposób należałoby interpretować art. 183 Kp "mówiący" o prawie do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Następna dyskusja:

urlop wychowawczy a adopcja




Wyślij zaproszenie do