Agnieszka
L.
no excuses, no
explanations
Temat: Likwidacja zakładu pracy a prawo do odprawy
Witam,mam pytanie dotyczące przyczyn likwidacji zakładu pracy i ich związku z ewentualną odprawą dla zwalnianego pracownika.
Sytuacja wygląda następująco:
sp. z o.o., zakład pracy powyżej 20 pracowników jest aktualnie w likwidacji.
Z tego tytułu pracownik otrzymuje pismo rozwiązujące z nim umowę o pracę na czas nieokreślony za 3 miesięcznym wypowiedzeniem. Jedyną wskazaną przyczyną rozwiązania jest likwidacja zakładu pracy w związku z przejściem jedynego członka zarządu i udziałowca na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że odprawa należy się pracownikowi - niezależnie, czy pracodawca podpadł pod limit zwolnień grupowych czy nie (tego nie wiem, pracownicy mieli różne okresy wypowiedzeń, więc mogło nie być 30 osób w jednym miesiącu). Tak mówi Ustawa o zwolnieniach grupowych (art 8. lub 10). I nie przewiduje żadnych wyłączeń od odprawy w tej sytuacji.
Pracownik grzecznie pyta na piśmie pracodawcę pod koniec okresu wypowiedzenia, kiedy może się spodziewać wypłaty odprawy. Pracodawca odpisuje: ponieważ przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja spółki z tytułu przejścia na emeryturę prezesa zarządu, żądanie odprawy jest bezzasadne.
W związku z tym pytanie zagadka:
czy jest jakaś podstawa prawna która w jakikolwiek sposób mogłaby uzasadniać twierdzenie pracodawcy?
Jak postąpić aby dojść swoich praw - PIP czy od razu Sąd Pracy? Kiedy i w jakich terminach zwrócić się do tych instytucji?