konto usunięte

Temat: Lex specialis - art. 120 Ustawy o szkolnictwie wyższym a...

Witam
Bardzo proszę o pomoc w rowiązaniu następującego problemu:
Art. 120 Ustawy o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 roku zakłada, że okres zatrudnienia adiunkta nieposiadającego stopnia doktora habilitowanego, a także warunki skracania i przedłużania oraz zawieszania tego okresu określa statut. Czy w wypadku, gdy statut uczelni zakłada możliwość zawierania więcej niż dówch, następujących po sobie umów na czas określony z adiunktem nieposiadającym stopnia doktora habilitowanego, to można odwołać się do zasady lex specialis. Czy może doszło do naruszenia zasady określonej w art. 25 1 § 1. Kodeksu Pracy?

Z góry dziekuję za odpowiedzi

konto usunięte

Temat: Lex specialis - art. 120 Ustawy o szkolnictwie wyższym a...

Moja interpretacji jest taka, że art. 120 Ustawy o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 roku nie wyłącza zastosowania art. 25(1) kp.

Artykuł 120 dotyczy uczelni publicznych i niepublicznych. Statuty tych uczelni muszą wskazywać odpowiednie okresy zatrudnienia na stanowisku asystenta i adiunkta - odpowiednio - osób nieposiadających stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego. Nauczyciele ci - z uwagi na wcześniej obowiązujące przepisy prawne - mogą być pracownikami mianowanymi lub umownymi, przy czym zarówno mianowanie, jak i umowa o pracę mogą mieć charakter bezterminowy (na czas nieokreślony) lub terminowy (na czas określony). Od wejścia w życie nowelizacji z dnia 18 marca 2011 r. mogą być oni zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę (na czas nieokreślony lub określony). Osobną kwestię stanowi ewentualne ustanawianie w statutach postanowień dotyczących określenia warunków skracania i przedłużania oraz zawieszania wskazanych okresów zatrudnienia.

Tym samym uznałbym, że trzecia umowa spełniająca warunki z art. 25(1) kp będzie na czas nieokreślony, przy czym z uwagi na to, że zatrudnienie na każdym z tych stanowisk osoby nieposiadającej stopnia naukowego doktora lub doktora habilitowanego nie może trwać dłużej niż osiem lat, upływ czasu będzie stanowił podstawę do rozwiązania umowy o pracę.



Wyślij zaproszenie do