Temat: KP art 188 Opieka nad dzieckiem
Z art. 188 Kodeksu pracy powiązany jest również art. 189 (1) - górna jedynka:
Art. 188. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
osobistej opieki nad dzieckiem regulują odrębne przepisy.
Art. 189(1). Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych w art. 148 pkt 3 (...) i art. 188 może korzystać jedno z nich.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 28 maja 1996 r.
w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.
Rozdział 2
Prowadzenie akt osobowych i dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy
§ 6. 1. Pracodawca zakłada i prowadzi oddzielne dla każdego pracownika akta osobowe.
2. Akta osobowe pracownika składają się z 3 części i obejmują:
1) w części A - dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, określone w przepisach § 1 ust. 1 i 2;
2) w części B - dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika, w tym:
c) oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka, o którym mowa w (...) i art. 188 Kodeksu pracy, o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień określonych w tych przepisach,
Z uprawnienia przewidzianego w art. 188 może korzystać matka, a także pracownik będący ojcem lub opiekunem dziecka.
PracowniK powinien złożyć do akt osobowych oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z przysługującego mu uprawnienia.
Zgodnie ze stanowiskiem Marii Teresy Romer obowiązek złożenia takiego OŚWIADCZENIA DOTYCZY OBOJGA RODZICÓW LUB OPIEKUNÓW DZIECKA , POD WARUNKIEM, ŻE OBOJE MAJĄ STATUS PRACOWNIKA. RODZICE I OPIEKUNOWIE SAMI PODEJMUJĄ DECYZJĘ, KTÓRE Z NICH BĘDZIE KORZYSTAŁO Z 2 DNI W ROKU KALENDARZOWYM WOlNYCH ZE WZGLĘDU NA WYCHOWYWANIE DZIECKA, KTÓRE NIE UKOŃCZYŁO 14 LAT.
OŚWIADCZENIE TO JEST KONIECZNE PONIEWAŻ PRAWO DO 2 DNI WOLNYCH PRZYSŁUGUJE TYLKO JEDNEMU RODZICOWI, JEŻELI OBOJE MAJĄ ZAWARTĄ UMOWĘ O PRACĘ, niezleżnie czy jest to umowa na okres próbny, na zastępstwo, na czas określony, lub na czas nieokreślony oraz niezależnie od tego czy jest to umowa o pracę na pełen etat, czy na cześć etatu.
Michał Chmielnicki edytował(a) ten post dnia 16.08.10 o godzinie 13:52