konto usunięte

Temat: konflikt interesów / zatrudnienie małżonków w separacji

Witam,
znajoma z mężem pozostają w separacji od ponad 4 lat. Ona starała się o pracę w firmie, w której zatrudniony jest również małżonek. Przeszła pozytywnie wszystkie etapy rekrutacji, mąż nie ma nic przeciwko temu, żeby pracowała w tej samej firmie, nie będzie między nimi zależności podwładny-przełożony. Kadry natomiast odmówiły jej zatrudnienia powołując się na konflikt interesów. Czy miały do tego prawo? Jeśli tak, czy można jeszcze coś zrobić?
Będę wdzięczna za pomoc.

konto usunięte

Temat: konflikt interesów / zatrudnienie małżonków w separacji

Kodeks Pracy

Art. 18(3)b. § 1. Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, z zastrzeżeniem § 2-4, uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 18(3)a § 1, którego skutkiem jest w szczególności:
1) odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy,
2) niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,
3) pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe
- chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami.
§ 2. (16) Zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszają działania, proporcjonalne do osiągnięcia zgodnego z prawem celu różnicowania sytuacji pracownika, polegające na:
1) niezatrudnianiu pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 18(3a )§ 1, jeżeli rodzaj pracy lub warunki jej wykonywania powodują, że przyczyna lub przyczyny wymienione w tym przepisie są rzeczywistym i decydującym wymaganiem zawodowym stawianym pracownikowi,
2) wypowiedzeniu pracownikowi warunków zatrudnienia w zakresie wymiaru czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami niedotyczącymi pracowników bez powoływania się na inną przyczynę lub inne przyczyny wymienione w art. 18(3a) § 1,
3) stosowaniu środków, które różnicują sytuację prawną pracownika, ze względu na ochronę rodzicielstwa lub niepełnosprawność,
4) stosowaniu kryterium stażu pracy przy ustalaniu warunków zatrudniania i zwalniania pracowników, zasad wynagradzania i awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, co uzasadnia odmienne traktowanie pracowników ze względu na wiek.
§ 3. Nie stanowią naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu działania podejmowane przez określony czas, zmierzające do wyrównywania szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników wyróżnionych z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 18(3a )§ 1, przez zmniejszenie na korzyść takich pracowników faktycznych nierówności, w zakresie określonym w tym przepisie.
§ 4. (17) Nie stanowi naruszenia zasady równego traktowania ograniczanie przez kościoły i inne związki wyznaniowe, a także organizacje, których etyka opiera się na religii, wyznaniu lub światopoglądzie, dostępu do zatrudnienia, ze względu na religię, wyznanie lub światopogląd jeżeli rodzaj lub charakter wykonywania działalności przez kościoły i inne związki wyznaniowe, a także organizacje powoduje, że religia, wyznanie lub światopogląd są rzeczywistym i decydującym wymaganiem zawodowym stawianym pracownikowi, proporcjonalnym do osiągnięcia zgodnego z prawem celu zróżnicowania sytuacji tej osoby; dotyczy to również wymagania od zatrudnionych działania w dobrej wierze i lojalności wobec etyki kościoła, innego związku wyznaniowego oraz organizacji, których etyka opiera się na religii, wyznaniu lub światopoglądzie.

Sławomir Paruch, radca prawny, partner w Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy Pracodawca zabraniający zatrudniania członków rodziny pracowników naraża się na zarzut dyskryminacji poprzez nieuzasadnioną odmowę zatrudnienia.

– Jedynie w szczególnych okolicznościach można by twierdzić, że pozostawanie w relacjach rodzinnych stanowi obiektywną przesłankę uzasadniającą nierówne traktowanie, niemniej jednak wymagałoby to wykazania jej istnienia – uważa Sławomir Paruch.

Następna dyskusja:

Praca dla 2 firm w tym samy...




Wyślij zaproszenie do