Temat: Kiedy dodatek a kiedy dzień wolny

Witam
Bardzo proszę o pomoc. Pracuję od poniedziałku do piątku na umowę o pracę. Czy jeśli przyjdę do pracy w niedzielę pracodawca ma obowiązek zapłacić mi dodatek 100% czy oddać dzień wolny? Jak to wygląda w przypadku gdyby zamiast niedzieli była to sobota? Bardzo proszę o wyjaśnienie i podstawę prawną.

konto usunięte

Temat: Kiedy dodatek a kiedy dzień wolny

W pierwszej kolejności praca w niedzielę i święta musi zostać zrekompensowana innym dniem wolnym..
Jeżeli nie jest to możliwe, przysługuje Ci dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę przepracowaną w niedzielę i święto. W razie pracy w niedzielę (żeby tak się stało)nie możesz mieć możliwości wykorzystania dnia wolnego w przyjętym okresie rozliczeniowymi.
Dodatek jest takim ekwiwalentem, można go zastosować tylko w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego. (dodatek za niezrekompensowany czasem wolnym czas pracy w niedziele lub święto)
Dzień wolny od pracy udzielony w zamian za pracę w niedzielę lub w święto traktowany jest przez przepisy jak praca odpowiednio w niedzielę lub święto. Więc każda godzina nadliczbowa przepracowana w tym dniu skutkuje obowiązkiem wypłaty 100% dodatku do wynagrodzenia.
W przypadku pracy w niedzielę jest jeszcze jeden dodatkowy obowiązek, każdej osobie zatrudnionej regularnie w tym dniu(poza systemem weekendowym) przysługuje, co najmniej raz na cztery tygodnie niedziela wolna od pracy. Inne ułożenie rozkładu czasu pracy jest niedopuszczalne!

podstawa prawna:
Art. 151 (11). Dni wolne i dodatek za pracę niedziele i święta
§ 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, o których mowa w art. 159 uchylony idx9a ust. 3 oraz art. 151(10) dopuszczalność pracy w niedziele i święta pkt 1–9 i 11, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
1) w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
2) w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.
§ 2. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 1 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 151(1) dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w niedzielę.
§ 3. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 2 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 151(1 )dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych , § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w święto.
§ 4. Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

Art. 151(1). Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych
§ 1. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
1) 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
2) 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
§ 2. Dodatek w wysokości określonej w § 1 pkt 1 przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w § 1.
§ 3. Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku, o którym mowa w § 1, obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.
§ 4. W stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem, o którym mowa w § 1, może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych.

konto usunięte

Temat: Kiedy dodatek a kiedy dzień wolny

Dzień wolny od pracy udzielony w zamian za pracę w niedzielę lub w święto traktowany jest przez przepisy jak praca odpowiednio w niedzielę lub święto. Więc każda godzina nadliczbowa przepracowana w tym dniu skutkuje obowiązkiem wypłaty 100% dodatku do wynagrodzenia.

Rozumiem, że tutaj jest to rozważanie teoretyczne, bo jak dzień wolny to trudno w nim przepracować jakieś godziny...

Natomiast co jeśli ktoś pracuje w niedzielę i do tego w godzinach nadliczbowych? Załóżmy, że nie ma możliwości dnia wolnego, więc ekwiwalent: czy wówczas każda godzina "zwykła" to dwukrotność wynagrodzenia, a nadliczbowa to jeszcze dodatkowe 100% stawki podstawowej czy , no właśnie, podwojonej?? np. 10zł godzinowa stawka zwykła, 20zł godzinowa stawka w niedzielę, a stawka za każdą nadliczbową godz. to byłoby +10zł czy +20zł jako, że to niedziela...?

Temat: Kiedy dodatek a kiedy dzień wolny

To w takim razie czegoś tu nie rozumiem.
art. 151 1 mówi, że za pracę w godzinach nadliczbowych należy się pracownikowi dodatek za prace w wysokości 100% wynagrodzenia m.in. w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go czasem pracy. I ten artykuł jasno określa, że powinien być dodatek a nie dzień wolny.
natomiast art. 151 3 mówi, że pracownikowi który ze względu na okoliczności przewidziane w art 151§1 wykonywał prace w dniu wolnym....... przysługuje w zamian dzień wolny. Czy to nie jest tak że jeśli pracownik pracuje w godzinach nadliczbowych gdyż istnieje konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, lub zaistniały szczególne potrzeby pracodawcy wtedy należ się dzień wolny a w pozostałych sytuacjach dodatek? Bo chyba nie wszystkie godziny nadliczbowe można podciągnąć pod te okoliczności.

konto usunięte

Temat: Kiedy dodatek a kiedy dzień wolny

hmm,
pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a jeśli udzielenie dnia wolnego nie będzie możliwe, wówczas musi zapłacić za każdą godzinę pracy w niedzielę 100% - dodatek.
Wynagrodzenie za pracę w godz. nadliczbowych jest zawsze, a dodatek zależy od udzielenia dnia wolnego lub nie. Konrad, przeczytaj:
http://www.mpips.gov.pl/prawo-pracy/ustalanie-i-rozlic...
może to rozjaśni sprawę

Temat: Kiedy dodatek a kiedy dzień wolny

Tak wczytałem Się dokładnie i już mi się rozjaśniło. Dziękuję wszystkim za pomoc.



Wyślij zaproszenie do