konto usunięte

Temat: kazusik

Jan Kowalski został zatrudniony w zakładzie pracy chronionej. W umowie o prace pracodawca określił stanowisko pracy powoda jako projektant i stwierdził ze czas jego pracy wynosić będzie 7 h dziennie i 35 h tygodniowo .Wynagrodzenie ustalono na 3 tys zl.
Pracodawca wysłał powoda na badania lekarskie i lekarz medycyny pracy stwierdził że nie ma przeciwwskazań medycznych by był zatrudniony w normalnym wymiarze czasu pracy. Powołując się na zaświadczenie lekarza pracodawca jednostronnym oświadczeniem zmienił warunki czasu pracy na 8 h dziennie i 40 h tygodniowo.
Gdy powód sprzeciwił się jednostronnemu wydłużeniu czasu pracy pracodawca oświadczył że będzie zmuszony rozwiązań z nim umowę o pracę w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, chyba że powód wyrazi zgodę na zmianę umowy z umowy o pracę na czas nie określony na umowę na czas określony na rok.
Pracownik zgodził się i podpisał, że wyraża zgodę na umowę na rok.
Przed upływem roku na który zawarto umowę pracodawca wypowiedział umowę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia który upływał na tyzień przed upływem okresu na jaki umowa została zawarta.

W pozwie:
powód domaga się ustalenia, że łączyła go z pracodawcą umowa na czas nie określony i że oświadczenie o zmianie charakteru umowy na czas kreślony nie było skuteczne jako sprzeczne z przepisami prawa. Domagał się również odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o prace w wymiarze trzymiesięczne wynagrodzenia. Chciał również odprawy w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia.
Wskazał że był zatrudniony przez okres 5 lat u tego pracodawcy.
Domagał się również wynagrodzenia za nadgodziny stanowiące różnicę między normalnym czasem a pierwotnie ustalonym w umowie.
W uzasadnieniu powołał się na fakt że w całym okresie zatrudnienia miał stwierdzone orzeczeniem powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności – znaczny stopień niepełnosprawności z powodu padaczki i zmian psychicznych.

pomysły co do rozstrzygnięcia??
Emilia Wawrzyszczuk

Emilia Wawrzyszczuk redaktor,
dziennikarz,
kadrowiec

Temat: kazusik

Ojjj... Wydaje mi się, że sąd - przynajmniej po części- stanie po stronie byłego pracownika.
Pracodawca nie może jednostronnie wydłużyć czasu pracy pracownika niepełnosprawnego do norm ogólnie obowiązujacych (8 godzin na dobę i przeciętnie 40 w tygodniu) - nawet jeśli dysponuje orzeczeniem lekarza medycyny pracy. Może to zrobić tylko wtedy, gdy to pracownik wyjdzie z taką inicjatywą i lekarz potwierdzi, że nie ma przeciwwskazań.
Co do reszty - można tylko gdybać, ale biorąc pod uwagę przepisy i propracowniczą politykę - pracodawca raczej dużo nie ugra w sądzie.

konto usunięte

Temat: kazusik

zastanawiam się nad tą zmianą umowy i jej skutecznością.

Może ktoś jeszcze jakąś myśl podrzuci? :)

Następna dyskusja:

kazusik z zakazu konkurencji




Wyślij zaproszenie do