Maja Anna Smogur

Maja Anna Smogur koordynacja
projektów,
marketing, sprzedaż,
e-commerce

Temat: Kara za zerwanie umowy o pracę a niewywiązywanie się...

Witam,

Piszę w imieniu kolegi, który pracuje na jednej z gdańskich stoczni. Na początku odbył tam kurs spawania i przy podpisywaniu umowy o pracę na czas nieokreślony musiał podpisać również oświadczenie o tym, iż musi przepracować tam min. 24 miesiące - w przeciwnym razie będzie zmuszony zapłacić karę w wysokości 6000 zł (koszt kursu).

Jest natomiast w umowie zapisek następujący (cała umowa w załączniku):
"W razie niedopełnienie przez Pracownika zobowiązania, o którym mowa w ust.1 z powodu:
...
III. rozwiązania przez Pracownika stosunku pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 94(3) kodeksu pracy."

Stocznia nie wypłaca pensji na czas, płaci z opóźnieniem i w ratach. Nie zapewnia również pełnego wykorzystania czasu pracy, ponieważ są przestoje i każą pracownikom albo sprzątać, co nie leży w zakresie obowiązków spawacza (wówczas mają płacone 60% wynagrodzenia) albo iść do domu na przepustkę (wówczas nie mają płacone w ogóle - chyba, że sobie załatwią zwolnienie lekarskie do czego stocznia namawia). Nie mówiąc o warunkach jakie tam panują, ale to pół biedy.

Czy to jest zgodne z prawem, czy cały kodeks pracy powinien obowiązywać i wówczas mój kolega miałby podstawę do wypowiedzenia umowy bez konieczności płacenia kary?

Będę wdzięczna za wszelkie informacje.

Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam,
Maja Smogur
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Kara za zerwanie umowy o pracę a niewywiązywanie się...

jeśli pracodawca nie płaci pensji w terminie jest to podstawa do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika, w takim wypadku nie poniesie kary o której piszesz.
Aleksandra Fiszer - Kubiczek

Aleksandra Fiszer -
Kubiczek
Specjalista ds.
Personalnych

Temat: Kara za zerwanie umowy o pracę a niewywiązywanie się...

Czasy pracy i dodatkowe obowiązki to rzeczy które trzeba by dokładnie przeanalizować pod kątem art 55 (on pozwala pracownikowi na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracodawcy).
Natomiast niepłacenie wynagrodzenia (lub jego części) w terminie jest już ciężkim naruszeniem i pozwala w ciągu 1 miesiąca od wydarzenia rozwiązać umowę w trybie art 55 KP (czyli rozwiązanie umowy trzeba złożyć w ciągu miesiąca od daty w której powinno a nie zostało wypłacone wynagrodzenie). Najlepiej na to się powołać w rozwiązaniu umowy (nie "wypowiedzenia", bo nie będzie okresu wypowiedzenia).

Pracownik rozwiązując umowę w tym trybie może ubiegać się o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia (brutto o ile pamiętam) za czas za jaki przysługiwałoby mu wypowiedzenie (pewnie 2 tyg lub miesiąc).

Punkt IV załączonej umowy mówi że pracownik będzie musiał zwrócić koszty jeśli rozwiąże umowę z art 55, mimo braku przyczyn (czyli jeśli pracodawca nie będzie w sposób ciężki naruszał swoich obowiązków).
Jeśli naruszał to nie ma podstaw do obciążenia kolegi kosztami.

Szczerze polecam, żeby znajomy wybrał się ze wszystkimi papierami do PIP - mają dyżury z poradami prawnymi. Oni doradzą jak napisać rozwiązanie umowy i co zrobić jeśli pracodawca będzie robił problemy.

Edit: doczytałam drugi dokument więc skorygowałam wypowiedźTen post został edytowany przez Autora dnia 06.11.13 o godzinie 09:19
Maja Anna Smogur

Maja Anna Smogur koordynacja
projektów,
marketing, sprzedaż,
e-commerce

Temat: Kara za zerwanie umowy o pracę a niewywiązywanie się...

Bardzo dziękuję za rzetelne informacje. Przekażę znajomemu - myślę, że te informacje mu bardzo pomogą. Poradzę, aby skonsultował sprawę również w PIP.

konto usunięte

Temat: Kara za zerwanie umowy o pracę a niewywiązywanie się...

Maja Anna S.:
Czy to jest zgodne z prawem, czy cały kodeks pracy powinien obowiązywać i wówczas mój kolega miałby podstawę do wypowiedzenia umowy bez konieczności płacenia kary?

Ta umowa to przepisany niedokładnie fragment KP - art. 103^2. Przy czym pominięcie proporcjonalnego do przepracowanego czasu obniżania odszkodowania powoduje zastosowanie zapisu KP (ten zapis umowy jest nieważny gdyż jest mniej korzystny dla pracownika, niż postanowienia KP).

Zastanawiałbym się też jakie skutki może mieć użycie sformułowania, że to kara umowna (w art. 103^2 mowa o zwrocie kosztów - nie o karaniu). W KP są jasno sprecyzowane przypadki, gdy pracownika można ukarać finansowo i powyższa sytuacja do takich nie należy. Można nawet powalczyć o unieważnienie tej umowy.

Warto też poczytać sąsiednie przepisy i obowiązki pracodawcy w tej sytuacji.

Ale w tej sytuacji nie ma wątpliwości - rozwiązanie umowy z winy pracodawcy jest uzasadnione. Więc należy się odszkodowanie od pracodawcy (a nie na odwrót).

I PKN 516/99
"Obowiązkiem pracodawcy jest terminowe wypłacanie wynagrodzeń, a nie uzyskiwanie na nie środków. Pracodawca, który świadomie nie wypłaca w terminie wynagrodzeń w pełnej wysokości narusza w sposób umyślny swój podstawowy obowiązek."Ten post został edytowany przez Autora dnia 06.11.13 o godzinie 16:27



Wyślij zaproszenie do