Temat: Kara porządkowa - pouczenie o możliwości wniesienia...

Witam,
w imieniu pracodawcy przygotowałam pismo o nałożeniu na pracownika kary upomnienia. W piśmie wskazane jest, że zgodnie z art 112 k.p. pracownikowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu - nie jest wprost wskazany termin 7-dniowy na ten sprzeciw. Pracownik napisał pism, że ponieważ nie został pouczony o przysługującym mu terminie do złożenia sprzeciwu prosi o wskazanie tego terminu, a następnie on ten sprzeciw złoży. Proszę o porady - czy samo powołanie się na artykuł z k.p. nie jest równoznaczne ze wskazaniem terminu? Czy nawet gdybyśmy uznali zasadność jego pytania to nadal będzie mu przysługiwało prawo sprzeciwu? Od wręczenia upomnienia minęło już 7 dni (pismo zostało wręczone 6 października).

konto usunięte

Temat: Kara porządkowa - pouczenie o możliwości wniesienia...

Moim zdaniem samo powołanie na artykuł nie będzie wypełniało znaczenia pouczenia o terminie do złożenia sprzeciwu.

Art. 110 kp . O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.

Z przywołanego przepisu wprost wynika, że pracodawca ma obowiązek podać pouczenie o prawie do zgłoszenia sprzeciwu i jego terminie.

Pamiętać należy bowiem, że przepisy prawa pracy z zasady zawierają normy chroniące prawa pracownika, jako strony słabszej stosunku pracy. Tym samym wykładnię przepisów należy prowadzić w taki sposób aby doprowadzić do sytuacji jak najbardziej klarownej dla pracownika. Powołanie w pouczeniu artykułu, który taki termin przywołuje moim zdaniem nie spełnia zadania.

Na marginesie wskazać należy, że chociażby co do art. 30 par. 5 kp powszechnie przyjmuje się, że w tego rodzaju przypadkach pouczenie powinno zawierać termin na wniesienie odwołania i wskazanie właściwego sądu (vide Kodeks pracy Malinowski 2015 wyd. 1 . LEGALIS,
KP red. Muszalski 2015 wyd. 10 / Muszalski Legalis) Tak więc kwestia formułowania pouczeń w prawie pracy nie powinna budzić wątpliwości.

konto usunięte

Temat: Kara porządkowa - pouczenie o możliwości wniesienia...

W doktrynie przyjmuje się, że niezawarcie w zawiadomieniu informacji o prawie wniesienia przez pracownika sprzeciwu i terminie na skorzystanie z tego uprawnienia oznacza, że nie rozpoczyna się bieg trwającego 7 dni terminu na wniesienie sprzeciwu (por. M. Zieleniecki, Odpowiedzialność porządkowa pracowników po nowelizacji kodeksu pracy, PiZS 1996, Nr 5, s. 68, lub J. Iwulski, [w:] Iwulski, Sanetra, Komentarz 2009, s. 708; czy R. Sadlik, Sprzeciw i powództwo pracownika o uchylenie nałożonej kary porządkowej, Sł. Prac. 2011, Nr 11, poz. 18-21).

Następna dyskusja:

Naruszenie regulaminu pracy...




Wyślij zaproszenie do