Temat: Ile urlopu wypoczynkowego za 42 dni pracy na okresie próbnym
Ewa F.:
jeśli ślub cywilny i kościelny albo konkordatowy to dwa dni
jeśli tylko cywilny/kościelny to 1 dzień
A w którym przepisie jest takie rozgraniczenie?
Na ślub należą sie dwa dni. Jeżeli tylko wyznaniowy (czyli np. w kościele katolickim) nie należy się w ogóle.
Urlopy okolicznościowe
Stan prawny: 2009-06-30 10:36 Cezary Mak
Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego tylko wtedy, gdy pracownik złoży odpowiedni wniosek.
Wprawdzie potocznie do określenia zwolnienia od pracy, jakie otrzymuje pracownik w związku z nadejściem ww. zdarzeń, używa się nazwy urlop okolicznościowy, to w rzeczywistości nie jest to rodzaj urlopu wypoczynkowego, pomimo że pracownik otrzymuje w tym okresie wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy.
Narodziny dziecka, ślub i pogrzeb
Zdarzenia, które zobowiązują pracodawcę do udzielenia z tego tytułu pracownikom zwolnień od pracy, zostały ściśle określone w przepisach prawa. Wymienia je wydane na podstawie art. 2982 k.p. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
•
2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
•1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką (§ 15 ww. rozporządzenia).
WAŻNE!
Jedno i to samo zdarzenie uprawnia tylko do jednego urlopu okolicznościowego.
Ślub uprawnia pracownika do zwolnienia od pracy, jeżeli małżeństwo wywiera skutki cywilnoprawne, tj. zawarto je zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, niezależnie od tego, czy jest to pierwszy ślub pracownika czy też kolejny. Skutki cywilnoprawne wywierają małżeństwa zawarte przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (tzw. małżeństwo cywilne) i przed duchownym, z którego później akt małżeństwa sporządził kierownik USC (tzw. małżeństwo konkordatowe). Takich skutków nie wywierają małżeństwa wyznaniowe, a więc zawarte wyłącznie przed duchownym.
Źródło: INFOR
Artykuł z dnia: 2009-07-01
Alina M. edytował(a) ten post dnia 21.08.09 o godzinie 21:20