Krzysztof Bukowski

Krzysztof Bukowski BUKOWSKI doradztwo
organizacyjne

Temat: Ile umów na okres próbny?

Niedawno jeden z moich klientów zadał mi pytanie, na jakiej podstawie twierdzę, że podczas jednego stosunku pracy (nawet kontynuowanego na podstawie kilku kolejnych umów o pracę), może być tylko jedna umowa na okres próbny. Sięgnąłem do kodeksu pracy. Art. 25 par. 2 kp brzmi: „Każda z umów, o których mowa w par. 1 może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy”. Zanurkowałem do orzecznictwa – bez efektów (czyżby nigdy nikt nie miał z tym problemów? – przepis w obecnym brzmieniu funkcjonuje przynajmniej od lat 80-tych). Rzuciłem się na literaturę – większość autorytetów albo problem przemilcza, albo autorytatywnie stwierdza: „Może być tylko jedna i już”, bez wskazania choćby śladowej podstawy prawnej.

Znalazłem jednak i takich autorów, którzy twierdzą, że umowę o pracę na okres próbny można zawierać z jednym pracownikiem przy okazji każdej zmiany jego funkcji (stanowiska, obszaru odpowiedzialności czy jak tam zwał). Wyobrażają to sobie jakoś tak:
1. Strony zawierają umowę na okres próbny, następnie dwie umowy na czas określony, a po nich – umowę na czas nie określony.
2. Szef proponuje pracownikowi awans, ale stawia warunek: na nowym stanowisku nowy okres próbny.
3. Pracownik i pracodawca rozwiązują umowę o pracę w trybie porozumienia stron oraz równocześnie podpisują ze skutkiem od dnia następnego nową umowę o pracę, związaną z pełnieniem nowej funkcji.
4. Po upłynięciu okresu próbnego zostaje zawarta umowa na czas nie określony.
Aż chciałoby się powiedzieć ”I żyli długo i szczęśliwie”.

Ponieważ jednak na taki tok rozumowania opadła mi szczęka, zamiast w strój bajkopisarza przybiorę się w piórka advocatus diaboli i w powyższym scenariuszu zamiast punktu 4 wprowadzę alternatywny punkt 4’. A jeśli komuś będzie mało, to jeszcze 4”. Oto one:
4’. W trakcie okresu próbnego pracodawca wypowiada pracownikowi umowę o pracę (zgodnie z prawem nie musząc wskazywać żadnego uzasadnienia), gdyż miał właśnie taki kaprys.
4”. W trakcie okresu próbnego pracodawca wypowiada pracownikowi umowę o pracę (zgodnie z prawem nie musząc wskazywać żadnego uzasadnienia), gdyż od dawna miał taki zamiar (np. pracownik objawił się jako świetny fachowiec ze smykałą do zarządzania i zaczął zagrażać pozycji szefa). Wypowiedzenie umowy na czas nie określony wymaga jednak solidnego uzasadnienia, a łatwiej jest kogoś na parę dni „taktycznie” awansować niż szukać na niego haka i narażać się na ryzyko ścieżki sądowej, nie mówiąc już o tym, że znacząco skraca się w ten sposób okres wypowiedzenia.

Śp. prof. Kijowski, jeszcze niedawno sędzia Izby Pracy SN, zwykł był mawiać: „Sąd nie jest od orzekania tego, kto ma rację. Sąd orzeka, kto ma prawo”. Logiką logiką, życie życiem, przyzwoitość przyzwoitością, ale prawo – prawem. Czy ktoś z Szanownych Uczonych w Piśmie jest w stanie mnie oświecić i wskazać jakiś przepis prawny (lub choćby tylko jakieś orzeczenie), które popierałoby tezę, że u jednego pracodawcy można tylko jeden raz mieć umowę na okres próbny? Dla utrudnienia przyjmijmy, że każdy okres próbny trwa równo 3 miesiące (wykluczy to dygresyjne dywagacje na temat ewentualności „rozdrobnienia” jednego okresu próbnego na kilka kawałków).M. Krzysztof Bukowski edytował(a) ten post dnia 15.05.08 o godzinie 23:15
Agnieszka Janaś

Agnieszka Janaś HR Business Partner
Kimball Electronics
Poland

Temat: Ile umów na okres próbny?

Polecam artykuł: http://www.monitorprawapracy.pl/index.php?mod=m_aktual...

Co do zasady pracodawca z tym samym pracownikiem może zawrzeć tylko jedną umowę o pracę na okres próbny dotycząca określonego stanowiska pracy. Istnieje możliwość przedłużania umowy na okres próbny na mocy porozumienia stron, jeśli jej cel nie został osiągnięty, np. na skutek choroby pracownika, z tym jednak zastrzeżeniem, że czas, na jaki została ona zawarta, nie może przekroczyć ustawowej granicy. Nie jest możliwe automatyczne przedłużanie okresu próby o czas przerwy w świadczeniu pracy (zob. uchwała SN z 17.12.1985 r., III PZP 48/85, OSNC Nr 7-8/1986, poz. 115). Jedynie umowa o pracę z kobietą, zawarta na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, jeśli rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega na mocy ustawy przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 KP).

Kilkakrotne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy wiąże się z zatrudnieniem pracownika na innym stanowisku lub przy wykonywaniu innych czynnościach i nie zmierza w oczywisty sposób do obejścia przepisów prawa. Ustalenie bowiem, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę (zob. wyrok SN z 26.8.1999 r., I PKN 215/99, OSNP Nr 24/2000, poz. 890).

Pojawił się nawet pogląd, że jeżeli pracownik po przejściu z jednego zakładu pracy do drugiego wykonuje taką samą pracę jak w poprzednim miejscu pracy, nieuzasadnione w zasadzie byłoby zawarcie z nim umowy na okres próbny (zob. wyrok SN z 16.1.1969 r., I PR 426/68, OSP Nr 1/1970, poz. 6).
Krzysztof Bukowski

Krzysztof Bukowski BUKOWSKI doradztwo
organizacyjne

Temat: Ile umów na okres próbny?

Bardzo dziękuję, Pani Agnieszko.
Niestety, niewiele mi Pani pomogła. Znam zarówno wskazane przez Panią orzecznie SN, jak i artykuł. Otóż ani sentencja orzeczenia, ani jego uzasadnienie, nie odpowiadają de facto na moje pytanie: czy dopuszczalne jest zawieranie dwóch umów o pracę na okres próbny u jednego pracodawcy w jednym ciągu zatrudnienia (np. pod pretekstem awansu, a więc zmiany stanowiska). Trzeba jednak przyznać, że autor artykułu (nieco jakby "uczciwy inaczej") próbuje wskazać to orzeczenie jako podstawę dla swojej dosyć karkołmnej tezy. Bo wniosek z tej jego tezy (powtórzonej w drugim akapicie Pani postu) jest przerażająco smutny: że dopuszczalny jest pretekst w postaci "taktycznego" pseudoawansu, który na pewien krótki czas pozbawi pracownika ochrony, jaką daje umowa na czas nie określony. Na szczęście dla tezy (ale na nieszczęście dla mnie) orzeczenie tak naprawdę jest na zupełnie inny temat i nie odpowiada na moje pytanie.
A tak przy okazji: jeśli chce się uczciwie wypróbować pracownika na nowym stanowisku nie odbierając mu równocześnie prawa do ochrony, jaką zapewnia mu umowa o pracę na czas nie określony, można przecież na trzy miesiące skierować go do "próbnej" pracy na tym stanowisku w trybie art. 42 par. 4 kp. bez majstrowania przy umowie. I uczciwe to, i eleganckie, a czas na sprawdzenie człowieka na nowym stanowisku - identyczny.
Pozdrawiam.
kbM. Krzysztof Bukowski edytował(a) ten post dnia 18.05.08 o godzinie 01:20

konto usunięte

Temat: Ile umów na okres próbny?

To ja się mimochodem wtrące z bliskim problemem prosząc o pomoc. Czy mianowanie następujące po dwóch umowach na czas określony może być także na czas określony? Czy mianowanie i zatrudnienie są w tym kontekście analogiczne?
Agnieszka Janaś

Agnieszka Janaś HR Business Partner
Kimball Electronics
Poland

Temat: Ile umów na okres próbny?

Osobiście nie spotkałam się z przypadkiem, aby pracodawca tak postępował, aby zatrudniać pracownika 2 razy na okres próbny na różnych stanowiskach. Próbowałam znaleźć odpowiedź w internecie, ale jedynie ten artykuł dosyć bogato wyjaśniał sprawę.

Według mnie jeśli pracownik w ciągu pierwszego okresu próbnego wykaże się samodzielnością w działaniu, pracowitością, chęcią rozwoju to nie powinno się wręczać drugi raz umowy na okres próbny na innym stanowisku. Nawet jeśli na drugim stanowisku pracownik nie ma wymaganego doświadczenia, to dużo o nim świadczy wykonywanie pracy na poprzednim stanowisku.

Może ktoś jeszcze się wypowie, nie ukrywam, zaciekawiła mnie ta sprawa. Co do mianowania to zupełnie nie znam się na tych przepisach. Mam zbyt krótki staż pracy :(

konto usunięte

Temat: Ile umów na okres próbny?

Jerzy B.:
To ja się mimochodem wtrące z bliskim problemem prosząc o pomoc. Czy mianowanie następujące po dwóch umowach na czas określony może być także na czas określony? Czy mianowanie i zatrudnienie są w tym kontekście analogiczne?


Wykłada Pan na Akademii i jest Pan zapewne zatrudniony na podstawie ustawy Karta Nauczyciela.
http://prawo.vulcan.pl/przegdok.asp?qdatprz=31-08-2004...

Wg. Karty Nauczyciela mianowanie jest awansem z nauczyciela kontraktowego na mianowanego.
------------------
Rozdział 3a
Awans zawodowy nauczycieli

3. Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Nauczyciele akademiccy, posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej 3-letnim okresem pracy w szkole wyższej, z dniem nawiązania stosunku pracy w zakładzie kształcenia nauczycieli uzyskują stopień nauczyciela mianowanego.
----------
W ustawie można dokładniej poczytać o warunkach uzyskania awansu i uprawnieniach wynikających z tego.

Z nauczycielami stażowymi i kontraktowymi podpisuje się umowę na czas określony do końca roku akademickiego(szkolnego).

Każda umowa(na czas określony, czy nieokreślony) z dniem uzyskania awansu nauczyciela mianowanego automatycznie przekształca się w mianowanie.
--------
Rozdział 4
Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy

Art. 10. 1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.
...
5a. Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:
1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5.
...
7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
---------

Tutaj zastanawiałam się dlaczego przed uzyskaniem mianowania ma Pan umowę na czas określony, kiedy już z kontraktowym nauczycielem podpisuje się umowę na czas nieokreślony.

Wynika, że mianowanie jest jednoznaczne z umową na czas nieokreślony.
Ale, wiadomo, że mianowanie daje dużo więcej uprawnień.
Z tego, co pamiętam, mianowanego nauczyciela już nic nie ruszy:)
Wszystkie uprawnienia nauczyciela mianowanego są zamieszczone w ustawie.

Nie wiem, czy pomogłam.

konto usunięte

Temat: Ile umów na okres próbny?

Agnieszka Stochaj:
Osobiście nie spotkałam się z przypadkiem, aby pracodawca tak postępował, aby zatrudniać pracownika 2 razy na okres próbny na różnych stanowiskach. Próbowałam znaleźć odpowiedź w internecie, ale jedynie ten artykuł dosyć bogato wyjaśniał sprawę.

Według mnie jeśli pracownik w ciągu pierwszego okresu próbnego wykaże się samodzielnością w działaniu, pracowitością, chęcią rozwoju to nie powinno się wręczać drugi raz umowy na okres próbny na innym stanowisku. Nawet jeśli na drugim stanowisku pracownik nie ma wymaganego doświadczenia, to dużo o nim świadczy wykonywanie pracy na poprzednim stanowisku.

Może ktoś jeszcze się wypowie, nie ukrywam, zaciekawiła mnie ta sprawa. Co do mianowania to zupełnie nie znam się na tych przepisach. Mam zbyt krótki staż pracy :(


W mojej wieloletniej karierze jako pracownik i krótszej jako kadrowa również nie spotkałam się z taką interpretacją i praktyką stosowania przy zmianie stanowiska umowy na okres próbny.
Jeśli pracodawca podejmuje decyzję o zmianie stanowiska, czy awansie na wyższe, to powinien wiedzieć, że dany pracownik już wcześniej sprawdził się na dotychczasowym i posiada odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje na nowe stanowisko.
Zawsze jest mowa o jednej umowie na okres próbny przy przyjmowaniu nowego pracownika. I tak podkreślają szkoleniowcy.
Może to być zwyczajowa w Polsce próba uniknięcia podpisania trzeciej umowy, już na czas nieokreślony.
Tak, jak można tego uniknąć robiąc 30 dniową przerwę w zatrudnieniu po upłynięciu terminu na jaki była zawarta druga umowa na czas określony.

konto usunięte

Temat: Ile umów na okres próbny?

Joanna S.:

Wykłada Pan na Akademii i jest Pan zapewne zatrudniony na podstawie ustawy Karta Nauczyciela.
http://prawo.vulcan.pl/przegdok.asp?qdatprz=31-08-2004...

Wg. Karty Nauczyciela mianowanie jest awansem z nauczyciela kontraktowego na mianowanego.

Nie wiem, czy pomogłam.

Dzięki za pomoc, ale mam wrażenie, że nie w tym rzecz. Otóż cytowane dokumenty dot. pracy osoby z doktoratem w szkolnictwie powszechnym. A mi osobiście chodzi o sytuację zatrudnienia na uczelni wyższej. Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym może się to odbywać na podstawie mianowania lub umowy o pracę. Stanowisko pozostaje to samo - adiunkta. Tylko inny stosunek pracy. Zwolnienie mianowanego możliwe jest po 2 negatywnych ocenach, zwolnienie zatrudnionego na zasadach ogólnych.

Nadal pozostaje pytanie, czy mianowanie na okres i zatrudnienienie na okres należy traktować tak samo w sensie prawa do otrzymania zatrudnienia na czas nieokreślony...

konto usunięte

Temat: Ile umów na okres próbny?

W ustawie o Szkolnictwie Wyższym jest napisane, że mianowanie może być na czas określony, albo nieokreślony.
W art 119 ustawy są podane warunki, jakie powinny być zawarte w Akcie mianowania.
Dokładniej określa je statut danej uczelni.

----------
Art. 120.
Okres zatrudnienia na stanowisku asystenta osoby nieposiadającej stopnia
naukowego doktora oraz okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta osoby
nieposiadającej stopnia naukowego doktora habilitowanego, a także warunki
skracania i przedłużania oraz zawieszania tych okresów określa statut.

Art. 121.
1. Uczelnia, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony na podstawie
mianowania, jest jego podstawowym miejscem pracy.
2. Mianowanie następuje na czas nieokreślony lub określony.

http://ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/2720_u.htm

konto usunięte

Temat: Ile umów na okres próbny?

Joanna S.:
W ustawie o Szkolnictwie Wyższym jest napisane, że mianowanie może być na czas określony, albo nieokreślony.
W art 119 ustawy są podane warunki, jakie powinny być zawarte w Akcie mianowania.
Dokładniej określa je statut danej uczelni.

----------
Art. 120.
Okres zatrudnienia na stanowisku asystenta osoby nieposiadającej stopnia
naukowego doktora oraz okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta osoby
nieposiadającej stopnia naukowego doktora habilitowanego, a także warunki
skracania i przedłużania oraz zawieszania tych okresów określa statut.

Art. 121.
1. Uczelnia, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony na podstawie
mianowania, jest jego podstawowym miejscem pracy.
2. Mianowanie następuje na czas nieokreślony lub określony.

http://ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/2720_u.htm

No i fajnie. Czy można jednak wnioskować, że np. umowa na mianowanie na czas określony jest tożsama prawnie z umowa o pracę na czas określony w sensie skutku prawnego jakim są dwie umowy pod rząd? Czy przy dwóch takich umowach na czas określony trzecia ma być na nieokreślony? Oto jest pytanie! :-)
Krzysztof Bukowski

Krzysztof Bukowski BUKOWSKI doradztwo
organizacyjne

Temat: Ile umów na okres próbny?

Joanna S.:
Zawsze jest mowa o jednej umowie na okres próbny przy przyjmowaniu nowego pracownika. I tak podkreślają szkoleniowcy.
Pani Joanno, dla mnie także do niedawna było to oczywiste. Jak widać - dla Pani i dla szkoleniowców także. Jednak nie wszystko co oczywiste musi być prawdziwe. Nie pytałem o zwyczajowy sposób rozumienia czy stosowania okresu próbnego, ale o to, czy istnieje jakaś podstawa prawna (a nie obyczaj czy też dowód na tzw. "chłopski rozum") lub choćby orzeczenie sądowe, które mogłoby jednoznacznie poprzeć tezę, że zawieranie drugiej umowy o pracę na okres próbny podczas pracy u jednego pracodawcy jest przekroczeniem prawa.M. Krzysztof Bukowski edytował(a) ten post dnia 18.05.08 o godzinie 01:17
Ariel Szafran

Ariel Szafran Group HR Director,
Grupa NGL

Temat: Ile umów na okres próbny?

Z tego co wiem, to pracodawca nie może zatrudniać tego samego pracownika na okres próbny kilkakrotnie zmieniając jedynie rodzaj pracy. Taka sytuacja może mieć miejsce jedynie w wyjątkowych przypadkach (np. długa przerwa między dwoma okresami zatrudnienia) i nie może zmierzać do obejścia przepisów prawa. I szczerze mówiąc bym się tego trzymał, bez szukania kruczków prawnych. Pamiętajmy, że są d będzie stał po stronie pracownika. A sytuacja kiedy pracownika ma dostać awans na umowie o pracę na okres próbny jest dla mnie patowa.

Pozdrawiam.Ariel Szafran edytował(a) ten post dnia 18.05.08 o godzinie 09:26

konto usunięte

Temat: Ile umów na okres próbny?

Jerzy B.:
Joanna S.:
W ustawie o Szkolnictwie Wyższym jest napisane, że mianowanie może być na czas określony, albo nieokreślony.
W art 119 ustawy są podane warunki, jakie powinny być zawarte w Akcie mianowania.
Dokładniej określa je statut danej uczelni.

----------
Art. 120.
Okres zatrudnienia na stanowisku asystenta osoby nieposiadającej stopnia
naukowego doktora oraz okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta osoby
nieposiadającej stopnia naukowego doktora habilitowanego, a także warunki
skracania i przedłużania oraz zawieszania tych okresów określa statut.

Art. 121.
1. Uczelnia, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony na podstawie
mianowania, jest jego podstawowym miejscem pracy.
2. Mianowanie następuje na czas nieokreślony lub określony.

http://ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/2720_u.htm

No i fajnie. Czy można jednak wnioskować, że np. umowa na mianowanie na czas określony jest tożsama prawnie z umowa o pracę na czas określony w sensie skutku prawnego jakim są dwie umowy pod rząd? Czy przy dwóch takich umowach na czas określony trzecia ma być na nieokreślony? Oto jest pytanie! :-)


Wiem o co chodzi:)
Czytam dalej, że Akt mianowania zazwyczaj jest na czas nieokreślony, przepisy Kodeksu pracy stosuje się w przypadkach, kiedy nie ma szczegółowych unormowań.
Jest to Akt jednostronny, czyli spełnia inne warunki niż umowa o pracę wg. KP i nie ma poprzez mianowanie kontynuacji poprzednich umów.
Jeśli w statucie Pana uczelni nie ma nic dokładniej mówiącego o trwaniu takiego mianowania na stanowisku adiunkta, to myślę, że jeśli nie został podany czas zakończenia w Akcie, czy jakiejś inne uwarunkowanie określające czas trwania mianowania, to jest ono na czas nieokreślony.

http://praca.wieszjak.pl/slownik/73337

We wzorach aktów mianowania na stanowiska w Urzędach Ochrony Państwa nie ma czasu trwania. Są one tym samym na czas nieokreślony.
Może ktoś coś jeszcze napisze o mianowaniu, bo sama jestem ciekawa.

konto usunięte

Temat: Ile umów na okres próbny?

M. Krzysztof Bukowski:
Joanna S.:
Zawsze jest mowa o jednej umowie na okres próbny przy przyjmowaniu nowego pracownika. I tak podkreślają szkoleniowcy.
Pani Joanno, dla mnie także do niedawna było to oczywiste. Jak widać - dla Pani i dla szkoleniowców także. Jednak nie wszystko co oczywiste musi być prawdziwe. Nie pytałem o zwyczajowy sposób rozumienia czy stosowania okresu próbnego, ale o to, czy istnieje jakaś podstawa prawna (a nie obyczaj czy też dowód na tzw. "chłopski rozum") lub choćby orzeczenie sądowe, które mogłoby jednoznacznie poprzeć tezę, że zawieranie drugiej umowy o pracę na okres próbny podczas pracy u jednego pracodawcy jest przekroczeniem prawa.M. Krzysztof Bukowski edytował(a) ten post dnia 18.05.08 o godzinie 01:17


Wrzuciłam hasło "umowa na okres próbny" w google i znalazłam artykuł, że można przy zmianie stanowiska zastosować umowę na okres próbny, jeśli oczywiście nie jest to sposobem obejścia przepisów Prawa pracy.

http://www.monitorprawapracy.pl/index.php?mod=m_aktual...

"Kilkakrotne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy wiąże się z zatrudnieniem pracownika na innym stanowisku lub przy wykonywaniu innych czynnościach i nie zmierza w oczywisty sposób do obejścia przepisów prawa. Ustalenie bowiem, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę (zob. wyrok SN z 26.8.1999 r., I PKN 215/99, OSNP Nr 24/2000, poz. 890)"
Ariel Szafran

Ariel Szafran Group HR Director,
Grupa NGL

Temat: Ile umów na okres próbny?

Dodałbym, że jeżeli w danej firmie nie stosuje się takich praktyk, zawarcie kolejnej umowy na okres próbny może wiązać się z nierównym traktowaniem pracowników.

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Ile umów na okres próbny?

Joanna S.:
Jerzy B.:
Joanna S.:
W ustawie o Szkolnictwie Wyższym jest napisane, że mianowanie może być na czas określony, albo nieokreślony.
W art 119 ustawy są podane warunki, jakie powinny być zawarte w Akcie mianowania.
Dokładniej określa je statut danej uczelni.

----------
Art. 120.
Okres zatrudnienia na stanowisku asystenta osoby nieposiadającej stopnia
naukowego doktora oraz okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta osoby
nieposiadającej stopnia naukowego doktora habilitowanego, a także warunki
skracania i przedłużania oraz zawieszania tych okresów określa statut.

Art. 121.
1. Uczelnia, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony na podstawie
mianowania, jest jego podstawowym miejscem pracy.
2. Mianowanie następuje na czas nieokreślony lub określony.

http://ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/2720_u.htm

No i fajnie. Czy można jednak wnioskować, że np. umowa na mianowanie na czas określony jest tożsama prawnie z umowa o pracę na czas określony w sensie skutku prawnego jakim są dwie umowy pod rząd? Czy przy dwóch takich umowach na czas określony trzecia ma być na nieokreślony? Oto jest pytanie! :-)


Wiem o co chodzi:)
Czytam dalej, że Akt mianowania zazwyczaj jest na czas nieokreślony, przepisy Kodeksu pracy stosuje się w przypadkach, kiedy nie ma szczegółowych unormowań.
Jest to Akt jednostronny, czyli spełnia inne warunki niż umowa o pracę wg. KP i nie ma poprzez mianowanie kontynuacji poprzednich umów.
Jeśli w statucie Pana uczelni nie ma nic dokładniej mówiącego o trwaniu takiego mianowania na stanowisku adiunkta, to myślę, że jeśli nie został podany czas zakończenia w Akcie, czy jakiejś inne uwarunkowanie określające czas trwania mianowania, to jest ono na czas nieokreślony.

http://praca.wieszjak.pl/slownik/73337

We wzorach aktów mianowania na stanowiska w Urzędach Ochrony Państwa nie ma czasu trwania. Są one tym samym na czas nieokreślony.
Może ktoś coś jeszcze napisze o mianowaniu, bo sama jestem ciekawa.

Hmmm, dzięki. Jedna informacja do koszyczka więcej. A co w sytuacji, gdy np. mamy na takim samym stanowisku w kolejności: umowę na czas określony, umowę na czas określony i jako trzecią mianowanie? Czy ta trzecia korzystałaby z dobrodziejstwa przepisu, że ma być na czas nieokreślony?
Agnieszka Janaś

Agnieszka Janaś HR Business Partner
Kimball Electronics
Poland

Temat: Ile umów na okres próbny?

Joanna S.:
M. Krzysztof Bukowski:
Joanna S.:
Zawsze jest mowa o jednej umowie na okres próbny przy przyjmowaniu nowego pracownika. I tak podkreślają szkoleniowcy.
Pani Joanno, dla mnie także do niedawna było to oczywiste. Jak widać - dla Pani i dla szkoleniowców także. Jednak nie wszystko co oczywiste musi być prawdziwe. Nie pytałem o zwyczajowy sposób rozumienia czy stosowania okresu próbnego, ale o to, czy istnieje jakaś podstawa prawna (a nie obyczaj czy też dowód na tzw. "chłopski rozum") lub choćby orzeczenie sądowe, które mogłoby jednoznacznie poprzeć tezę, że zawieranie drugiej umowy o pracę na okres próbny podczas pracy u jednego pracodawcy jest przekroczeniem prawa.M. Krzysztof Bukowski edytował(a) ten post dnia 18.05.08 o godzinie 01:17


Wrzuciłam hasło "umowa na okres próbny" w google i znalazłam artykuł, że można przy zmianie stanowiska zastosować umowę na okres próbny, jeśli oczywiście nie jest to sposobem obejścia przepisów Prawa pracy.

http://www.monitorprawapracy.pl/index.php?mod=m_aktual...

"Kilkakrotne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy wiąże się z zatrudnieniem pracownika na innym stanowisku lub przy wykonywaniu innych czynnościach i nie zmierza w oczywisty sposób do obejścia przepisów prawa. Ustalenie bowiem, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę (zob. wyrok SN z 26.8.1999 r., I PKN 215/99, OSNP Nr 24/2000, poz. 890)"

Pani Joanno przecież ja dokładnie to samo znalazłam, proszę czytać dokładnie forum :)



Wyślij zaproszenie do