Marek Kaszafimski

Marek Kaszafimski specjalista, Duża
firma

Temat: II etat i chorobowe

Witam

Żona pracuje na pełen etat -umowa o pracę, jest zatrudniona również od kilku dni na 0,5 etatu w drugiej firmie. Czy dobrze kojarzę że skoro u pierwszego pracodawcy ma nieprzerwany okres składkowy od kilku lat to prawo do chorobowego przysługuje jej również od 1 dnia pracy na II etacie, czy też musi przepracować te 30 dni?

konto usunięte

Temat: II etat i chorobowe

USTAWA
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
(tekst jednolity)

Art. 4. 1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.
2. Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Skoro zatem okres wyczekiwania został spełniony z pierwszej umowy o pracę, uznałbym, że z obu tytułów należy się świadzcenie.
Marek Kaszafimski

Marek Kaszafimski specjalista, Duża
firma

Temat: II etat i chorobowe

No właśnie uznałbyś czy tak jest na 100% ? :)

A jeszcze jedno mam pytanie, czy trzeba obecnego pracodawce informować o dodatkowej pracy, skoro nie są one w żaden sposób powiązane ani tym bardziej nie ma zakazu konkurencji

konto usunięte

Temat: II etat i chorobowe

Inna interpretacja jest w takim przypadku niezrozumiała. Dla zobrazowania o czym mówię niech posłuży przykład z książek: Pracownik zawarł umowę o pracę od 1 października, a w dniu 17 października stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Przed podjęciem zatrudnienia, od 1 czerwca do 15 września, wykonywał umowę zlecenia i z tego tytuł u podlegał dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z tym, że łączny okres ubezpieczenia chorobowego, przed przerwą nie przekraczającą 30 dni i po tej przerwie, wynosi ponad 30 dni, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

Dlatego też niezrozumiałym byłoby przyjęcie sytuacji, w której to mamy do czynienia z dwoma równoległymi umowami o pracę i łącznym okresem wyczekiwania ponad 30 dni.

Z tym poinformowaniem pracodawcy nie będę wchodził w szczegóły bo chyba zależy wam na tym, aby nie wiedział o tym. Pamiętać jednak należy, że W myśl art. 92. § 1 pkt. 1 Kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Zatem za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby wynagrodzenie przysługuje ze środków pracodawcy, od 34 dnia choroby pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego finansowanego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Obaj pracodawcy muszą zatem mieć wiadomość, że okres wyczekiwania minął. I o ile pierwszy ma taką wiedzę to drugi....?

Następna dyskusja:

kup a chorobowe




Wyślij zaproszenie do