Temat: Godziny nadliczbowe w niedzielę
Dotyczy tematu, więc wklejam...
pojawiła się dzisiaj odpowiedź na
http://kadryonline.pl
"Czy za pracę w niedzielę i święto należy się tylko 1 wolny dzień, czy też może w skali 1:1,5?
Za pracę w niedzielę lub święto - 1 dzień wolny albo dodatek 100%
Pracę w niedzielę lub święto rekompensuje się udzielając pracownikowi w zamian dnia wolnego:
w przypadku niedzieli - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po pracującej niedzieli, a jeśli jest to niemożliwe - do końca okresu rozliczeniowego,
w przypadku święta - do końca danego okresu rozliczeniowego.
Dopiero gdy udzielenie dnia wolnego okaże się niemożliwe, pracodawca ma prawo zapłacić za tę niedzielę lub święto jak za godziny nadliczbowe, tzn. za każdą godzinę pracy w takim dniu przyznać pracownikowi normalne wynagrodzenie oraz 100% dodatek.
Za godziny nadliczbowe - dodatek albo czas wolny
Na innych zasadach dokonuje się natomiast rekompensaty godzin nadliczbowych, tj. pracy wykonywanej ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy (zazwyczaj 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin tygodniowo) lub ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (np. równoważny czas pracy). Za nadgodziny można pracownikowi zapłacić (oprócz normalnego wynagrodzenia) odpowiedni, 50 lub 100% dodatek za każdą godzinę nadliczbową. Dopuszczalne jest także zrekompensowanie godzin nadliczbowych udzieleniem czasu wolnego od pracy. Może się to odbyć na pisemny wniosek pracownika (w proporcji 1:1, niekoniecznie do końca okresu rozliczeniowego) albo bez takiego wniosku, z inicjatyw pracodawcy (w proporcji 1:1,5, do końca okresu rozliczeniowego).
Niedziela z nadgodzinami - dzień wolny + czas wolny
Oba wyżej opisane sposoby rekompensaty: pracy w niedzielę lub święto dniem wolnym oraz nadgodzin czasem wolnym, w praktyce mogą dotyczyć jednego i tego samego dnia.
Przykład:
Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy wykonywał pracę w niedzielę przez 10 godzin. Za tę niedzielę pracodawca udzielił mu dnia wolnego w najbliższy wtorek. W ten sposób zrekompensował mu jednak wyłącznie pracę w normalnym czasie pracy (8 godzin). Pozostały jeszcze 2 godziny nadliczbowe, za które pracodawca postanowił udzielić pracownikowi czasu wolnego. Ponieważ nie miał pisemnego wniosku pracownika, musiał w tym samym okresie rozliczeniowym dać mu 3 wolne godziny (w zamian za 2 nadgodziny).
Podstawa prawna
art. 151 § 1, art. 1511 § 1, art. 1512, art. 15111 kp"