Temat: fundusz socjalny
Pracownik w okresie wypowiedzenia zachowuje swoje uprawnienia pracownicze. Dotyczy to także prawa do korzystania ze świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie wyłączają prawa pracownika do ubiegania się o świadczenia socjalne w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Oznacza to, że jest on uprawniony do korzystania z pomocy socjalnej na takich samych zasadach, określonych w regulaminie ZFŚS, jak pozostali pracownicy.
Przypomnieć należy, że szczegółowe zasady przeznaczania funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, a także zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń socjalnych określa pracodawca w regulaminie, uzgodnionym z zakładową organizacją związkową, a gdy ona nie działa - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że stosowane w regulaminie przesłanki i kryteria warunkujące korzystanie ze świadczeń socjalnych muszą mieć wyłącznie socjalny charakter, bowiem, co do zasady, określonej w przepisach ustawy o ZFŚS - przyznawanieW związku z tym dopuszcza się stosowanie jedynie socjalnych kryteriów przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia oraz jego wysokości. O kwalifikacji pracownika do pomocy socjalnej nie mogą zatem decydować przesłanki poza socjalne, takie jak np.:
- staż pracy,
- wymiar czasu pracy lub
-fakt pozostania w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.
Dlatego też postanowienia regulaminu naruszające wymienione zasady należałoby ocenić jako sprzeczne z ustawową zasadą, że prawo do korzystania z funduszu ma każdy pracownik w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy (bez żadnych warunków wstępnych), natomiast jego skorzystanie z konkretnej pomocy socjalnej, przewidzianej w regulaminie ZFŚS, może być oceniane wyłącznie w oparciu o socjalne kryteria. Potwierdza to istniejące orzecznictwo sądowe. Prawo do korzystania z ZFŚS jest regulowane przez ustawę o zakładowym fundusz świadczeń socjalnych. Zatem tej jednej z podstawowych regulacji ustawowych nie mogą zmieniać dowolnie pracodawca i związki zawodowe, wyłączając niektóre grupy pracowników z zakresu podmiotowego regulaminu ZFŚS. oraz wysokość ulgowych usług i świadczeń finansowanych z funduszu, uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
Ocena zgodności zakładowego regulaminu z ustawą o ZFŚS należy do kompetencji właściwych organów Państwowej Inspekcji Pracy.