Sobiesław P.

Sobiesław P. Mój profesjonalny
opis dostępny na
życzenie :).

Temat: Ewidencja czasu pracy handlowca pracującego w terenie

Pytanie mam teoretyczne, i prośba, żeby odpowiedział ktoś, kto ma pojęcie o kadrach i prawie pracy.

Otóż, chodzi mi o to, jak od strony formalno prawnej definiujemy czas pracy przedstawiciela handlowego działającego w terenie, czyli nie przyjeżdżającego codziennie do siedziby firmy, ale realizującego pracę poza jej siedzibą poprzez wizyty u klientów.

Mam różnicę zdań z kadrową z byłej firmy.

Ona uważa, że czas pracy przedstawiciela w ewidencji na liście obecności zawierającej godzinę rozpoczęcia i zakończenia codziennej pracy, zaczyna się od pierwszej wizyty u klienta, a nie z chwilą pierwszego przekręcenia klucza w firmowym aucie.

Załóżmy:
Czyli, jeśli zgodnie z prawdą wpisuję, że rozpocząłem pracę o 7.00 rano (wsiadłem do auta firmowego i ruszyłem), żeby dojechać na pierwszą tego dnia rozmowę handlową do klienta oddalonego o 100 km. od siedziby mojej firmy i mojego miejsca zamieszkania, to nie można uznać, że pracę rozpocząłem o godz. 7.00, tylko dajmy na to o godz. 8.30.

Jeśli ostatnią rozmowę handlową tego dnia skończyłem o 16.00, a klient był oddalony o 150 km od "bazy", i zgodnie z prawdą wpisuję godzinę 18.00 (przecież powrót samochodem służbowym od tego klienta, to nie jest mój czas wolny...) jako czas zakończenia pracy - też jej się to nie podoba.

Kadrowa twierdzi, że gdyby to była delegacja rozpisywana na druku "polecenie wyjazdu służbowego" (a oczywiście nie jest), to można wpisywać takie dziwne wg. niej godziny rozpoczęcia, natomiast w wypadku wyjazdów jednodniowych to niedopuszczalne i jej interpretacja ewidencji czasu pracy jest prawidłowa.

Z mojego, logicznego punktu widzenia, to jest bzdurne i naiwne interpretowanie. W większości moich poprzednich firm obowiązywała zasada, że "handlowiec jak jedzie autem, to też pracuje". I to mi się wydaje logiczne.

Ciekaw jestem opinii kogoś, kto z formalno-prawnego punktu widzenia orientuje się w tej problematyce.

Przy czym powtarzam - nie chodzi o to, jak to w różnych firmach jest praktykowane, bo wiadomo, że jest różnie :o), chodzi mi o to, jak należy rozumieć i stosować istniejące przepisy w tej konkretnej sytuacji. Co jest wiążące.Sobiesław P. edytował(a) ten post dnia 15.07.09 o godzinie 09:53
Sobiesław P.

Sobiesław P. Mój profesjonalny
opis dostępny na
życzenie :).

Temat: Ewidencja czasu pracy handlowca pracującego w terenie

Dodatkowa informacja, która samego mnie dziwi - w umowie o pracę mam wpisane, że miejscem wykonywania pracy jest siedziba firmy.... Jaki to ma wpływ na interpretację i rozwiązanie mojego problemu ?
Dorota K.

Dorota K. księgowa

Temat: Ewidencja czasu pracy handlowca pracującego w terenie

Witam,
w załączeniu link potwierdzający, że "jak handlowiec jedzie samochodem to też pracuje" (zgodnie z wyrokiem sądu). Dodatkowo jeszcze o zadaniowym trybie pracy, bo może taki masz wprowadzony
pozdrawiam,

http://sprzedaz.nf.pl/News/3288/Handlowcom-takze-nalez...

http://praca.gazetaprawna.pl/orzeczenia/314415,przedst...

http://www.przedstawiciel-handlowy.pl/news/id,1218
Sobiesław P.

Sobiesław P. Mój profesjonalny
opis dostępny na
życzenie :).

Temat: Ewidencja czasu pracy handlowca pracującego w terenie

Dziękuję.

No namieszał ten mój pracodawca były w papierach, żeby zaciemnić sytuację :), jak wspomniałem w umowie o pracę mam stały etat i miejsce wykonywania: siedziba firmy, natomiast w zakresie obowiązków jak najbardziej są sformułowania: "doglądanie dotychczasowych klientów", "obsługa inwestycji na terenie 3 województw", "wyszukiwanie nowych klientów".

Laik powie, że można to wszystko realizować z pozycji biurowej, ale wszyscy praktycy stwierdzą, że w rzeczywistości jest to absolutnie niemożliwe :).
Anna Walewska

Anna Walewska Kierownik logistyki,
DGH Polska

Temat: Ewidencja czasu pracy handlowca pracującego w terenie

Witam serdecznie.
Chciałam odświeżyć temat. Mamy w firmie 7 przedstawicieli handlowych. Wszyscy działają w terenie, do siedziby firmy przyjeżdżają raz, dwa razy na rok. Mają samochody służbowe, umowę z zadaniowym czasem pracy. Każdy obsługuję 2-3 województwa. Od niedawna zostałam delegowana do sprawowania pieczy nad nimi. I teraz moje pytanie jak rozliczać ich czas pracy ?
Do tej pory można powiedzieć, że robią co chcą, tzn. wyjeżdżają do klientów np. o 10:00 ( a do tej pory siedzi w domu), do domu wraca o 16:00. ( Czas ich pracy jest ustalony jak innych pracowników firmy czyli od 8:00 do 16:00).
Jak dzisiaj zadzwoniłam do jednego z nich, czemu do klientów wyjechał o 10:00 ( mamy GPS-y), to usłyszałam, "że czego się czepiam, pracował w domu". Tylko skąd ja mam wiedzieć czy nie śpi w tym czasie.
Czy rozliczanie czasu pracy od momentu wyjazdu samochodem do powrotu do domu, można zastosować w takim przypadku. Wtedy mielibyśmy wszystko ładnie na raporcie z GPS-u. Nawet raport wyliczyłby nam miesięczny czas pracy. Czy można tak zrobić ?

konto usunięte

Temat: Ewidencja czasu pracy handlowca pracującego w terenie

Kodeks pracy

Art. 140. W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129.

Zadaniowy czas pracy stanowi jedną z najbardziej elastycznych form gospodarowania czasem pracy. Popularność wśród pracodawców zawdzięcza niestety w dużym stopniu możliwości łatwiejszego omijania w jego ramach przepisów o godzinach nadliczbowych i okresach odpoczynku. Pozytywną "legalną" przesłanką jest danie pracownikom swobody w wykonywaniu pracy oraz wyzwolenie w nich większej dozy energii, z perspektywą krótszej pracy, pod warunkiem wykonania swoich zadań w krótszym czasie, niż przewiduje to art. 129 k.p. (vide Sławomir Driczyński, komentarz do art. 140 kp, LEX).

Zadaniowy czas pracy uregulowany w art. 140 jest formą organizacji czasu pracy, w której pracodawca nie określa godzin pracy, lecz właśnie zadania, jakie mają zostać wykonane, czas ich realizacji w pewnym sensie pozostawiając pracownikowi. W rezultacie pracownik może elastycznie kształtować długość dnia pracy, a nawet liczbę dni pracy, czy też decydować o liczbie i czasie trwania przerw. Być może właśnie ten znaczny stopień swobody, którą dysponuje pracownik i który różni zadaniowy czas pracy od innych form organizacji pracy, zadecydował o tym, że ustawodawca określa organizację zadaniową mianem systemu czasu pracy, niejako stawiając go na równi choćby z systemami równoważnego czasu pracy. W razie zastosowania zadaniowego czasu pracy pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy w określonym miejscu i określonym czasie, a długość dnia i tygodnia pracy jest determinowana przez tempo wykonywania pracy (G. Orłowski, Zadaniowy czas pracy po zmianach w KP - uwagi, M.P.Pr. 2004, nr 6, s. 160-161). Dlatego wadliwe są praktyki polegające na wprowadzaniu zadaniowego czasu pracy, a następnie określaniu godzin pracy, w ramach których pracownik powinien pozostawać w dyspozycji pracodawcy. W takim przypadku należy przyjąć, że czas pracy pracownika jest określany godzinowo i jest on zatrudniony w takim systemie, jaki wynika z przyjętego układu godzin (system podstawowy lub równoważny).

Rączka K.
artykuł PiZS 2004/2/15

Systemy czasu pracy w znowelizowanym kodeksie pracy. Teza 3
Zadaniowy czas pracy może być wprowadzony, gdy dla danej pracy co najmniej utrudnione jest precyzyjne określenie momentu jej rozpoczynania i zakończenia, gdy niemożliwa jest kontrola czasu poświęconego wykonywaniu pracy, gdy praca może być wykonywana poza normalnym rytmem funkcjonowania zakładu pracy, gdy wykonanie pracy zależy od zmiennych, trudnych do przewidzenia okoliczności i uwarunkowań, gdy zapotrzebowanie na daną pracę jest nierytmiczne, gdy decydującym czynnikiem dla wykonania pracy jest indywidualne zaangażowanie pracownika, a nie fakt jego uczestnictwa w kolektywie pracy skooperowanej i bezpośrednie podporządkowanie kierownictwu pracy.

Romer M.T.
artykuł Pr.Pracy 2006/1/3

Zadaniowy czas pracy. Teza 1
Pracownik, którego czas pracy jest mierzony zadaniami, ma swobodę w organizowaniu swego czasu pracy. Jest to wygodne w codziennym życiu, ale równocześnie swoboda ta musi być przez samego pracownika ograniczona, tak aby w określonym czasie zadania wykonać. Zdaniowy czas pracy nie zmienia bowiem istoty stosunku pracy polegającej na podporządkowaniu pracownika poleceniom pracodawcy do wykonywania pracy określonego rodzaju pod kierownictwem pracodawcy w czasie i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Jak widać doktryna w tym względzie pokazuje, że w systemie zadaniowym pracodawca w porozumieniu z pracownikiem wyznacza mu zakres zadań, a ten w zamian ma większa elastyczność w ich wykonywaniu. Co więcej jak pokazują ww. wywody, jeżeli zadania wykona wcześniej to wszystko jest w porządku. Przedmiotowa koncepcja jest o tyle zasadna, jeżeli weźmie się pod uwagę to, że zgodnie z art. 149 par. 2 kp W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy.

CO więcej pragnie pani kontrolować czas pracy za pomocą GPS, natomiast nie jest pewne czy ww. pracownicy nie wykonują pracy w domu jak chociażby przygotowanie ofert, zestawień itp.
Anna Walewska

Anna Walewska Kierownik logistyki,
DGH Polska

Temat: Ewidencja czasu pracy handlowca pracującego w terenie

Dziękuje za odpowiedź. Ale przeszukując dzisiaj internet znalazłam bardzo dużo wypowiedzi innych przedstawicieli, gdzie pracodawcy liczą im czas pracy od uruchomienia i zgaszenia samochodu, a nawet ( choć dla mnie to już przesada) od wizyty u pierwszego klienta do ostatniego.
U nas jest tylko problem, tego typu, że przedstawiciele sami planują sobie dzień pracy i to chyba musimy zmienić.
Jak zadaniowy czas pracy to zadaniowy. Coś czuję, że czeka mnie ciężka praca na samym początku, ale nikt nikt powiedział, że będzie łatwo :)
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Ewidencja czasu pracy handlowca pracującego w terenie

W zadaniowym czasie pracy nie ma obowiązku ewidencjonowania godzin pracy - istotne jest aby zadania (z reguły ustalane jako średnia ilość wizyt dziennie/tygodniowo/ miesięcznie) były obiektywnie wykonalne w ramach 8 godzin- przeciętnie.
jeżeli zadania są ustalone właściwie - nie ma problemu liczenia początku i końca pracy. te informacje są potrzebne jedynie do monitorowania czy pracownik stale i w dużym wymiarze nie przekracza norm czasu pracy.

trzeba to monitorować i odpowiednio ustawić system ewidencji czasu pracy.

rozumiem, że przedstawiciel jeździ samochodem osobowym - abyśmy nie weszli w rygory ustawy o czasie pracy kierowców

Następna dyskusja:

Ewidencja czasu pracy w del...




Wyślij zaproszenie do