Temat: Ekwiwalent za pranie.
Kodeks Pracy
Art. 237(9). § 1. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.
§ 3. (277) Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.
Ekwiwalent pieniężny wypłacany pracownikowi na podstawie art. 2379 § 3 K.p., za pranie odzieży roboczej, powinien zatem odpowiadać kosztom poniesionym przez pracownika.
Obowiązujące przepisy nie wymagają jednak, aby pracodawca dokonywał zwrotu udokumentowanych wydatków poniesionych przez pracownika na pranie odzieży roboczej.
W konsekwencji, wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej może być ustalona np.:
- na podstawie przedłożonych przez pracownika rachunków, paragonów, itp. bądź
- we wzajemnym porozumieniu pracodawcy i pracownika, z uwzględnieniem aktualnych cen rynkowych środka piorącego, wody, energii elektrycznej oraz czasu zużytego przez pracownika (co potwierdza wyrok NSA z 8 kwietnia 1998 r., sygn. akt I SA/Lu 392/97), albo
- w oparciu o aktualne ceny rynkowe stosowane w pralniach.
Z powyższego wynika zatem, że jeżeli pracownicy ustalili w porozumieniu z pracodawcą kwotę to można ją uznać za zasadną do wypłaty. Należy mieć przy tym na względzie jednak to, że jeżeli zatem na podstawie przepisów Kodeksu pracy pracodawca wypłaca ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, którego wysokość odpowiada kosztom poniesionym przez pracownika (np. została ustalona z uwzględnieniem aktualnych cen rynkowych środka piorącego, wody, energii elektrycznej oraz tzw. robocizny), to ekwiwalent ten korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PDOF.
Natomiast jeżeli za pranie odzieży roboczej pracodawca wypłaca stały ryczałt, którego wysokość została ustalona w oderwaniu od kosztów poniesionych przez pracownika, to tego rodzaju świadczenie podlega opodatkowaniu (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 października 2012 r., nr IPPB4/415-574/12-4/JK).
W kontekście zasad wypłaty premii regulaminowej polecam lekturę regulaminu obowiązującego w zakładzie pracy. Pamiętać należy bowiem, że premia regulaminowa jest elementem wynagrodzenia za pracę wypłacanym po spełnieniu przez pracownika warunków wymaganych do jej uzyskania, określonych w regulaminie premiowania.