Temat: Działalność gospodarcza, zasiłek macierzyński i...
Witak Sylwio,
w trakcie prowadzenia działalności (rozumiem, że działalność nie została ani zawieszona ani wyrejestrowana) od której były odprowadzane wszystkie składki zaszłaś w ciążę i pobierałaś zasiłek macierzyński za łączny czas trwania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego.
W tej sytuacji za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego opłaca się tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne i należy się wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych, a zarejestrować tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.
Po ustaniu pobierania zasiłku macierzyńskiego należy się wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego i ponownie zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, (rozumiem, że to jest jedyny tytuł do ubezpieczenia), a także wnioskować o ponowne objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym!
Za okres podleganiu ubezpieczeniu, czyli opłacania składek uważa się również okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1442 z późn. zm.) – dalej u.s.u.s.)
Jeśli kobieta tak postąpi to ZUS uzna czas pobierania zasiłku macierzyńskiego za czas podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zatem nie będzie konieczności „wyczekiwania”(czyli 90 dniowego okresu ubezpieczenia)
Co w praktyce będzie oznaczać, że po zasiłku macierzyńskim gdy kobieta rozchoruje się lub ponownie zajdzie w ciążę – będzie jej przysługiwał zasiłek chorobowy od następnego dnia po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Z punktu widzenia technicznego - w pierwszym miesiącu zwolnienia najlepiej opłacić pełne składki (w tym oczywiście chorobową), a dopiero potrąceń (korekty) dokonać po otrzymaniu zasiłku chorobowego. Wówczas ZUS nie będzie miał podstaw kwestionować rozliczeń.
Pozdrawiam,
Donata
kadry w pigułce