Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Stara praktyka - być może tylko biur rachunkowych, które nie mogą być pewne czy przedsiębiorcy opłacili składki w terminie i spełniają wszystkie warunki.
Jeśli pani X w ZUSie gwarantuje, że nie będzie problemów - może ZUS ma taką praktykę nie mnożyć dokumentów i nie robić zamieszania z korektami.
Przepisy na to są w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych:
Art 18:
9. Za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.
- punkt 9 o tym, kiedy w połowie miesiąca rozpoczyna się działalność albo podleganie ubezpieczeniu.
10. Zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek, o których mowa w ust. 9, stosuje się odpowiednio w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku.
- punkt 10 mówi że w przypadku choroby tak samo się postępuje, jeśli na pewno spełniło się wszystkie warunki przyznania zasiłku chorobowego tj. okres wyczekiwania 90 dni, terminowe wpłacanie składek w prawidłowej wysokości.
Agnieszka Chotomska:
Będąc dzisiaj w ZUS uzyskałam informację, że jeśli będę na L4 powiedzmy od 12.05. to składki społeczne i fundusz pracy - pomimo tego że opłacam od podwyższonej podstawy - obliczam proporcjonalnie do ilości dni przepracowanych, za wyjątkiem oczywiście składki zdrowotnej którą opłaca się w pełnej wysokości. Jak to się zatem ma do informacji udzielanych na forum, każdy mówi coś innego i już zupełnie się w tym pogubiłam.
Pozdrawiam, AgaMałgorzata K. edytował(a) ten post dnia 06.05.11 o godzinie 12:03