Anna
Marciniak
Student, Akademia
Ekonomiczna im.
Karola Adamieckiego
w K...
Weronika
K.
Umysł mam twardy jak
łokcie, rewolucja
dla mnie to
czerwo...
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Dzień dobry, będę wdzięczna za odpowiedzi bardziej doświadczonych :)Od lutego b.r. jestem wspólnikiem w spółce komandytowej, czyli rozliczam się jak przy DG. W maju przeszłam na ciążowe zwolnienie lekarskie, a wczoraj, ku memu szczęściu i niedowierzaniu, na konto wpłynęły pieniądze z ZUSu! :)
I teraz mam pytanie: Czy, skoro wypłacili pierwsze świadczenie, to ryzyko zablokowania kolejnych jeszcze nadal jest?
Wiem, od mądrej koleżanki, że kontrola jest możliwa w każdym momencie jeszcze przez 5 lat, ale chodzi mi o praktykę:
Dzisiaj zawiozłam nowe zwolnienie od ginekologa- mogą je zakwestionować, czy raczej już nie..?
Czy wypłata pieniędzy z tytułu zwolnienia lekarskiego ma jakiekolwiek przełożenie na późniejsze uznanie zasiłku macierzyńskiego? Czy to niezależne sprawy, zwolnienie mogli uznać, a zasiłek zakwestionować..?
Baaardzo proszę o odpowiedzi :)
konto usunięte
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Weryfikacja prawa do zasiłku, zaczyna się przed jego wypłatą (nie po wypłacie).Wypłacili zasiłek, więc uznali prawo do chorobowego.
Myślę, że blokada dalszej wypłaty oraz ponowna kontrola mało prawdopodobne.
Karolina Kasprzak secpialis, demoni
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Witam ,No tak by było bardzo logiczne ale niestety nie zawsze tak jest , są sytuację kontrolne po wypłacie kończące się odmową i koniecznością zwrotu wypłacanego zasiłku z odsetkami - osobiście znam osobę która aktualnie jest na etapie sądowym po wypłacie 2 m-c zasiłku chorobowego i 3 macierzyńskiego .
konto usunięte
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Weronika K.:
Karolina K.:
w praktyce nie spotkałam się z przypadkiem zwrotu (macierzyńskiego czy zasiłku chorobowego) już po wypłacie. Owszem teoretycznie jest to możliwe..
Czy w przypadku macierzyńskiego? Raczej nie jest to praktykowane.
Karolino,
Możesz bardziej rozwinąć przypadek o którym napisałaś.
Jakie były przesłanki ponownej weryfikacji? Może nieprawidłowo prowadzona dokumentacja kadrowo - płacowa, albo jej brak?
Pod lupą znajdują się głównie kobiety, zakładające działalność przed porodem, które wnioskują o przesadnie wysokie świadczenia..
edyt.
Karolino,
fikcyjność firmy?
Weroniko,
Jeżeli otrzymasz pismo z ZUS, z prośbą o wyjaśnienia dotyczące spółki. Przedstaw odpowiednią dokumentację, a po zweryfikowaniu działalności firmy, ZUS powinien wypłacić zasiłek bez dalszych problemów. Nie martw się na zapas:)Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.06.15 o godzinie 10:40
Eliza Markiewicz przedsiębiorca
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Dziewczyny, podpisujcie petycję! Jest możliwość wstrzymania niekorzystnych dla nas zmian! http://www.petycje.pl/petycja/11380/stop_nierownemu_tr...
Anna
Krasakiewicz
outsourcing kadr i
płac -> zapraszam do
współpracy
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Ewelina P.:
Weryfikacja prawa do zasiłku, zaczyna się przed jego wypłatą (nie po wypłacie).
Wypłacili zasiłek, więc uznali prawo do chorobowego.
Myślę, że blokada dalszej wypłaty oraz ponowna kontrola mało prawdopodobne.
Nie mogę się z tym zgodzić. Mam osobiste doświadczenie, gdy kontrola z ZUS "zamówiła" się u klienta a dotyczyła "weryfikacji uprawnień do zasiłków z ZUS" sprawdzając czy nie doszło do nadużycia a rozpoczęła się w końcówce wypłaty zasiłku już macierzyńskiego. Mało tego nie bardzo się spieszyła z jej zakończeniem badając każdy papierek i każdy służbowy mail osoby, co do której podjęto podejrzenie, że została zatrudniona tylko w celu otrzymania świadczeń z ZUS( długotrwałe chorobowe i zasiłek macierzyński). Dodam tylko, że poszło ok bo firma mała i nie było zbyt dużo dokumentów do analizowania i świadków do przesłuchania.
Anna
Lena Broda Tłumacz
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Witam,Mam PILNE :) pytanie.
Od 1 kwietnia mam jednoosobową DG, założoną następnego dnia po likwidacji zakładu pracy mojego pracodawcy.
Opłaciłam składki od najwyższej podstawy za miesiąc kwiecień i maj.
Od 22 maja jestem na L4 z powodu zagrożonej ciąży.
Zus przesłał mi 2 dni temu pismo (do skrzynki. a nie poleconym), że wstrzymuje mi wypłatę świadczeń w związku z wszczęciem postępowania w sprawie zasadności zgłoszenia do ubezpieczeń.
Teraz jestem w kropce, bo nie wiem jakie i w jakiej wysokości składki powinnam zapłacić póki nie przyznano mi z ZUS-u prawa do zasiłku chorobowego.
Czy jeśli zapłacę tylko składkę zdrowotną to czy ZUS może mi odmówić wypłacenia zasiłku, mimo, że wszystkie papiery i zwolnienia mam właściwie prowadzone?
Czy muszę opłacić także składkę społeczną? (w moim przypadku, ponieważ mam możliwość skorzystania z obniżenia podstawy składek, to czy powinnam to zrobić i jak to wpłynie na wysokość ewentualnego zasiłku chorobowego wypłaconego przez ZUS?
Właściwie do jutra rano, muszę tę sprawę załatwić , i niestety nie zauważyłam, aby ktoś na forum zadał te pytania co ja. Więc wybaczcie jeśli moje pytanie się powtórzyło. Niestety mam także pod opieką jeszcze dwoje moich dzieci a stron jest prawie 400.
Pozdrawiam serdecznie i bardzo proszę o odpowiedź
MagdaTen post został edytowany przez Autora dnia 27.08.15 o godzinie 07:27
Katarzyna Zajdel Software Developer
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Przy każdym zwolnieniu w ZUSie pani radziła, żeby opłacić całą składkę społeczną (i w moim przypadku FP), jeśli nie ma informacji o przyznaniu zasiłku. Po przyznaniu składałam korektę DRA za ten miesiąc i nadpłaconą kwotę (różnicę między pierwszym DRA a korektą) odejmowałam od kolejnej składki - tylko trzeba było pamiętać, że za kolejny "normalny" miesiąc trzeba złożyć DRA z pełnymi stawkami.Ale u mnie to była kwestia 1-2 tygodni w miesiącu, może jeśli będą nadpłacone składki za kilka miesięcy można się ubiegać o ich zwrot - tutaj nie jestem pewna.
konto usunięte
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
A ja mam trochę inne pytanie,może ktoś ma doświadczenie?Czy można zapłacić niektóre składki do ZUS z konta prywatnego ?( mimo iż do tej pory były opłacane z firmowego) Od dwóch mc płacę wyższe składki żeby macierzyński sobie podnieść i poprostu jest to "inwestycja" z mojego prywatnego konta. Nie przyczepią się do tego ? Księgowa moja mówi że "teoretycznie można opłacać składki z konta prywatnego i nie powinni się przyczepić" .Może ktoś z was ma doświadczenie w tym temacie? Czy może to być przesłanka do nie wypłacenia zasiłku macierzyńskiego?
Magda Maj właścicielka firmy
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
od 1 sierpnia musze sie zglosic do chorobowego i podwyzszyc skladke lecz wypada to w sobote, w zusie powiedziano mi, ze nie moge tego zrobic wczesniej (bylam na poczatku lipca) Jak najlepiej to załatwic?Dawid Zawada Owner, Polska
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Od kiedy przepis wchodzi w życie? Od 1 listopada?Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Rozumiem że ze względu na planowaną zmianę przepisów związanych z zasiłkiem macierzyńskim, kobieta mająca wyznaczony termin porodu początek na przyszłego roku, prowadząca działalność gospodarczą, może uzyskać wyższe świadczenia podwyższając składkę i przechodząc po 3-ch miesiącach na L4 a później na zasiłek macierzyński (uwzględniając że zmiana przepisów i data porodu uniemożliwią skorzystanie z wysokiego zasiłku po jednej wpłacie podwyższonych składek jak dotychczas?)Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.07.15 o godzinie 15:32
Michał
Jesień
asystent
projektanta, xyz sp.
z o.o.
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Witam.Żona otrzymała odmowną decyzję ZUS. Powód: nie opłacenie składki za maj. Składka faktycznie została opłacona tylko zamiast numeru NIP albo PESEL podała tylko nr dowodu osobistego. Rachunek został obciążony w terminie i mimo, że przelew nie został przez ZUS zidentyfikowany pieniądze nie wróciły na jej konto.
Wysłaliśmy do ZUSu pismo wyjaśniające z potwierdzeniami przelewów.
Pytanie czy ktoś miał podobną sytuację. Czy jest szansa na zmianę decyzji przez ZUS?
Pozdrawiam
Dawid Zawada Owner, Polska
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Katarzyna S.:
Rozumiem że ze względu na planowaną zmianę przepisów związanych z zasiłkiem macierzyńskim, kobieta mająca wyznaczony termin porodu początek na przyszłego roku, prowadząca działalność gospodarczą, może uzyskać wyższe świadczenia podwyższając składkę i przechodząc po 3-ch miesiącach na L4 a później na zasiłek macierzyński (uwzględniając że zmiana przepisów i data porodu uniemożliwią skorzystanie z wysokiego zasiłku po jednej wpłacie podwyższonych składek jak dotychczas?
Żeby skorzystać z wyższego zasiłku chorobowego musisz przejść na zwolnienie przed 1.11.2015r. Po urodzeniu obejmować Cię już będą nowe przepisy, ale nie wiem w jakiej wysokości dostaniesz zasiłek macierzyński. Na forum pisali coś o 150zł/miesięcznie.
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
dziekuje!
Anna
Wójcik
Właściciel, Własna
firma
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Ja również dziękuję, bardzo przyda mi się ta wiadomość.
Paulina
Szaniewska
sales menager,
Barter S.A.
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Witammam pytanie
przez rok do 14 września wlacznie dostaje zasiłek macierzyński z zus chciałabym zamknąć dzialanosc z koncem sierpnia czy będę musiala zwrocic za 14 dni września zasiłek czy nie
teraz chciałabym się zarejestrować w urzędzie pracy czy okres bycia na zasiłku macierzyńskim wlicza się do zasiłku dla bezrobotnych z up
z góry dziekuje jeśli ktoś zna odp
Kasia Drab :)
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Można zlikwidować działalność bez utraty nabytego prawa do zasiłku macierzyńskiego.Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim i zasiłku macierzyńskim wlicza się do okresu niezbędnego do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych z UP - warunkiem jest to, że podstawa musi być aktualnie wyższa lub równa 1750zł czyli granica opłacania składki na Fundusz Pracy.
Kasia Drab :)
Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Przepraszam za post pod postem ale tamten to była odpowiedź a ten to pytanie.Czy ktoś może wie czy po wejściu 1 listopada 2015 przepisów dotyczących nowego ustalania wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego będzie obowiązywała zasada: "Jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez znaczenia, czy to świadczenia tego samego czy innego rodzaju) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, to podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo"? Czyli , czy mając ustaloną podstawę do chorobowego na starych zasadach, przechodząc na macierzyński po wejściu ustawy będziemy przeliczać podstawę na nowych zasadach czy zostaje podstawa ustalona do chorobowego w związku z brakiem przerwy 3 miesięcy miedzy okresami zasiłków?
Podobne tematy
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » ciąża-działalność gospodarcza-l4-wystawianie faktur -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Ciąża, działalność gospodarcza , zus/ urlop macierzyński -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Działalność Gospodarcza i ciąża. -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » korekty ZUS DRA - działalność gospodarcza i ciąża -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Działalność gospodarcza a praca syna studenta -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Własna działalność umowa zlecenie ciąża -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Przychód z umowy zlecenie a działalność gospodarcza od... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Ciąża a własna działalność - zasiłek macierzyński -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Działalność a ciąża -
Następna dyskusja: