Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Ewa K-K:
Ewa K-K:
Witam!
Czy ktoś mógłby mi pomóc w takiej sprawie.
chciałabym zatrudnić się w firmie u mojego męża (kiedyś byłam z nim w spółce ale musiałam zrezygnować aby opiekować się chorym dzieckiem). Obecnie chciałabym powrócić do pracy u męża jako osoba współpracująca. Czy osoba współpracująca ma takie same prawa i obowiązki jak osoba prowadząca działalność gospodarczą. Czy jeśli zatrudni mnie mąż (jestem w 3 miesiącu ciąży)ZUS może kwestionować moje chorobowe lub macierzyński? Czy też mogę wybrać dla siebie wysokie składki? czy ZUS może je kwestionować i obniżyć lub w ogóle nie uznać moich składek i uznać wszystko za wyłudzenie?
Dodam, że faktycznie będę pracować w firmie zajmującej się sprzedażą za pośrednictwem internetu. Czy ktoś może mi pomóc? Z góry dziękuję.
Witam!
Przed chwilą dzwoniłam na infolinię do ZUS-u w mojej sprawie, ale miła Pani stwierdziła, że nie może udzielić mi w zasadzie żadnej informacji na żadne moje pytanie....I co teraz....Czy ktoś może mi pomóc. Proszę!
Tu kilka zdań o sytuacji osoby współpracującej - z poradnika ZUS.
Za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z tą osobą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności. Nie jest osobą współpracującą osoba, z którą zawarto umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek w tej sprawie został zgłoszony.
Osobom, które przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego przysługują następujące świadczenia pieniężne w razie choroby i macierzyństwa z ubezpieczenia chorobowego:
zasiłek chorobowy,
świadczenie rehabilitacyjne,
zasiłek macierzyński,
zasiłek opiekuńczy.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu.
Tutaj przypadek co z chorobowym i zasiłkami, gdy najpierw było się pracownikiem i założyło działalność w międzyczasie:
Warunek powstania niezdolności do pracy w czasie ubezpieczenia chorobowego uważa się jednak za spełniony, jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu. Taka sytuacja ma miejsce m. in. w przypadku, gdy osoba prowadząca działalność pozarolniczą lub osoba z nią współpracująca będąca równocześnie pracownikiem, do ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzenia działalności (współpracy) przystąpiła po ustaniu zatrudnienia, ale zachorowała jeszcze w czasie trwania zatrudnienia i choruje nieprzerwanie po jego ustaniu. Mimo że niezdolność do pracy z powodu choroby powstała przed objęciem ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku chorobowego z tej działalności od daty objęcia ubezpieczeniem, gdyż nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie ubezpieczenia chorobowego, któremu ubezpieczony podlegał jako pracownik. Ubezpieczony będzie miał prawo do zasiłku nawet wówczas, gdy przystąpi do ubezpieczenia chorobowego od następnego dnia po ustaniu poprzedniego ubezpieczenia, jak i gdy do ubezpieczenia chorobowego przystąpi po przerwie, oraz jeśli przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni i nie było przerwy w niezdolności do pracy.
i dalej mamy:
Zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie prowadzącej działalność pozarolniczą albo osobie z nią współpracującej, jeżeli działalność lub współpraca są nadal prowadzone, a nastąpiło jedynie wyłączenie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
No i na koniec puenta wszystkiego a artykułu
Źródło cytatu: Gazeta Prawna
"Czy osoba współpracująca z prowadzącą działalność dostanie zasiłek macierzyński
Jestem zatrudniona przez męża, który prowadzi działalność gospodarczą. Do ubezpieczeń społecznych (w tym do chorobowego) i ubezpieczenia zdrowotnego zostałam zgłoszona jako osoba współpracująca. Mąż od października nie składał do ZUS-u żadnych deklaracji i nie opłacał składek. W grudniu urodziłam dziecko. Czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński?
Żona zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez męża, który prowadzi działalność gospodarczą, podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca, jeśli pozostaje z mężem we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu tej działalności. Składki za osobę współpracującą są w całości finansowane przez prowadzącego działalność. Jest on także ich płatnikiem.
Osoba współpracująca podlega obowiązkowo następującym ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu. Obowiązek ubezpieczeń istnieje w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania współpracy do dnia jej zakończenia. Natomiast dobrowolne dla osoby współpracującej jest ubezpieczenie chorobowe.
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki na to ubezpieczenie. Jeżeli za część miesiąca został pobrany zasiłek, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następnego po dniu, za który zasiłek przysługuje. Ponowne objęcie ubezpieczeniem chorobowym może nastąpić od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu urodziła dziecko. Z uwagi, że pani została wyłączona z tego ubezpieczenia od września, gdyż składki za ten miesiąc nie zostały opłacone, nie nabędzie pani prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Oczywiście może pani wystąpić o przywrócenie terminu na opłacenie składki na ubezpieczenie chorobowe. W uzasadnionych przypadkach ZUS, na wniosek osoby ubezpieczonej, może bowiem wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie i tym samym dalsze podleganie ubezpieczeniu chorobowemu osoby współpracującej (pomimo opłacenia składki po terminie). Gdyby ZUS wydał decyzję pozytywną, zasiłek by pani przysługiwał. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie zawiera jednak żadnych przesłanek, po spełnieniu których ZUS byłby zobligowany wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie. Decyzja w tej sprawie zależy od uznania ZUS. autor: MICHAŁ JAROSIK, ekspert od ubezpieczeń społecznych"
to chyba "wykańcza"temat. Gryzło mnie to bo sama pracowałam jakiś czas jako OW.
Czyli masz takie same prawa jak osoba prowadząca DG i jesteś zgłoszona do tych samych świadczeń - co oznacza, że tak jak wobec wszystkich " Pań Prezesek" swoich firm na tym forum - także wobec Ciebie ZUS może zastosować małe śledztwo i odmówić wypłaty. To co zrobisz z ewentualna odmową - zależy do Ciebie, bo sąd najwyższy oficjalnie nie zezwala im na to.
Tylko do dziś nie wiem, co jeśli udowodnia wyłudzenie i klarownie ZUS przedstawi, że firma to ściema..?
Z malutkim dzieckiem idziemy się sądzić z ZUSem na lata..
Agnieszka K. edytował(a) ten post dnia 28.09.10 o godzinie 22:51