Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
W zeszłym tygodniu dostałam od swojej lekarki zwolnienie. Uprzedziła mnie też o kontroli, które nasiliły się bardzo w ostatnim czasie. Byłam zdziwiona, że mimo kod 2 na zwolnieniu ZUS kontroluje ciężarne w domu, bo przecież można chodzić. Lekarka na to, że owszem można, ale po mieszkaniu, ewentualnie mogę wyjść do lekarza, do apteki, na badania lub po niezbędne zakupy, jeśli nie ma ich kto zrobić. Niestety panie w poczekalni, które już kontrole mają za sobą, potwierdziły, że mimo "dwójki" na zwolnieniu były kontrolowane w domu i musiały się gęsto tłumaczyć.
Mój oddział ZUS oraz księgowa niestety te informacje potwierdzili, zostałam odesłana do poradnika kontroli zwolnień, w szczególności do tych dwóch cytatów:
1. Dotyczy każdego zwolnienia bez względu na kod 1 czy 2:
"W przypadku przeprowadzania kontroli w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego i stwierdzenia nieobecności ubezpieczonego, kontrolę należy w miarę możliwości ponowić i wyjaśnić przyczyny tej nieobecności. Nieobecność w miejscu zamieszkania lub pobytu w czasie przeprowadzania kontroli może być usprawiedliwiona w przypadku uzyskania informacji, że pracownik np. był z wizytą kontrolną u lekarza, realizował receptę w aptece, odbywał rehabilitację. W przypadku odmowy wyjaśnienia przyczyn nieobecności w domu w czasie kontroli albo nieudzielenia wyjaśnień w wyznaczonym terminie, uznaje się, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem i odmawia się prawa do zasiłku chorobowego."
2. Dotyczy już tylko kodu 2 (pierwsza część jest raczej oczywista, ale proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie):
"Stosowanie przepisów o kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od pracy budzi w praktyce wiele wątpliwości. Jedna z tych wątpliwości dotyczy sposobu oceny postępowania niezdolnego do pracy pracownika, gdy w zaświadczeniu lekarskim w polu „Wskazania lekarskie” wystawionego na druku ZUS ZLA lekarz leczący wpisze cyfrę 2 oznaczającą „ chory może chodzić”. Adnotacja lekarza wcale nie oznacza, że pracownik w okresie zwolnienia lekarskiego może wykonywać uciążliwe czynności, a w szczególności, że w okresie tego zwolnienia może wykonywać pracę (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 listopada 2002 r. sygn. akt III AUa 3189/01 - Pr. Pracy z 2003 r. nr 10, poz. 43).Taka adnotacja upoważnia niezdolnego do pracy pracownika do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego takich jak np. udanie się na ewentualne zabiegi, kontrolną wizytę lekarską czy po codzienne zakupy żywności."
Cały poradnik tutaj:
http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad%20kontrola%20z...
Z tego, co mówiły kobiety mające kontrolę za sobą, wynika, że musiały one nawet udowodnić fakt kupowania chleba w piekarni, czyli przedstawić paragon, bo panie kontrolerki były bardzo wnikliwe. Tłumaczenia, że lekarz zalecił spacer nie działały. Nie twierdzę, że tak jest wszędzie i że wszystkie zasłyszane informacje są prawdą , ale nawet jeśli prawdą jest połowa z tego, co mówiły, to najwyraźniej mój ZUS bardzo sobie te przepisy wziął do serca i próbuje wszystkiego, by zakwestionować zwolnienia.