Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
tam wypowiada się że praca świadczona okazjonalnie nie ma znamion współpracy ale jak żona przychodzi codziennie do pracy to już jest współpraca nieważne co ona będzie tam robiła ważne żeby przychodziła i spędzałą tam jakiś czas .
część moje odołania
Dla prawidłowej oceny charakteru pomocy Odwołującej się należy przede wszystkim wskazać definicję współpracy funkcjonującą w judykaturze. Mając na uwadze tezę orzeczenia wskazanego wcześniej, współpracą przy prowadzeniu działalności gospodarczej powodującą obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pomoc udzielona przedsiębiorcy przez jego małżonka, która „ma charakter stały i bez której stanowiące majątek wspólny małżonków dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia ich współdziałanie przy tym przedsięwzięciu” (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 2008 r., sygn. akt II UK 286/07).
i tutaj jeszcze jeden pomocny cytat który może ci się przydać
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych nie może być oceniane ze względu na motywację ubezpieczonego nawet, jeśli nie byłaby ona zgodna z zasadami współżycia społecznego (art. 58 k.c.). Pod uwagę powinien być brany fakt, spełniania przesłanek ustawowych uprawniających do uzyskania statusu ubezpieczonego. Należy podkreślić, że zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w odniesieniu do zawierania umów o pracę w wyroku z dnia 5 października 2005 roku, sygn. akt I UK 32/05, „skorzystanie ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego nie może być uznane za cel, którego osiągnięcie jest sprzeczne z prawem. Uzyskanie objęcia ubezpieczeniem społecznym i uzyskanie świadczeń z tego ubezpieczenia jest legalnym celem zawierania umów o pracę. Może ono nawet być głównym motywem nawiązania stosunku pracy, zamiast wykonywania pracy na innych podstawach prawnych”. Powyższe analogicznie odnosi się to do osób nawiązujących współpracę przy prowadzeniu działalności.
Artur K.:
Kamil D.:
tu się zgodzę, nie ma nigdzie napisane że osoba współpracująca musi mieć nawet przydzielone jakieś konkretne obowiązki jak się kiedyś z kolegą śmieliśmy że on też musi zgłosić żonę jako współpracująca ponieważ przyjeżdżała do niego i siedziała z nim w biurze po to jak to ona powiedziała mu "aby mu żadne głupoty do głowy nie przychodziły i ona ot tego jest żeby tego dopilnować" tłumacząc że to wszystko dla jego dobra więc ciekawe jak zus by się zapatrywał na taką współpracę :-)
Niestety sprawa nie jest tak prosta.... ZUS ma swoje orzecznictwo - zamieszczone w poście wyżej - w którym sąd wypowiada się, że nie każda praca świadczona dla przedsiębiorcy przez małżonka to współpraca. I ma rację.
Jednak to nie o naszym przypadku sąd wypowiadał się w tych wyrokach bo inne były okoliczności. A ZUS mając gotowca pozmianiał tylko dane, dodał swoje 3 grosze i myśli że sprawa załatwiona. Tak to nie będzie!