Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)
Basia Panek:
witam , prowadzę firmę od 10.2012 (oczywiście nie fikcyjną , 2006-2009 prowadziłam , ostatnie lata na męża i teraz znowu na siebie )place zus 60% przeciętnego wynagrodzenia obecnie jestem na l4 , chciałabym uzyskac większy zasiłek macierzynski ,jest to druga ciąza w pierwszej nawet nie wiedziałam ze aby otrzymac dodatkowe tygodnie musze złozyc wniosek ogólnie w moim oddziale cięzko było cokolwiek się dowiedziec bo Panie same nie były pewne tego co mówią oczywiście bez urazy bardzo miłe Panie , wiem że powinnam przerwac l4 i od 1 marca wyrejestrowac sie z chorobowego z dniem 1 kwietnia zerejestrowac się by przerwac ciągłość , za kwiecien zapłącić od podstawy 250% i liczyć że dziecko nie urodzi się w marcu lub kwietniu (ciąza zagrozona) czy mogłaby mi poradzić osoba która zna się na ubezpieczeniach czy może jest jakiś inny sposob by nie ryzykowaćtzn.nie wyrejestrowywać się w marcu?
1.czy np, jeśli już tak zrobię i urodze w kwietniu (brak pęłnego miesiąca kalendarzowego)to w maju moge zapłącic zus 60% bo deklaruje to w dra w maju od jakiej podstawy zapłące za kwiecien? i nie strace wtedy 3000na skłądke
2.czy okres zwolnienia l4 rowniez wlicza się do średniej, czy gdybym np. za kwiecien
zapłąciła od 250% bez wyrejestrowywania się z ub. chorobowego to policzyli by z miesięcy 10.11.12 2012 i 04.2013 ? (nie wliczajac tych 3 miesiecy na l4) ?
jak najlepiej postąpić by zasiłęk był chociaz trochę większy nie koniecznie ten największy i aby tak nie ryzykować z wyrejestrowaniem się z ubezp.w od 01.03 do 01.04
Podobno ten duży zus od 250 % jest niepodzielny a miesiąc porodu nie jest brany do wyliczenia więc za miesiąć w którym nastąpił poród
moge zapłącić już niższe skłądki tylko kiedy to deklaruje?
bardzo proszę o odpowiedz
Odpowiedź jest na stronie 54:
cyt: "Jakiś czas temu opisywałam moją sytuację tu na forum i byłam pewna, że już wszystko jest dla mnie jasne. Tymczasem po urodzeniu dziecka okazuje się, że ZUS jednak inaczej interpretuje przepisy niż my tu na forum. Prowadzę działalność, do chorobowego byłam zarejestrowana od marca do końca lipca (podstawa: 1887,60 zł). Od połowy czerwca do końca lipca pobierałam zasiłek chorobowy. W sierpniu przez 31 dni byłam wyrejestrowana z ubezp. chorobowego, natomiast od września ponownie się do niego zgłosiłam, ale tym razem podwyższyłam maksymalnie podstawę do 7994,6 zł. Od 8. paździenrika jestem na macierzyńskim (jeszcze przed urodzeniem dziecka). 3. listopada urodziłam córkę. ZUS nie uwzględnił tej sierpniowej przerwy w zgłoszeniu mnie do chorobowego i za podstawę przyjął 2135 zł (coś koło tego). Abstrahując od tego, że ich wyliczenia nie zgadzają się z tym, co dotarło na moje konto bankowe, chciałąbym zapytać, czy ZUS może mieć rację. Powołuje się na Dz.U. z 2010 nr 77 poz. 512, art. 43, w któym mowa o tym, że podstawy nie ustala się na nowo, jeżeli przerwa pomiędzy pobieraniem zasiłków była krótsza niż 3 miesiące. Z tego co widzę, artykuł ten, a właściwie cały rozdział 8, dotyczy pracowników, a ja przecież prowadzę działalność. Poza tym wszystko wskazuje na to, że w art. 43 mowa jest o zasiłku chorobowym, a nie macierzyńskim, bo w art. 47 wymienione są artykuły, któe dotyczą też macierzyńskiego i ten art. 43 jest wyraźnie pominięty. Czy ktoś może rozwikłać ten węzeł gordyjski?
Aha, dodam jeszcze że w poradniku ZUS (
http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf) znalazłam opisaną sytuację osoby prowadzącej działalność
(str. 24), która wskazywałaby na to, że ZUS jednak ma rację. Ale to poradnik ZUSu - pytanie, czy ZUS dobrze interpretuje przepisy.
Niestety dopatrzyłam się art.52, który dotyczy osób nie będących pracownikami i wynika z niego, że jednak ten art. 43 stosuje sie w przypadku tych osób i w przypadku zasiłku macierzyńskiego. "