Marta Koniecpolska

Marta Koniecpolska nie szukam pracy
:o).

Temat: Dokumenty na wstępnej rozmowie o pracę.

Mam iść na rozmowę w sprawie prac - pierwsze spotkanie, wstępna rozmowa.

Potencjalny pracodawca żąda, aby na spotkanie przynieść poprzednie świadectwa pracy, świadectwo maturalne.

Czy to jest legalne ?

Czy to jest normalna praktyka ?

Spotykam się z tym po raz pierwszy, do tej pory zawsze przy zmianie pracy takie papiery pokazywałam dopiero w kadrach przy podpisaniu umowy.
Maria Kuczewska

Maria Kuczewska Talent Manager

Temat: Dokumenty na wstępnej rozmowie o pracę.

Jest to legalne, choć nieczęste:) POdczas samej rozmowy te dokumenty powinny być tylko do wglądu. Tu zwięźle na ten temat:
http://rodzina-i-kariera.infor.pl/kariera/zarzadzanie/...

Temat: Dokumenty na wstępnej rozmowie o pracę.

Na rozmowie wstępnej pracodawca może poprosić tylko o ostatnie świadectwo pracy z danego roku. Pozostałe świadectwa pracy pracownik może, ale nie musi przedstawić (chyba że konieczność ich przedstawienia wynika z odmiennych przepisów, charakterystycznych dla danej grupy zawodowej).

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 28 maja 1996 r.
w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.
(Dz. U. z dnia 1 czerwca 1996 r.)

§ 1. 1. Pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie złożenia następujących dokumentów:
1) (1) wypełnionego kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
2) (2) świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,
3) dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,
4) (3) świadectwa ukończenia gimnazjum - w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,
5) orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,
6) innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.
2. (4) Osoba ubiegająca się o zatrudnienie może dodatkowo przedłożyć dokumenty potwierdzające jej umiejętności i osiągnięcia zawodowe, świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, obejmujące okresy pracy przypadające w innym roku kalendarzowym niż rok, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie oraz dokumenty stanowiące podstawę do korzystania ze szczególnych uprawnień w zakresie stosunku pracy.
2a. (5) Pomocniczy wzór kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2b. (6) Pracodawca może żądać od pracownika złożenia kwestionariusza osobowego w przypadkach, o których mowa w art. 22 1 § 2 Kodeksu pracy.
3. Pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie składanych dokumentów. Pracodawca może żądać od pracownika przedłożenia oryginałów tych dokumentów tylko do wglądu lub sporządzenia ich odpisów albo kopii.
4. (7) Pomocniczy wzór kwestionariusza osobowego dla pracownika stanowi załącznik nr 1a do rozporządzenia.Ten post został edytowany przez Autora dnia 17.03.16 o godzinie 14:36



Wyślij zaproszenie do