Temat: dofinansowanie vs. całkowite pokrycie kosztu "kolonii" z...
Całkowitemu zwolnieniu podatkowemu podlega zorganizowany wypoczynek dziecka pracownika do lat 18. Wypoczynek, o którym mowa zorganizowany powinien być przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie tj. biura podróży, szkoły, organizacje harcerskie, parafie, podmioty prowadzące działalność agroturystyczną, organizacje charytatywne czy fundacje. Wypoczynek musi przybrać formę zorganizowanych wczasów, koloni, obozów czy zimowisk i może być on połączony z nauką, rehabilitacją czy leczeniem.
Zwolnienie podatkowe dofinansowania wypoczynku dziecka następuje na podstawie dowodu wpłaty, do wysokości kwoty potwierdzonej dowodem płatności. W związku z brakiem jednoznacznej definicji dowodu wpłaty uznaje się, że jest nim: faktura, rachunek, przelew bankowy, przekaz pocztowy czy dokument KP. Dowód ten powinien zawierać kwotę odpłatności, odbiorcę płatności, formę wypoczynku oraz imię i nazwisko osoby, której wypoczynek dotyczy. Ważne jest również, aby rodzaj akceptowanych przez firmę dokumentów potwierdzających płatność i wypoczynek wskazany był w obowiązującym regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zwolnienie to nie obowiązuje w przypadku wypoczynku dziecka zorganizowanego na własną rękę w kwaterach prywatnych.
W przypadku wypoczynku pracownika zwolnienie to nie obowiązuje i kwota świadczenia wypłaconego z tego tytułu poza kwotą wolną od podatku tj. 380 zł podlega opodatkowaniu zgodnie z obowiązującą skalą podatkową.
Źródło:
http://www.zfśs.pl