Temat: Delegowanie do pracy za granicę
No bo wychodząc z domu i wsiadając w Poznaniu do TIRA on już jest w pracy. Przecież nie prowdzi tego samochodu dla przyjemności. Chodziło mi o wykazanie róznicy między kierowcą TIRA a np. murażem na budowie w Niemczech...
Różnica jest i to zasadnicza :) przynajmniej dla mnie. Postaram się w miarę jasno ją opisać, chociaż nie jestem pewna, czy mi się uda, bo to dość skomplikowane.
1) Praca kierowcy TIR'a
Polega na transporcie towarów z punktu A do punktu B. W tym przypadku punkt A - Polska, punkt B - Francja. Według mnie taki pracownik powinien mieć zwyczajną umowę o pracę , jaką mają kierowcy w firmach transportowych. Pisałeś , że firma jest Polska ( wiec dla mnie bez znaczenia jest fakt, że udziałowcem sa Francuzi). Taki kierowca w umowie powinien mieć wpisane miejsce wykonywania pracy - np. obszar Europy ( nie wiem, czy tak się pisze ), ale jest jasno określone geograficznie miejsce wykonywania pracy.
Wspomniałam wcześniej o podróży służbowej. zaciekawił mnie Twój wątek, więc po głębszej analizie, musze wpisać małe sprostowanie.
W odniesieniu do kierowców art 775 k.p. nie bedzie miał zasosowania. Charakterystyczny dla tych pracowników ruchowo-przestrzenny aspekt pracy istotnie sugeruje, że są oni stale w podróży służbowej, jednakże ich sytuacja prawna i faktyczna jest zasadniczo odmienna od tej, w jakiej znajdują się pracownicy, którym doraźnie powierzono wykonywanie zadań roboczych poza stałym miejscem pracy. Stałym miejscem pracy np. kierowcy pojazdu samochodowego nie może być miejscowość będąca siedzibą przedsiębiorstwa samochodowego lub baza transportu, gdyż wyznaczone jest ono pośrednio przez granice działalności gospodarczej lub usługowej przedsiębiorstwa, np. w granicach administracyjnych województwa, miasta itd. W pojęciu "typowej" podróży służbowej nie mieści się stałe pokonywanie przestrzeni w związku z wykonywaniem pracowniczych czynności prowadzenia (konwojowania) różnych środków w komunikacji, choćby pracownik miał równocześnie prawo do świadczeń wyrównawczych z tytułu podróży służbowej (orz. SN z 8.4.1998 r., I PKN 24/98, OSNAPiUS 1998, Nr 7, poz. 239).
2) Murarz zatrudniony w polskiej firmie, pracujący na budowie w Niemczech - oddelegowany do pracy za granicę, poza stałe miejsce wykonywania pracy, które ma w umowie. W zależności od ustaleń kontraktu pomiędzy firmą zatrudniającą - jego polskim pracodawcą, a niemieckim kontrahentem, może podlegać ustawodawstwu polkiemu bądź niemieckiemu ( E 101 lub E 106 ). Wg mnie klasyczne oddelegowanie pracownika do wykonania usług.