Temat: delegacja zagraniczna a samochód służbowy

witajcie,
poradźcie proszę, jak rozliczyć delegację zagraniczną, w której pracownik wylatywał z PL samolotem, a na lotnisko jechał samochodem służbowym, który zostawił na lotnisku.
Oficjalnie delegacja zagraniczna jest od wylotu do przylotu, jak rozliczyć parę godzin transportu na lotnisko i koszty jazdy?
Będę wdzięczna za mądre głosy.

konto usunięte

Temat: delegacja zagraniczna a samochód służbowy

Ewa F.:
Oficjalnie delegacja zagraniczna jest od wylotu do przylotu, jak rozliczyć parę godzin transportu na lotnisko i koszty jazdy?

Skoro wtedy nie był na delegacji, to:
a) jest to jazda prywatna (ze wszelkimi konsekwencjami)
b) jest to jazda służbowa. Ale przed delegacją w normalnym czasie pracy.

Chyba, że był w delegacji krajowej do 8:49 a od 8:50 w zagranicznej. Ale to jak lotnisko jest poza miejscem świadczenia pracy.

konto usunięte

Temat: delegacja zagraniczna a samochód służbowy

Kodeks pracy
Art. 77(5). (64) § 1. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
§ 2. Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Rozporządzenie powinno w szczególności określać wysokość diet, z uwzględnieniem czasu trwania podróży, a w przypadku podróży poza granicami kraju - walutę, w jakiej będzie ustalana dieta i limit na nocleg w poszczególnych państwach, a także warunki zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków.
§ 3. Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy niż wymieniony w § 2 określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania.
§ 4. Postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika, o którym mowa w § 2.
§ 5. W przypadku gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawiera postanowień, o których mowa w § 3, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej odpowiednio według przepisów, o których mowa w § 2.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 29 stycznia 2013 r.
w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej
(Dz. U. z dnia 5 lutego 2013 r.)

§ 12. Czas podróży zagranicznej liczy się w przypadku odbywania jej środkami komunikacji:
1) lądowej - od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju;
2) lotniczej - od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;
3) morskiej - od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego.

W przypadku odbywania podróży zagranicznej w połączeniu z przejazdem na obszarze kraju, stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, dotyczące podróży krajowych. Oznacza to, że w przypadku podróży mieszanych należy wyodrębnić część podróży odbywającą się na terytorium kraju, jako podróż krajową oraz część podróży odbywającą się zagranicą, jako podróż zagraniczną. Podobne stanowisko zostało wyrażone w piśmie Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 2 lutego 2009 r. w sprawie delegacji służbowych przedstawicieli handlowych (GPP-417-4560-10/09/PE/RP).
Aleksandra Fiszer - Kubiczek

Aleksandra Fiszer -
Kubiczek
Specjalista ds.
Personalnych

Temat: delegacja zagraniczna a samochód służbowy

Ewa,
rozdzielasz na część krajową i część zagraniczną czyli liczysz polską część jak polską delegację i sumujesz z zagraniczną. W razie wątpliwości odezwij się na priv.

Temat: delegacja zagraniczna a samochód służbowy

ok, jestem o jedną rzecz mądrzejsza!
dzięki!

Następna dyskusja:

Delegacja zagraniczna w dni...




Wyślij zaproszenie do