Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Szanowni Państwo,

Chciałem się dowiedzieć, jakie gratyfikacje powinien otrzymać pracownik będący w delegacji służbowej w dni wolne od pracy. Czy powinien otrzymać dietę, czy także wynagrodzenie za ten dzień? Jakie są podstawy prawne?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Krystian[edited]Кrуstіаn

konto usunięte

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Odbywanie podróży służbowej poza godzinami "normalnego czasu pracy" nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, jednak godziny faktycznie przepracowane w związku z wykonywaniem polecenia służbowego poza rozkładowym czasem pracy są godzinami nadliczbowymi, takimi samymi jak godziny nadliczbowe przepracowane w macierzystym zakładzie, pod warunkiem udowodnienia faktu pracy w godzinach nadliczbowych. Natomiast czas wolny od pracy podczas delegacji służbowej nie jest czasem pracy - fakt delegowania pracownika nie oznacza, że cały okres pobytu w delegacji jest czasem pracy.

Odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny, usprawiedliwia nieobecność w pracy (rozporządzenie Rady Ministrów z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy; Dz. U. Nr 60, poz. 281).

Należy też mieć na względzie, że Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 czerwca 2005 r. II PK 265/04, stwierdził, że jeśli czas spędzony w drodze z delegacji narusza ustaloną w kodeksie pracy normę 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na dobę, to pracownikowi należą się dni wolne, albo dodatkowe wynagrodzenie.

Szczegółowe zasady przyznawania pracownikom świadczeń z tytułu odbywania krajowych podróży służbowych określone zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990).

Z tytułu podróży służbowej na terenie kraju przysługują:

1.
diety,

2.
zwrot kosztów: przejazdów, noclegów (bądź ryczałt za nocleg), dojazdów środkami komunikacji miejscowej w formie ryczałtu, innych udokumentowanych wydatków.
Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Pani Aleksandro,

Dziękuję bardzo za wypowiedź.
Jednak nie do końca rozumiem przytoczone przepisy i ich interpretację, dlatego posłużę się konkretnym przypadkiem.

Delegacja 12h w sobotę, 6h dojazd do klienta w 2 strony, 6h rozmowy.
Rozumiem, że za ten czas przysługuję mi dieta (ustalona przez przepisy lub pracodawcę), zwrot kosztów, ale czy coś jeszcze? Czy te 12h pracy można traktować jako dodatkowy dzień pracy wraz z nadgodzinami? Jakie prawa przysługują pracownikowi za taką delegację i jaka jest podstawa prawna (potrzebny konkretny przepis)?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Krystian

konto usunięte

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Panie Krystianie, analizując czas pracy przypadający na podróż służbową w dzień wolny od pracy należy rozgraniczyć:czas samej podróży i czas, gdy pracownik wykonywał zlecone zadanie.Czas podróży nie wlicza się do czasu pracy i nie przysługuje za nią żadne wynagrodzenie,natomiast 6 godzin rozmów (pod warunkiem udowodnienia tego faktu-jak pisałam poprzednio)jest wliczane do czasu pracy i przysługuje za nie wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe.Zasady rozliczania czasu pracy pracowników w delegacji zostały wykształcone przez orzecznictwo i doktrynę prawa pracy. Nie wynikają natomiast wprost z przepisów prawa pracy.
W przypadku czasu pracy w ciągu podróży służbowej obowiązują nadal zasady określone w art. 128 § 1 Kodeksu pracy Zgodnie z tym przepisem czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.Jeśli więc przez 6 godzin rozmawiał Pan z klientem to właśnie ten czas można uznać za czas w którym pozostawał Pan do dyspozycji pracodawcy i świadczył Pan na jego rzecz pracę, za którą należy się wspomniane wyżej wynagrodzenie(oprócz diet i zwrotu kosztów)
Pozdrawiam
Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Pani Aleksandro,

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Teraz już mam jasność co do praw.

Pozdrawiam,
Krystian

konto usunięte

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Jeśli więc przez 6 godzin rozmawiał Pan z klientem to właśnie ten
czas można uznać za czas w którym pozostawał Pan do dyspozycji
pracodawcy i świadczył Pan na jego rzecz pracę,

Z tym fragmentem się nie zgodzę. Do czasu pracy w przypadku podróży służbowej wlicza się również czas samej podróży jeśli przypadała ona w godzinach będących normalnymi godzinami pracy pracownika zgodnie z rozkladem jego czasu pracy.

I nie zmienia tu niczego fakt, że mówimy dniu wolnym.
Jeśli Pański rozkład czasu pracy to 8:00 - 16:00, a dzień wyglądał np. tak, że w godz. 8:00 - 10:00 jechał Pan do klienta, 10:00-16:00 rozmawiał z klientem, a 16:00-18:00 wracał od klienta, to do czasu pracy powinny zostać zaliczone również te 2 godziny pomiędzy 8 a 10.

wieć mówimy o

konto usunięte

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Dodam tylko, ze jesli chodzi o ten temat, to ile głosów, tyle opinii. Można znaleźć interpretacje sugerujące rozwiązanie, o którym pisała przedmówczyni, można takie jak zaproponowana przeze mnie.

Moim zdaniem śmiało można trzymać się ustalenia, że jeżeli wskutek podróży służbowej pracownik nie mógł przepracować obowiązującego go normalnego czasu pracy w dniu wolnym, to zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas pracy opuszczony z powodu tej podróży. I był nawet wyrok w tej kwestii, natomiast nie jestem w stanie go teraz odnaleźć.

konto usunięte

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Panie Wojtku pytanie dotyczyło jednak dnia wolnego a w tym przypadku czas podróży nie wlicza się do czasu pracy-i na to jest orzeczenie sądu, które zacytuję:
"odbywania podróży służbowej poza czasem pracy nie przekształca podróży w pracę, ani w czas pracy w rozumieniu art. 128 k.p." (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 października 1981 r., I PR 85/81, OSNCP 1982, z. 5-6, poz. 76).
Jak z tego wynika, czas podróży służbowej można zaliczyć do czasu pracy jedynie wtedy, gdy podróż odbywa się w okresie, który dla danego pracownika jest czasem pracy zgodnie z obowiązującym go harmonogramem pracy.Pytanie,powtórzę się- dotyczyło podróży służbowej w dniu wolnym od pracy i tu wbrew temu co Pan pisze występuje zasadnicza różnica.
Pozdrawiam
Piotr Pyszak

Piotr Pyszak radca prawny -
specjalista ds.
prawa pracy

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Drodzy Państwo,

chciałem wrzucić pewien kamyczek do dyskusji. Jeżeli praca Pana Krystiana polega na podróżowaniu (bo i tak może być w przypadku handlowców) - może wykonując swe regularne obowiązki zawodowe - czyli poruszając się pojazdem nie "dojeżdża do pracy" a właśnie ją świadczy?

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
zal 23-02-2008, ostatnia aktualizacja 23-02-2008 08:54
Czasami szef wzywa nas do pracy w sobotę, niedzielę lub święto. Płaci jednak jak za zwykły dzień, czasem możemy wyjść wcześniej z pracy. W jaki sposób powinien wynagrodzić pracę w takich dniach?

Odpowiada Daria Szewczyk, radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Praca w dniu wolnym wynikającym z rozkładu w pięciodniowym tygodniu pracy jest dopuszczalna tylko jako nieplanowana i spowodowana wyjątkowymi okolicznościami. W sobotę może być uzasadniona przesłankami zlecenia pracy w godzinach nadliczbowych. W myśl art. 151 kodeksu pracy uzasadnia ją: konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii; wystąpienie szczególnych potrzeb pracodawcy.

Jeszcze bardziej restrykcyjne są przepisy dopuszczające pracę w niedzielę lub święto. Co do zasady w te dni jest ona zakazana. Wyjątki przewiduje art. 15110 k.p. stanowiący, że praca w niedziele i święta jest dozwolona m. in.: gdy jest konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, w transporcie i w komunikacji, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w rolnictwie i hodowli.

Co istotne, praca w niedziele i święta nie może zostać zarządzona z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy.

Praca w dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy może być rekompensowana czasem wolnym lub pieniędzmi. Przepisy odróżniają przy tym pracę wykonywaną w sobotę od wykonywanej w niedzielę lub święto.

W sobotę

Za pracę w sobotę przysługuje dzień wolny udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, w terminie uzgodnionym z pracodawcą.

Warto dodać, że prawo do dnia wolnego powstaje niezależnie od ilości godzin przepracowanych w wolną sobotę. To oznacza, że nawet jeżeli pracownik przyszedł np. na cztery godziny, należy dać mu w zamian pełny dzień wolny.

Nieudzielenie dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, jeżeli nastąpiło z tej przyczyny przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy, upoważnia do żądania dodatku w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę przekraczającą tę normę.

Podstawą obliczenia dodatku jest wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony – to 60 proc. wynagrodzenia (art. 15111 § 3 k. p.).

W niedzielę

Za pracę w niedzielę lub święto pracownikowi należy zapewnić inny dzień wolny w terminie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli jednak nie jest możliwe wykorzystanie w tym czasie dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. W zamian za pracę w święto dzień wolny powinien zostać udzielony w ciągu okresu rozliczeniowego.

Warto dodać, że do pracy w święto przypadające w niedzielę należy stosować regulacje prawne dotyczące pracy w niedzielę.

Wyjątkowo, tylko gdy nie da się udzielić dnia wolnego w powyższych terminach, pracownikowi przysługuje prawo do: jednego 100-proc. dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę lub święto, jeżeli była wykonywana w granicach normy dobowej lub przedłużonego wymiaru dobowego (art. 15111 § 2 k. p.), albo dwóch dodatków – za pracę w niedzielę lub święto przekraczającą normę dobową lub przedłużony wymiar dobowy – w wysokości łącznie 200 proc., przy założeniu, że praca w niedzielę lub święto nie była zgodna z harmonogramem (art. 15111 § 2 i art. 15111 § 1 pkt 1 i 2 k. p.), albo dwóch dodatków – gdy równocześnie zostanie przekroczona norma średniotygodniowa – w wysokości łącznie 200 proc. (art. 15111 § 2 i art. 15111 § 2 k. p.). Przy ustalaniu, czy doszło do przekroczenia normy średniotygodniowej, nie uwzględnia się godzin pracy, za które przysługuje dodatek z tytułu przekroczenia normy dobowej lub przedłużonego wymiaru dobowego.

Powyższe potwierdza stanowisko Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy z 9 lutego 2005 r., zgodnie z którym „art. 15111 k. p. (...) zapewnia pracownikom 100-proc. dodatek do wynagrodzenia z tytułu niezrekompensowania pracy w niedzielę lub święto innym dniem wolnym od pracy. Jeżeli jednak w wyniku braku takiej rekompensaty zostanie przekroczona przeciętna tygodniowa norma czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownikowi przysługuje kolejny dodatek za pracę przekraczającą tę normę w wysokości 100 proc. stawki godzinowej wynikającej z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną (art. 15111 § 2 k.p.)”.

konto usunięte

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Odnosnie stanowiska PIP, w ktorym upiera sie on do wyplaty dwoch dodatkow w przypadku pracy w dzien wolny, ktora jednoczesnie powoduje przekroczenie normy sredniotygodniowej.

PIP ma to do siebie, ze czesto i gesto dokonuje wlasnych, bardzo kreatywnych interpretacji prawa, ktore okazuja sie byc bardzo chybionymi. Nie inaczej jest w tym przypadku. Moja firma wchodzila w polemike z PIP dokladnie w tej sprawie, tj. czy w takim wypadku placic jeden, czy tez dwa dodatki 100%. Konsekwentnie odmawialismy przyjecia argumentacji PIP i jak sie okazalo, bylo to dzialanie wlasciwe.

SN w uchwale z 15.2.2006 r. (II PZP 11/05) definitywnie rozstrzygnal te kwestie stwierdzajac, ze za pracę w niedzielę czy święto, jeżeli nie został udzielony dzień wolny, przysługuje jeden 100% dodatek, nawet jeżeli została przekroczona norma średniotygodniowa.

Wracajac zas do tematu pracy w niedziele i powolanej przez Pania Aleksandre uchwaly SN. Hmm, przyznam, ze myslalem, ze jesli chodzi o czas pracy nic mnie nie zadziwi. Nie znalem tego wyroku SN, na ktory sie Pani powoluje. Swoja opinie na ten temat opieralem na znanym mi wyroku sadu okregowego w podobnej sprawie. Tak wiec musze doczytac i pomyslec. Jesli nie nie odezwe, oznacza to, ze w tej kwestii oddaje Pani honor :)
Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Igor Oliver R.:
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
zal 23-02-2008, ostatnia aktualizacja 23-02-2008 08:54
Czasami szef wzywa nas do pracy w sobotę, niedzielę lub święto. Płaci jednak jak za zwykły dzień, czasem możemy wyjść wcześniej z pracy. W jaki sposób powinien wynagrodzić pracę w takich dniach? (...)

Panie Igorze,

Dziękuję za informację.
Czy mogę poprosić o wskazanie źródła tego artykułu?

Pozdrawiam,
Krystian

konto usunięte

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Panie Krystianie,

link do zrodla interpretacji podanej przez kolege, to: http://www.rp.pl/artykul/96879.html

Uczulam jednak na kwestie, ktora opisalem powyzej. Opisane stanowisko PIP jest bledne, co zostalo potwierdzone uchwala SN. Artykul w ogole nie porusza tego tematu i w tym zakresie wprowadza w blad powolujac sie na stanowisko PIP jako na obowiazujacy stan prawny.
Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Dziękują Państwu za wszystkie informacje, interpretację i opinie.

Pozdrawiam,
Krystian Beck
Grzegorz Gorol

Grzegorz Gorol Jedynym
ograniczeniem jest
wyobraźnia...

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Witam, a ja miał bym taką prośbę, może ktoś pokusił by się na przedstawienie tych wszystkich wywodów które są często bardzo różnie rozumiane, na postać matematyczną?

Powiedzmy taki przykład:
(normalny czas pracy pracownika to poniedziałek - piątek od 7 do 15, na miejscu jest wyżywienie oraz nocleg, podróż opłacona)

- pracownik jedzie na delegację w środę (o godzinie 8 rano), podróż trwa 10h. Dojeżdża na miejsce i rozpoczyna pracę która trwa około 10h. Odpoczywa niecałe 10h. Przez następne 3dni pracuje od 8 do 18 na miejscu. Podróż powrotną rozpoczyna w niedzielę o 17 po 6h pracy. Wraca o 1 w nocy do swojego miasta.

Tak więc delegacja trwała od środy rana do niedzieli późnej nocy lub początku poniedziałku poniedziałku.

Prosił bym o przedstawienie algorytmu na bazie którego można określić W oraz DW. Oczywiście jeśli jest tutaj ktoś w stanie przedstawić to w sposób syntetyczny. Z góry dzięki.

Coś w rodzaju:
SG - stawka godzinowa,
D - dieta,
Do - dodatek do stawki godzinowej,
GP - godziny pracy,
GN - godziny nadliczbowe,
GB - godziny w delegacji nie będące godzinami pracy,
W - wynagrodzenie,
DW - dni wolne jakie może wybrać za ten okres.

W = ?
DW = ?
Marcin Aleksander Kłak

Marcin Aleksander Kłak Freelancer w
zakresie Jakości
oraz Inżynierii w
branży Au...

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Aleksandra S.:
Panie Krystianie, analizując czas pracy przypadający na podróż służbową w dzień wolny od pracy należy rozgraniczyć:czas samej podróży i czas, gdy pracownik wykonywał zlecone zadanie.Czas podróży nie wlicza się do czasu pracy i nie przysługuje za nią żadne wynagrodzenie

Witam,

To czy ja mogę to zinterpretować w ten sposób:
Pracodawca wysyła mnie w delegację samochodem służbowym podróż około 7-10 godzin do np. Niemiec. Spotkanie mam w Poniedziałek na 9 więc muszę wyjechać w Niedzielę. To czy nie należy się czas wolny do odbioru z powodu podróży, jedynie dieta?

Lub parafrazując pracodawca może mnie wysłać w podróż powiedzmy trwającą 48 godzin - podróż w sobotę i w niedzielę i ten czas nie jest wliczany do czasu pracy?Marcin Aleksander Kłak edytował(a) ten post dnia 11.11.10 o godzinie 09:13
Krzysztof P.

Krzysztof P. Programista C#,
LabView. Robotyk.

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Panie Marcinie,
Off-topic się robi :/
Ale nawiązując do parafrazy, tak to właśnie jest interpretowane w mojej firmie. Podróż samochodem z Polski do Francji trwa 2 dni, najczęściej w weekend (po to by być gotowym do pracy na obiekcie w poniedziałek rano). Z tego tytułu otrzymuję tylko diety (z siedziby do Zgorzelca - krajowa, po przekroczeniu granicy - ustawowa wg kraju do którego się udaję).

pozdrawiam
Marcin Aleksander Kłak

Marcin Aleksander Kłak Freelancer w
zakresie Jakości
oraz Inżynierii w
branży Au...

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Może i off-topic ale ożył ;)

Więc prowadząc dalsze dywagacje: Prowadząc tenże pojazd służbowy i wioząc materiały służbowe na spotkanie (prezentacje próbki) obowiązują mnie przepisy o czasie pracy kierowcy nie zawodowego (bo przewożę rzeczy które mają być zaprezentowane na spotkaniu) - więc wykonuję pracę i w takim układzie czas ten należny doliczyć jako nadgodziny do mojego czasu pracy, prawda?

Pozdrawiam

EDIT: aby prowadzić samochód służbowy należny przejść badania psycho-techniczneMarcin Aleksander Kłak edytował(a) ten post dnia 11.11.10 o godzinie 23:11
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

prawda, jeśli to Ty prowadzisz samochód, to wykonujesz pracę i wlicza Ci się to do czasu pracy.
Monika M.

Monika M. Student, Uniwersytet
im. Adama
Mickiewicza w
Poznaniu

Temat: delegacja służbowa w dzień wolny od pracy

Witajcie,

mam dość nietypowy przypadek wpisujący się jednak w omawianą materię. Niedawno podpisałam aneks do umowy, który upoważnia mnie do wykonywania pracy na terenie Polski i Francji jednocześnie. Mowa oczywiści o umowie o pracę. Niedługo mam wybrać się w delegację do rzeczonej Francji, przy czym będą już tam na miejscu 06.01 wypada w Polsce święto, które od niedawna jest ustawowo wolne. Czy wobec powyższego przysługuje mi mimo wszystko dzień wolny od pracy (ewentualnie płatny +100%)? Jak rozliczane są dni wolne od pracy i według, którego porządku prawnego jestem rozliczana? Zatrudnia mnie polska firma, więc logiczne wydaje mi się rozliczanie według porządku polskiego. Bardzo proszę też o konkretną podstawę prawną, na którą w tej konkretnej sytuacji mogłabym się powołać.

Pozdrawiam,
Monika M.



Wyślij zaproszenie do