Grzegorz Brzozowski

Grzegorz Brzozowski cieśla, Budimex

Temat: delegacja i rozwiązanie umowy

Witam.zacznę od początku.Od 17 lat pracuję w firmie budowlanej jako cieśla. Umowa o pracę na czas nieokreslony. Miejsce pracy teren na którym firma prowadzi inwestycje. Przez pierwsze lata nie było rzadnych wyjazdow poza miejscowosc w kturej miesci się firma na dłużej niż jeden dzień ( 8-10godz),płacono nam połowę diety. Od około 10 lat wyjazdy zdażały sie na dłuższe okresy (3-6 miesiecy ) płacona była pełna dieta i zwrot kosztów przejazdu ( samochód prywatny przewóz pracowników). Teraz praktycznie część z nas pracuje w delegacji bez przerwy. Dwa lata temu firma wysłała nas na badania dla kierowców i przewóz pracowników. Po kontroli PIP wypłacili nam naleznosc za czas prowadzenia pojazdu i przewóz pracowników na budowę prywatnym samochodem. Po tym zdazeniu w kartach przejazdu musieliśmy wpisywac WYJAZD SŁUŻBOWY. Płacono nam dietę i kilometrówkę. W połowie kwietnia dostalismy pismo od prezesa ze jestesmy pracownikami ruchomymi i nie należy nam się dieta od 1 kwietnia. Wraz z tym pismem dano nam nowe druki na kilometrókę (zmienił się tylko wygląd). Tydzień temu otrzymaliśmy informację ze dojazd na budowe (jest ponad250 km w jedną stronę) zgodnie z umową jest na koszt własny. Za prawie dwa miesiące nie mam zwrotu kosztów przejazu dodatkowo woze jeszcze trzy osoby . Moje pytania. Czy pracodawca może zmieniac tak zdania czy jest to podróż słuzbowa czy nie. Jak mogę ubiegac się o zwrot kosztów. I czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę z winy pracodawcy czy takie działanie jest naruszeniem praw podstawowych pracownika. Proszę o jakąś radę jak mam to załatwić i dziękuję.

konto usunięte

Temat: delegacja i rozwiązanie umowy

Grzegorz B.:
pytania. Czy pracodawca może zmieniac tak zdania czy jest to podróż słuzbowa czy nie.

Co dokładnie było w tym piśmie od prezesa?
Co masz wpisane w umowie jako miejsce świadczenia pracy?
Grzegorz Brzozowski

Grzegorz Brzozowski cieśla, Budimex

Temat: delegacja i rozwiązanie umowy

zarządzenie prezesa zarządu z dnia 01.04.2014 w sprawie należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowych.
na podstawie art.77.5 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r.-Kodeks Pracy ( dz.u.z 1998r.nr21.poz.94, z póż.zm.)
zarządza co następuje.
do rozliczenia podróży służbowych przyjmuje się przepisy według Rozporządzenia Mnistra P ŁACY I Polityki Społecznej z dnia 29.01.2013r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce strefy budżetowej z tytułu podróży służbowej (dz.u. z2013r. poz.167 z póż. zm.)
1. podróż służbowa jest to podruż kt€rą pracownik odbywa na polecenie pracodawcy w ramach wykonywanej pracy
poza miejscowością w której znajduje się siedziba firmy lub stałe miejsce pracy tego pracownika. Podróż służbowa związana jest z delegacją pracownika do wykonania określonego przez pracodawcę zadania.
2. określenie w umowie o pracę zmiennego miejsca pracy pracownika oraz stałe wykonywanie przez pracownika w ramach uzgodnionego czasu pracy zadań w różnych miejscowościach i terminach wynikające z organizacji pracy nie jest traktowane jako podróż służbowa.
3. dieta w podróży krajowej nie przysługuje;
1. za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w przypadku o którym mowa w pkt. 2.

W umowie miejsce pracy jest teren działalności przedsiębiorstwa.
A u innej osoby teren działalności przedsiębiorstwa województwo podlaskie.
Obecnie pracujemy w województwie mazowieckim.
do te pory dostaliśmy informację ze nie będzie płacona nam tylko dieta i będzie zwrot kosztów przejazdu
dopiero tydzień temu dostaliśmy informacją że jeżdzimy na własny koszt. Ja wdałem pieniądze jako właściciel pojazdu a pracownicy których woziłem jeżdzili dwa miesiące za darmo. co mam zrobić w takiej sytuacji .
Diękuję.

konto usunięte

Temat: delegacja i rozwiązanie umowy

Art. 77(5) § 1 kp Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

II UK 104/13
wyrok SN 2013.10.10 Nienależyte umocowanie pełnomocnika a niewłaściwe wykazanie tego umocowania. Zakres pojęcia "podróż służbowa".
LEX nr 1380937

Z art. 77[5] § 1 k.p. wynika wprost, że podróż służbowa, która jest swoistą konstrukcją prawa pracy, ma charakter incydentalny. Jej podstawę formalną stanowi polecenie wyjazdu służbowego, które powinno określać zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji. Zadanie musi być skonkretyzowane i nie może mieć charakteru generalnego. Nie jest zatem podróżą służbową wykonywanie pracy (zadań) w różnych miejscowościach, gdy przedmiotem zobowiązania pracownika jest stałe wykonywanie pracy (zadań) w tych miejscowościach. W konsekwencji wykonywaniem zadania służbowego w rozumieniu art. 77[5] § 1 k.p. nie jest wykonywanie pracy określonego rodzaju, wynikającej z charakteru zatrudnienia. Taka praca bowiem nigdy nie jest incydentalna, ale permanentna.

II PZP 3/11
uchwała SN 2011.12.09 OSNP 2012/15-16/186 ...
1. Pracownik przedsiębiorstwa budowlanego realizującego inwestycje w różnych miejscowościach może mieć w umowie o pracę określone miejsce wykonywania pracy (art. 29 § 1 pkt 2 k.p.) jako miejsce, gdzie pracodawca prowadzi budowy lub innego rodzaju stałe prace, ewentualnie ze wskazaniem na jakim obszarze.
2. Każdorazowo stałym miejscem pracy takiego pracownika w rozumieniu art. 77[5 ]§ 1 k.p. jest to miejsce spośród określonych w umowie o pracę, w którym pracownik przez dłuższy czas, systematycznie świadczy pracę.

Przy tak ustalonym miejscu pracy jak u Pana nigdy nie będzie Pan w podróży służbowej dojeżdżając na miejsce budów. Z tego też tytułu jeżeli umowa o prace lub regulamin wprost nie przyznaje diet to nie nalezą się one. Ale u was sytuacja była nieco inna bowiem do tej pory diety i zwrot kosztów podróży były wypłacane, co umożliwia przyjęcie, że w formie ustnej dokonano zmian umowy o pracę i przyznano takie dodatki.

Zmiana warunków umowy o pracę w części dotyczącej wysokości wynagrodzenia może zostać dokonana nie tylko na skutek wypowiedzenia zmieniającego, o którym mowa w art. 42 k.p., ale także na mocy porozumienia stron. Z kolei porozumienie to może zostać zawarte także poprzez czynności konkludentne. (Wyrok Sądu Najwyższego z 25 lutego 2009 r., II PK 176/08).

Z tego też tytułu gdyby teraz pracodawca chciał to zmienić winien dokonać wypowiedzenia zmieniającego.

Przy czym wypowiedzenie zmieniające nie może wywołać skutków wstecz.

W kontekście przejazdów z pracownikami zawsze można spróbować z tej możliwości.


Wyrok

Sądu Najwyższego

z dnia 12 marca 2009 r.

II PK 198/08

Wyznaczenie przez pracodawcę jako zadania roboczego wyjazdu niebędącego podróżą służbową, wymagającego dla jego wykonania poniesienia przez pracownika dodatkowych kosztów, uzasadnia roszczenie o ich zwrot przez pracodawcę (art. 742 k.c. w związku z art. 300 k.p.).
Grzegorz Brzozowski

Grzegorz Brzozowski cieśla, Budimex

Temat: delegacja i rozwiązanie umowy

Dziękuję bardzo mam teraz mam przynajmniej jakąś nadzieję na odzyskanie poniesionych kosztów. Jutro odwiedzę pracodawcę i spróbuje się dogadać lub wypowiedzieć umowę. Jeśli dobrz zrozumiałem to pracodawca powinien nam zmienić umowy przed poinformowaniem nas o niewypłacaniu diet i kosztów przejazdu.
Jeszcze jedno pytanie czy podczas tych wyjazdów za przewóz pracowników pracodawca powinien zapłacić mi za godz nadliczbowe. I czy te działania z jego strony są ciężkim naruszeniem praw pracowniczych . Jeśli nie dojdzie do porozumienia to będę chciał wypowiedzieć umowę.
Grzegorz Brzozowski

Grzegorz Brzozowski cieśla, Budimex

Temat: delegacja i rozwiązanie umowy

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego, czas podróży służbowej (samego przemieszczania się do miejsca delegowania i z powrotem) nie jest wliczany do czasu pracy (por. wyroki z dnia 4 lipca 1978 r., sygn. akt I PR 45/78, PiZS 1979/10/76 i z dnia 27 października 1981 r., sygn. akt I PR 85/81, OSNC 1982/5-6/76). Jednak jej odbywanie w "normalnym czasie pracy", czyli w godzinach zgodnych z rozkładem czasu pracy danego pracownika jest równoznaczne ze świadczeniem w tym czasie pracy z prawem do wynagrodzenia. Natomiast czas podróży służbowej (przejazdu) poza "normalnymi" godzinami pracy nie jest traktowany jako czas pracy i nie przysługuje za ten czas ani wynagrodzenie, ani czas wolny, chyba że w tym czasie pracownik świadczył pracę.Ważne: Rozliczenie czasu pracy pracownika delegowanego w podróż służbową następuje na podstawie rozkładu czasu pracy jaki obowiązuje go w miejscu świadczenia stałej pracy.Jeżeli pracownik podczas podróży służbowej prowadzi samochód, to wliczenie czasu prowadzenia pojazdu do czasu pracy zależy od okoliczności. Należy podkreślić, że środek transportu zwykle wskazuje pracodawca. Na wniosek delegowanego, może zgodzić się aby podróż służbowa została odbyta samochodem pracownika. Z reguły, jeśli pracownik w tym celu korzysta z własnego samochodu, to czas zużyty na tę podróż nie podlega wliczeniu do czasu pracy (o ile nie przypada w godzinach rozkładowych), chociaż wykonuje w tym czasie dodatkowe obowiązki kierowcy.
Zwracamy uwagę! Gdyby pracownik użył własnego pojazdu na polecenie pracodawcy do przewozu innych osób, to wówczas czas prowadzenia pojazdu podlegałby wliczeniu do jego czasu pracy.

konto usunięte

Temat: delegacja i rozwiązanie umowy

Jeżeli przyjąć, że od początku miał Pan zapis w umowie teren działalności przedsiębiorstwa. To jeżeli do tej pory wypłacano diety i koszty podróży to można uznać, że w drodze czynności konkludentnych takie ustalenia stały się częścią umowy o pracę. Tak więc jeżeli teraz pracodawca chce się z tego wycofać to on musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego a nie Pan.
Grzegorz Brzozowski

Grzegorz Brzozowski cieśla, Budimex

Temat: delegacja i rozwiązanie umowy

Tak. Wszystok rozumiem chodzi mi o wypowiedzenie umowy o pracę jeżeli nie będzie chciałi zwrócić należności. Bo mam przeczucie że w najbliższym czasie dostaniemy nowe umowy i będziemy opłacać nawet hotel. Więc po dodaniu wszystkiego po ostatnich cięciach poborów będziemy dopłacać do tych wyjazdów.
Chcę tylko odzyskać pieniądze poprosić o przeniesienie do miejsca zamieszkania . Jeżeli się nie zgodz chcę rozwiązać umowę bez wypowiedzenia bo na porozumienie chyba się nie zgodzi.
Grzegorz Brzozowski

Grzegorz Brzozowski cieśla, Budimex

Temat: delegacja i rozwiązanie umowy

witam. w poniedziałek 02.06.2014 rozwiązałem umowę o pracę bez wypowiedzenia zgodnie z art.55 k.p. ponieważ nie doszło do porozumienia z pracodawcą w sprawie należności.
Myliłem się co do zapisu w umowie w sprawie miejsca wykonywania pracy, po prostu myślałem że mam taki sam zapis jak reszta pracowników sprawdziłem w biurze i mam zamiast teren działalności przedsiębiorstwa jest baza sprzętowo transportowa Białystok ,
Więc każdy wyjazd poza tą miejscowość jest traktowany jako podróż służbowa?
Byłem w inspekcji pracy z tą umową i przyznali mi rację. Została złożona skarga.
Wczoraj otrzymałem świadectwo pracy w którym jest zapis że wypłacono mi ekwiwalent za urlop wpisany jest ten z tego roku zaległy nie. Żadnej wypłaty nie było , za urlop ,odszkodowanie , i należności z tytułu delegacji.

cytat z innego tematu:

Odpowiedź Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na interpelację poselską nr 17841:

Zgodnie z tym przepisem, w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Także zatem i w tym przypadku dzień ustania zatrudnienia powinien być dniem wypłaty ekwiwalentu. Taki pogląd jest zgodny ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z dnia 29 marca 2001 r., I PKN 336/00-OSNP 2003/1/14.

[...]

Dzień, w którym dochodzi do ustania stosunku pracy, powinien być również, moim zdaniem, dniem wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę. Ustanie zatrudnienia oznacza bowiem zerwanie dotychczasowej więzi prawnej między stronami stosunku pracy i zobowiązuje je do wzajemnego ˝rozliczeniu się˝ z obowiązków wynikających z zakończonej umów.

Czy w tej sytuacji mam czekać do 10 do dnia wypłaty ,czy czekać na wynik kontroli inspekcji pracy, czy zakładać sprawę w sądzie w sprawie tych należności.?
Grzegorz Brzozowski

Grzegorz Brzozowski cieśla, Budimex

Temat: delegacja i rozwiązanie umowy

Witam. Sprawa trafiła do sądu i toczy się do tej pory.Została podzielona na trzy o dzielne sprawy. Pracodawca uznał za bezpodstawne rozwiązanie pracy. Pierwsza sprawa u dwóch kolegów zakończyła się przegraną w sądzie rejonowym i apelacyjny. Powód w umowie mieli miejsce pracy teren działalności przedsiębiorstwa więc diety im nie przysługiwało. Sądzilisię o same diety. Muszą zapłacić odszkodowanie i koszty sądowe. Druga sprawa, miejsce pracy w umowie teren działalności przedsiębiorstwa, sprawa o zwrot kosztów dojazdu i przewóz pracowników prywatnym samochodem na polecenie pracodawcy, nadgodziny z tym związane i diety. Sprawa przegrana sędzia uznała iż dieta się nie należy ze względu na zapis w umowie o pracę. Za przewóz pracowników nie należy się wynagrodzenie za nadgodziny ponieważ były to tylko ustalenia ustne a nie na piśmie między nim a pracodawcą .koszty dojazdu firma zwróci za te dwa miesiące. Odszkodowanie się nie należy ponieważ nie było to ciężkie naruszenie praw pracowniczych. Kolega ma zapłacić odszkodowanie za bezpodstawne rozwiązanie umowy o pracę i koszty sądowe. Trzecia sprawa moja. W umowie miejsce pracy baza sprzętu białystok. Sprawa o odszkodowanie, zwrot kosztów podróży, nadgodziny za przewóz pracowników prywatnym samochodem na polecenie pracodawcy i diety. Sprawa jeszcze w toku. We wszystkich sprawach świadkowie zeznawał na naszą korzyść dyrekcja firmy powiedzą że wysyłali nas w delegację na jazdę samochodem prywatnym mieliśmy podpisane umowy które nie wiadomo gdzie teraz są.Powołana biegła do wyliczenia kosztów za nadgodziny źle ustaliła godz wyjazdów i czas podróży nie brała po uwagę zeznań świadków, np.czas przejazdu z Białegostoku do Warszawy półtorej godziny 5.30-7.00 co jest nie realne lub wyjazd z Białegostoku o godzinie 7.00-9.00 gdzie w Warszawie faktycznie byliśmy zawsze o 7.00 . Do wynagrodzenia podstawowego za nadgodziny nie dodała stałej premi. Zostało założone zażalenie na pracę biegłego lecz sąd uznał że praca była wykonana dobrze. Na następnej sprawie ma być powołana na świadka.
Dziś pani mecenas powiedziała żebym się zastanowił czy to dalej ciągnąć czy skorzystać z ugody firma chce zwrócić koszty paliwa i zmienić warunki rozwiązania umowy o pracę na porozumienie stron. Ponieważ sędzia w mojej sprawie może sugerować się wyrokami z pozostałych spraw i zrobić to samo co pozostali sędziowie. Przegrana w tej sprawie to ogromne koszty nie mam pojęcia co robić dalej.

Temat: delegacja i rozwiązanie umowy

Ty masz inne miejsce świadczenia pracy niż koledzy, więc moim zdaniem wyrok sądu może być inny. Ale od tego jest prawnik, żeby Ci doradził jak postąpić...



Wyślij zaproszenie do