Temat: Degradacja pracownika ze stanowiska kierowniczego z...
Niezwykle ciężka sytuacja. Podkreślić bowiem należy, że do zawarcia aneksu doszło za porozumieniem stron, co oznacza, że aby zwalczyć dokonaną czynność należałoby się powołać na wady oświadczenia woli po Pani stronie.
Z opisywanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że zastosowano wobec Pani groźbę zwolnienia. Wpierw zatem należałoby ustalić,czy w ewnetulanym sporze ma Pani wystarczające dowody aby daną okoliczność wykazać 9nagrania rozmowy wiarygodni świadkowie). Drugi problem sprowadza się do wykładni groźby w rozumieniu przepisów prawa.
Art. 87 kc (stosuje się do prawa pracy odpowiednio przez art. 300 kp) Kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe.
I ACa 104/13
wyrok s.apel. 2013.05.08 w Katowicach
Groźba jako źródło wady oświadczenia woli.
LEX nr 1327515
Groźba oznacza działanie celowe, skierowane na osiągnięcie zamierzonego przez grożącego celu, a mianowicie na uzyskanie oświadczenia woli określonej treści.
I PK 435/03
wyrok SN 2004.03.04 Pr.Pracy 2004/6/37 ...
Nie można przyjąć, że pracownik działał pod wpływem bezprawnej groźby, składając oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron, jeżeli pracodawca nie groził mu rozwiązaniem umowy o pracę z jego winy w razie niewyrażenia zgody na porozumienie rozwiązujące stosunek pracy.
I PK 199/03
wyrok SN 2004.01.22 OSNP 2004/22/384 ...
1. Możliwość uchylenia się przez pracownika od skutków prawnych oświadczenia woli (art. 87 k.c. w związku z art. 300 k.p.), w przypadku przekazania mu przez pracodawcę informacji o zamiarze jednostronnego rozwiązania umowy o pracę, zależy od tego, czy celem pracodawcy było wymuszenie w ten sposób na pracowniku wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron.
I CKN 1134/99
wyrok SN 2002.03.19 OSNC 2003/3/36 ...
Bezprawność groźby (art. 87 k.c.) polega na sprzecznym z prawem działaniu grożącego lub wykorzystaniu działania formalnie zgodnego z prawem do osiągnięcia celu, dla którego prawo to nie przysługuje.
I PR 52/80
wyrok SN 1981.08.05 PiZS 1982/6/57
Nie stanowi bezprawnej groźby - w rozumieniu art. 87 kodeksu cywilnego - oświadczenie zakładu pracy, że wypowie pracownikowi umowę o pracę, jeżeli ten nie zgodzi się na propozycję przekształcenia dotychczasowej umowy na czas nie określony - na umowę na czas określony.
Jak Pani widzi w obrębie prawa pracy kwestia podniesienia groźby jest niezwykle ciężka. Otóż należałoby wykazać, że pracodawca zmierzał na wymuszenie oświadczenia woli w zakresie aneksu do umowy pod groźbą zwolnienia (wypowiedzenia umowy lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia) , przy czym 1groźba ta winna być bezprawna, to jest powołanie się na możliwość wypowiedzenia lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia byłaby niezgodna z prawdą (zarzucono by pani działanie które Pani nie popełniła). Tak więc jest to instytucja niezwykle trudna do wykazania, nie mówiąc już o kwestiach ewentualnych dowodów przed sądem.