Temat: Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę jak jestem...
Co do zasady
Kodeks pracy
Art. 41. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Drugą przesłanką aktualizującą zakaz wypowiedzenia umowy o pracę jest "inna usprawiedliwiona nieobecność pracownika". Przypadki takiej usprawiedliwionej nieobecności mogą być różne. Najczęściej jest to absencja chorobowa. Usprawiedliwioną nieobecnością jest także między innymi przebywanie w tymczasowym areszcie, odbywanie kary pozbawienia wolności, sprawowanie opieki nad chorym członkiem rodziny. Zakaz wypowiedzenia obowiązujący w tych przypadkach jest ograniczony czasowo - obowiązuje tak długo, jak długo nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Regulacja przewidziana w pkt 2 komentowanej normy ma charakter subsydiarny i ma za przedmiot wszystkie inne rodzaje usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy poza sytuacjami przewidzianymi wprost w art. 53 § 1 pkt 1 lit. a i b k.p. oraz § 2 tego przepisu. Te pierwsze dotyczą choroby. Pkt 2 dotyczy m.in. osadzenia w zakładzie karnym itp.