Temat: Czy należy się roczny macierzyński i rodzicielski za...
[Przedłużenie umowy o pracę na podstawie art. 177 § 3 k.p.] Zasiłek macierzyński przysługuje także po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli z pracownicą do dnia porodu pracodawca przedłużył umowę o pracę, którą zawarto na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, jeżeli umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Zgodnie z art. 177 § 3 k.p. umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Nie ulega natomiast przedłużeniu do dnia porodu umowa o pracę na czas określony zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 177 § 31 k.p.). W okresie do dnia porodu pracownica podlega ochronie przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. W dniu urodzenia dziecka umowy te rozwiązują się, a kobieta traci status pracownicy i jako była pracownica nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale przysługuje jej zasiłek macierzyński na czas równy okresowi urlopu macierzyńskiego. Nie przysługuje jej też prawo do urlopu wychowawczego, gdyż prawo to uwarunkowane jest m.in. pozostawaniem w stosunku pracy (por. U. Jackowiak, M. Piankowski, J. Stelina, W. Uziak, A. Wypych-Żywicka, M. Zieleniecki, Kodeks pracy zkomentarzem, wyd. IV, Gdynia 2004, teza 3 do art. 177 k.p.).
Artykuł 30 ust. 4 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowi, że ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 k.p. została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia. W takim wypadku prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.
Po zmianach przepisów wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 maja 2013 roku (Dz.U. 2013 poz. 675) zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko za okres urlopu macierzyńskiego (urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego), czy dodatkowego urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego), lecz także za okres urlopu rodzicielskiego. Okres pobierania w zależności od wykorzystanego urlopu wynosi:
a) Podstawowy urlop macierzyńskiego:
20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie
b) Dodatkowy urlop macierzyński:
do 6 tygodni w przypadku urodzenia się jednego dziecka,
do 8 tygodni w przypadku urodzenia się dwojga lub więcej dzieci.
c) Urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni (niezależnie od liczby dzieci)