Alicja B.

Alicja B. BA & tester ISTQB /
Manager Sprzedaży /
Trener Biznesu / ...

Temat: Czy należy się odprawa?

Witajcie,

Temat był, z tego co widziałam 4-5 lat temu, więc mam nadzieję, że nie dubluję zbytnio. Sprawa dotyczy mojego obecnego pracodawcy, który zmienił mi właśnie nie tylko stanowisko, ale i zarobki (ściął je o połowę). Nadal jeszcze u niego pracuję, ale chcę odejść (ale to inna bajka). Teraz chciałabym się upewnić, czy należy mi się odprawa w wysokości 1 m-cznego wynagrodzenia?

Chronologia wydarzeń:

1. przyjęcie do firmy i data podpisania umowy o pracę: 7 styczeń 2014r., czas trwania umowy: 3 m-ce, do dn. 31 marca 2014 (stanowisko: key account manager);
2. aneks do w/w umowy zawarty dn. 1 kwietnia 2014 - zmiana brzmienia z: "na czas określony", na: "na czas nieokreślony" ;
3. dn. 16 czerwca 2014r. podpisane przeze mnie 3 dokumenty:
a) wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia - przyczyna: likwidacja stanowiska pracy, okres wypowiedzenia upływa 5 lipca 2014
b) umowa o pracę na czas nieokreślony od dn. 7 lipca 2014r. z nowym stanowiskiem (specjalista ds sprzedaży i marketingu) i nową pensją
c) załącznik do umowy o pracę - założenia wypłat premiowych.

Czy ktoś może mi dać odpowiedź?
Dziś nie dodzwoniłam się do PIP-u (było chwilę po g. 12:00, a infolinia tylko do tej godziny działa), stąd pytanie do Was.

Póki co podesłano mi ten link: http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artyk... ale chcę mieć 100% pewności...

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.

Ala.
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Czy należy się odprawa?

jeśli firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników to należy ci się odprawa zależna od stażu pracy w tej firmie. Ten post został edytowany przez Autora dnia 02.07.14 o godzinie 21:26

konto usunięte

Temat: Czy należy się odprawa?

USTAWA
z dnia 13 marca 2003 r.
o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników1)

Art. 10. 1. Przepisy art. 5 ust. 3-7 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1.

II PK 340/12 wyrok SN 2013-08-27
Rozwiązanie stosunku pracy z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia, następujące w wyniku odmowy pracownika przyjęcia zaproponowanych przez pracodawcę warunków pracy lub płacy, jako rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika.
LEX nr 1409529
Rozwiązanie stosunku pracy z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia, następujące w wyniku odmowy pracownika przyjęcia zaproponowanych przez pracodawcę warunków pracy lub płacy, może być uznane za rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, jeżeli z porównania dotychczasowych i proponowanych warunków wynika, że ich przyjęcie prowadziłoby do poważnych zmian na niekorzyść pracownika - art. 10 ust. 1 ustawy z 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W konsekwencji pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna, o której stanowi art. 8 tej ustawy. W takiej bowiem sytuacji, rozwiązanie stosunku pracy jest wprawdzie bezpośrednio skutkiem odmowy pracownika przyjęcia proponowanych warunków, lecz jego istotną przyczynę stanowi działanie pracodawcy zmierzające do poważnego pogorszenia warunków pracy lub płacy.

I PK 144/11 wyrok SN 2012-04-12
LEX nr 1219488
Ocena, czy odmowa przyjęcia nowych warunków pracy i płacy stanowi współprzyczynę rozwiązania stosunku pracy należy do sądu rozpoznającego sprawę i jest kwestią ustaleń faktycznych. Sąd dokonując takiej oceny powinien po pierwsze, wziąć pod uwagę interes pracownika i zakładu pracy. Po drugie, ocena ta powinna być zobiektywizowana, co oznacza, że sąd powinien rozważyć, czy w danych okolicznościach zaproponowane pracownikowi nowe warunki pracy są usprawiedliwione sytuacją pracodawcy i czy rozsądnie rzecz biorąc osoba znajdująca się w takiej sytuacji, jak zainteresowany pracownik, powinna tę ofertę przyjąć. Po trzecie - dokonując takiej oceny sąd powinien mieć na uwadze, że jeśli występują przyczyny uzasadniające wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, pracodawca nie ma obowiązku proponować mu dalszej pracy na zmienionych warunkach.

Reasumując nie każde wypowiedzenie zmieniające może uprawniać do odprawy.

konto usunięte

Temat: Czy należy się odprawa?

Robert K.:

Reasumując nie każde wypowiedzenie zmieniające może uprawniać do odprawy.

Skąd wniosek, że to było wypowiedzenie zmieniające?
Autorka tematu napisała, że wypowiedziano umowę i umowa uległa rozwiązaniu. Po krótkiej przerwie został nawiązany nowy stosunek pracy.

konto usunięte

Temat: Czy należy się odprawa?

a faktycznie ma Pan rację, połączyłem zdarzenia, że jeden stosunek pracy związany ze stanowiskiem został zmieniony na drugi.
Grażyna O.

Grażyna O. Kadry-Płace Grażyna
Oleszkiewicz
...

Temat: Czy należy się odprawa?

Tak na marginesie " gratuluję" pracodawcy zmiana rodzaju umowy nie może odbywać się aneksem!

pozdrawiam
Grażyna Oleszkiewicz
http://Twoje-kadry.pl

Następna dyskusja:

czy odprawa się należy?




Wyślij zaproszenie do