Małgorzata
Z.
dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...
Temat: Czy należy się l4
jeżeli inny kod choroby, to tak, jeżeli ten sam, to okres zasiłkowy został już wyczerpany i zwolnienie lekarskie będzie niepłatne.konto usunięte
Temat: Czy należy się l4
W Pani przypadku należało by się oprzeć na poniższym wyroku.Wyrok
Sądu Apelacyjnego w Katowicach
z dnia 13 lutego 2002 r.
III AUa 1390/01
TEZA aktualna
Brak jest podstaw prawnych do doliczenia okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego do okresu zasiłkowego, o którym mowa w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 25. 06. 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. nr 60 poz. 636 ze zm.). Przerwa miedzy powstaniem ponownej niezdolności do pracy a ustaniem poprzedniej dotyczy tylko okresów zasiłkowych, w których mowa w art. 8 tej ustawy.
Nie mniej jednak ZUS nie aprobuje danego orzeczenia - w tym zakresie wymagana jest droga sądowa. Nie wiadomo jak daną okoliczność oceni pracodawca przy wypłacie wynagrodzenia chorobowego.
Jeżeli nie zostanie uznane dane stanowisko to będzie tak jak wyżej opisała to Pani Małgorzata Zawadzka-nie będzie przysługiwał zasiłek ani wynagrodzenie chorobowe, ale sama nieobecność w pracy winna być poczytana jako usprawiedliwiona.
konto usunięte
Temat: Czy należy się l4
Dane orzeczenie nie jest także aprobowane z uwagi na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 02 września 2009 roku w sprawie II UZP 7/09, gdzie wskazano, że ustanie "poprzedniej niezdolności do pracy" (art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego zgłoszonego w razie choroby i macierzyństwa, jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) oznacza ustanie niezdolności do pracy, w znaczeniu medycznym; .Należy pamiętać, że art. 9 ust.2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego stanowi, że do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Tym samym w oparciu o daną uchwałę jest tak jak Pani Małgorzata Zawadzka wskazała. Inna choroba i przerwa pomiędzy chorobami powoduje, że okres zasiłkowy otwiera się na nowo. Ta sama choroba przy założeniu praktyki ZUS i oparciu się na ww. uchwałę powoduje brak prawa do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego, jeżeli poprzednio wyczerpano okres zasiłkowy a okres między chorobami nie przekracza dni 60.
Podobne tematy
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Czy pracownikowi należy się zwrot za okulary korekcyjne... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Czy należy się urlop wypoczynkowy? -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » wypowiedzenie pracy przez pracodawcę a odprawa? czy się... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Wypadek w pracy czy należy się 100%premii nie z mojej winny -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » czy odprawa się należy? -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Delegacja - czy coś się należy ? -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Czy należy się odprawa? -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Czy należy się roczny macierzyński i rodzicielski za... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Czy można się zrzec wypłaty -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » W podróży służbowej - kiedy należy się dieta? -
Następna dyskusja: