Temat: Czy jest możliwe takie zatrudnienie?

Witam
Powiedzcie mi czy jest możliwe takie zatrudnienie.
Umowa o pracę tymczasową na pełen etat. Umowa podpisana z agencją pracy ale wykonywane zadania są dla firmy X. Druga umowa na 1/8 etatu na inne stanowisko zatrudnienie bezpośrednio przez firmę X.

konto usunięte

Temat: Czy jest możliwe takie zatrudnienie?

Zagadnienie budzi wątpliwości prawne.

USTAWA
z dnia 9 lipca 2003 r.
o zatrudnianiu pracowników tymczasowych1)
(Dz. U. z dnia 22 września 2003 r.)

Art. 4. Pracodawca nie może być pracodawcą użytkownikiem w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku pracy.

Autor:
Arkadiusz Sobczyk
Tytuł:
Komentarz do art.4 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych
Stan prawny:
2005.10.01
Zakaz zatrudniania przez pracodawcę użytkownika osób pozostających z nim w stosunku pracy w charakterze pracowników agencyjnych ma z pewnością służyć promowaniu zatrudnienia typowego.

2. Na tle powyższego przepisu rodzi się pytanie o skutek prawny sytuacji, w której do zatrudnienia opisanego w komentowanym przepisie jednak doszło. Należy przy tym odróżnić konsekwencje naruszenia przepisu w stosunku do pracownika oraz w stosunku do pracodawcy. W stosunku do umowy o pracę tymczasową zawartą między pracownikiem a agencją nie można w takim wypadku mówić o jej nieważności. Ochrona interesów pracownika jest bowiem wartością nadrzędną. Podobne poglądy wypowiadano już w literaturze w sytuacji, w której doszło do zawarcia umowy o pracę przez osobę ubezwłasnowolnioną, gdzie zawarcie umowy o pracę sprzecznej z prawem nie zostało uznane za czynność nieważną.
3. Jednak w sytuacji, w której pracodawca użytkownik posiada wiedzę o równoległym zatrudnianiu własnego pracownika w charakterze pracownika tymczasowego przy pracy tego samego rodzaju, i powyższy stan akceptuje, można zasadnie wywodzić, że w istocie zachodzi próba obejścia przepisów o godzinach nadliczbowych.
4. Literalna wykładnia zakazuje zatrudniania własnego pracownika jako pracownika tymczasowego przy pracy innego rodzaju. Może to budzić zastrzeżenia, skoro w prawie pracy dopuszcza się zatrudnienie pracownika u jednego pracodawcy w wymiarze większym niż pełny, przy pracach różnego rodzaju. Biorąc pod uwagę wykładnię funkcjonalną, opowiadam się za tym, że dopuszczalne jest zatrudnianie przez pracodawcę pracownika własnego jako pracownika tymczasowego, przy pracy innego rodzaju niż wynikająca z umowy o pracę. Wobec kategorycznej treści przepisu, wykładnia taka może jednak budzić zastrzeżenia.
5. Naruszenie powyższego przepisu może skutkować sankcją w stosunku do agencji pracy tymczasowej w postaci wykreślenia z rejestru. Związane z tym problemy interpretacyjne omawiam w komentarzu do art. 1.

Świątkowski A.M. artykuł St.Pr.PiPSp 2010/1/47-96
Praca tymczasowa: ochrona rynku pracy czy pracownika? Teza 1
Artykuł 4 polskiej ustawy z 9.07.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych nie ma [...] zastosowania do tych pracowników, z którymi pracodawca użytkownik pozostaje w stosunku pracy, którzy zostaną skierowani przez agencję pracy tymczasowej do wykonywania pracy tymczasowej innego rodzaju aniżeli praca, jaką dotychczas świadczą na rzecz tego pracodawcy. [...] Polski Kodeks pracy nie stwarza przeszkód prawnych, aby te same podmioty pozostawały jednocześnie w dwóch lub nawet więcej stosunkach pracy. Zatem nie ma przeciwwskazań, by pracodawca mógł być pracodawcą użytkownikiem w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku pracy, pod warunkiem że w ramach pracy tymczasowej pracownicy zatrudnieni przez pracodawcę użytkownika wykonują pracę różniącą się od tej, jaką świadczą na rzecz pracodawcy.
Donata H.

Donata H. Kadry w pigułce to
Twój pratyczny
przewodnik po
świecie p...

Temat: Czy jest możliwe takie zatrudnienie?

Witaj Konradzie,

Art. 4. ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wyraźnie wskazuje, że pracodawca nie może być pracodawcą użytkownikiem w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku pracy.
Skierowanie do pracy przez agencję pracy tymczasowej do zakładu x, u którego osoba ta zatrudniona jest już na podstawie umowy o pracę(zgodnie z przepisami Kodeksu pracy) mogłoby doprowadzić do naruszenia przepisów dotyczących czasu pracy gdyby np. okazało się pracownik świadczy pracę na rzecz pracodawcy w wymiarze wyższym niż pełen wymiar etatu - zwłaszcza jeśli chodziłoby o pracę tego samego rodzaju.

Ale żeby nie było tak oczywiście, muszę dodać, że spotkałam się już ze stanowiskiem mówiącym, że w przypadku, w którym zakład x zwróci się do agencji pracy tymczasowej o zatrudnienie własnego pracownika na cząstkę etatu na innym stanowisku, na którym wykonywanie pracy ma charakter doraźny, okresowy i których wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez zakład x nie byłoby możliwe - to takie rozwiązanie staje się możliwe.

Pozdrawiam,
Donata
kadry w pigułce

Temat: Czy jest możliwe takie zatrudnienie?

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Wyjaśnię jeszcze, że opisana przeze mnie sytuacja nie ma jeszcze miejsca. Na chwilę obecną mam umowę z agencją ale w najbliższym czasie liczyłem, że pracodawca użytkownik podpisze ze mną umowę na cześć etatu na zupełnie inne stanowisko. Czytając powyższe komentarze zaczynam się obawiać, że z moich planów nic nie wyjdzie. A może jest jakiś sposób, żeby obejść te przepisy?

konto usunięte

Temat: Czy jest możliwe takie zatrudnienie?

na inne stanowiska zatrudnienie teoretycznie jest możliwe, chociaż wykładnia literalna art. 4 ustawy
z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych1) jest bezwzględna w tym zakresie, ale jak mowa była wcześniej w doktrynie dopuszcza się zatrudnienie na inne stanowisko.



Wyślij zaproszenie do